dr Mirjana B. Marković

Izbor u zvanje: 2011. Profesor Filološke nauke -Jezik i književnost
Doktorat: 2011. Učiteljski fakultet u Beogradu – Didaktičko-metodičke nauke (jezik i književnost)
Magistratura: 2003. Filološki fakultet u Beogradu – Nauka o književnosti -književnost za decu
Diploma: 1986. Filološki fakultet u Beogradu – Jugoslovenske književnosti i srpski jezik

Rođena u Beogradu, gde se školovala i diplomirala na Filološkom fakultetu (1986); u toku redovnih studija završila dva smera – nastavni i redaktorsko-lektorski. Postdiplomske studije (smer za nauku o književnosti) završila na Filološkom fakultetu u Beogradu i odbranila magistarski rad (2003). Doktorsku disertaciju odbranila 2011. godine i stekla akademsko zvanje doktora didaktičko-metodičkih nauka. Kao predavač dala značajan doprinos nastavi većeg broja predmeta, koje je predavala i držala vežbe: godine 2003. izabrana u zvanje višeg predavača za predmet Kultura govora, koji predaje u kontinuitetu i dalje; godine 2004. izabrana u zvanje predavača za predmet Književnost za decu, zvanje predavača za predmet Srpski jezik stekla (2006), a potom izabrana u zvanje predavača strukovnih studija za oblast filoloških nauka (2007). Zvanje profesora strukovnih studija za nastavno-naučnu oblast Jezik i književnost stekla 2011.g. i od te godine na specijalističkim studijama predaje Uvođenje dece u svet pisane reči. Na Računarskom fakultetu, Univerziteta Union u Beogradu, drži vežbe iz predmeta Pismeno i usmeno izražavanje (od 2009.g). Pažnju posvećuje temama nauke o književnosti, kao i problemima kulture govora i komunikacije, ne zanemarujući metodičke aspekte izloženih pojava. Od posebnih knjiga ima objavljenu monografiju i udžbenik Kultura govora koji je do sada imao četiri izdanja, i koji je rađen u koautorstvu sa mr Živanom Lukićem. Zapažen broj radova sadržan je i u priručniku Kultura govora (2008), grupa autora, koji je odlukom Nastavnog veća Visoke škole za vaspitače strukovnih studija u Aleksincu odobren kao udžbenik za nastavni predmet Kultura govora. Stručne radove objavljuje u domaćim časopisima, u zbornicima međunarodnih naučnih i stručnih skupova sa recenzijama, i dr. Osim tema vezanih za navedene oblasti, značajan broj objavljenih radova posvećen je problemima govorništva i komunikacije.

1.MARKOVIĆ, M. i MALJKOVIĆ, M (2013): Razvoj jezičke kulture i okviru nastave srpskog jezika, Naučna konferencija sa međunarodnim učešćem “200 godina srpske učiteljske škole (preparandije) u Sentandreji i Somboru,“ Pedagoški fakultet u Somboru, Univerzitet u Novom Sadu. (M45)
2. MARKOVIĆ, M. i SAVOVIĆ, B (2011): „Mogućnosti razvijanja pisanog govora na predškolskom uzrastu“učešće na međunarodnom simpozijumu „Tehnologija, informatika i obrazovanje za društvo učenja i znanja“, Tehnički fakultet Čačak, Univerzirtet u Kragujevcu. (M63)
3. MARKOVIĆ, M (2011): Kultura izražavanja i neverbalni komunikacijsku kod. Inovacije u nastavi: časopis za Savremenu nastavu, vol. 24, br.4, str. 139-145, Učiteljski fakultet, Beograd. (M52)
4. SAVOVIĆ, B. i MARKOVIĆ, M (2011) „Predškolsko dete i kompjuter“ rad na međunarodnom simpozijumu „Tehnologija, informatika i obrazovanje za društvo učenja i znanja“, Tehnički fakultet Čačak, Univerzirtet u Kragujevcu, Čačak. (M63)
5. MARKOVIĆ, M (2008): Istorijski roman kao žanr u književnosti za decu (u) Dečja književnost u književnoj kritici, I-II, priredio Dr Voja Marjanović, Beograd.
6. MARKOVIĆ, M (2007): Značaj primene narodnih umotvorina u razvijanju dramskog doživljaja dece predškolskog doba. Rad objavljen na konferenciji Estetske i didaktičke vrednosti školske lektire, Norma2-3 ,Univerzitet u Novom sadu, Pedagoški fakultet u Somboru. (M 52)
7. MARKOVIĆ, M (2006): Lik pripovedača u Andersenovim bajkama, Rad objavljen na konferenciji: Stvaralaštvo Hansa Kristijana Andersena, Norma2-3,Univerzitet u Novom sadu, Pedagoški fakultet u Somboru.(M52)
8. MARKOVIĆ, M (2006): Jezik kao sredstvo kulturnog i nacionalnog identiteta učenika i studenata,“ Rad objavljen na međunarodnom interdisciplinarnom naučnom skupu: Evropske dimenzije reforme sistema obrazovanja i vaspitanja, Filozofski fakultet, Novi Sad. (M51)
9. MARKOVIĆ, M (2006): „Pokušaj geneaološkog sagledavanja istorijsko romana kao žanra u srpskoj književnosti za decu“, Rad objavljen nameđunarodnoj naučno-stručnoj konferenciji:„Estetske i didaktičke vrednosti školske lektire“, Univerzitet u Novom Sadu, Pedagoški fakultet u Somboru. (M52)
10.MARKOVIĆ, M (2004): Stvaralaštvo za decu Ante Staničića: osnovne naznake poetskih opredeljenja, Pedagoška stvarnost, 3-4, 219-228. (M 52)
Udžbenici i drugi nastavni materijal:

1.MARKOVIĆ, M (2013): Jezičko izrađžavanje dece predškolskog i mlađeg školskog uzrasta. Šabac, Visoka škola strukovnih studija za vaspitače. (M42)
2. LUKIĆ, Ž. i MARKOVIĆ,M: Praktikum za vežbe iz Kulture govora:skripta, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015.
3.MARKOVIĆ, M (2008): Istorijski roman kao žanr u književnosti za decu (u) Dečja književnost u književnoj kritici, I-II, priredio dr Voja Marjanović.Beograd.
4.LUKIĆ, Ž. i MARKOVIĆ, M (2003): Kultura govora, 4. izdanje, Intelekta, Valjevo. (M42)

Učešće u projektima međunarodnog značaja

Učešće u istraživačkom projektu «Obrazovni problemi dece izbeglica« Instituta za pedagoška istraživanja u saradnji sa UNICEF-om.

5639-markovic-b-mirjana