Теме семинара 2018
Како је започео развој аутономних возила? Како аутономна возила раде? Колико су данас развијена аутономна возила и који су актуелни проблеми?
Ускоро опширније...
Предавач Сергеј Гривцов, Sr. Manager - Software Development, упознаће учеснике семинара са организацијаом у односу на број људи у инжењеринг тимовима (crum/Project Management и још неке ствари ће бити покривене). Поред предавања биће организован и обилазак компаније.
Шта очекујемо од робота данас? Да ли смо спремни за роботе? Која питања роботи намећу у будућности?
На овом предавању ћемо се упознати са проблемом вештачке интелигенције, и видети како се он манифестује у области играња игара. Дискутоваћемо на које све начине играње игара може да се примени на решавање конкретних проблема. Поред дискусије, биће описани неки од најсавременијих алгоритама који се примењују у овој области.
Милиони блогова и web сајтова користе неко од CMS решења као што су WordPress или Joomla. Ово су убедљиво најпопуларније платформе за израду web сајтова. Користе га Yahoo!, Ford, Samsung, New York Times, Sony и многи други. Приказаћемо како основни сајт можете да направите за врло кратко време, а да притом не фали ништа од функционалности које имају сајтови за чији развој је потрошено много више времена.
Једно од последњих истраживања компаније Microsoft показује да многе девојчице постају заинтересоване за предмете из области науке, технологије, инжењерства и математике у узрасту око 11.5 година, али да већ око 15. године њихово интересовање за ове тзв. „СТЕМ“ дисциплине драстично опада. Развојни центар Microsofta у Србији у свом тиму има велики број жена које заједно са својим колегама раде на развоју светски признатих пројеката. У оквиру семинара RAF IT DAYS Мина Спасић и Наташа Малиновић из Развојног центра Microsofta у Србији разговараће са учесницима на који начин се девојчице заинтересоване за науку и IT морају интезивније подржавати и подстицати, како би се касније лакше определиле за школовање и професионалну каријеру у СТЕМ дисциплинама.
Објашњење дизајна као праксе пројектовања за индустријску производњу. Однос дизајна и модерне уметности (уметности индустријског друштва). Савремене одреднице дизајна (дизајн као метамедисјка пракса). Дизајн мултимедија.
Шта је наука о подацима? Како се обрађују и како извлачимо корисне информације из великих скупова података? Упознајемо се са основним техникама и принципима науке о подацаима у програмском језику Python, коришћењем библиотеке пандас и алата Jupyter Notebook.
Ускоро опширније...
Који све програмерски послови постоје? Какви су стручњаци потребни да би се направио велики пословни софтвер? Како постати експерт у изради информационих система и одакле почети?
Како пласирати производ на интернету? Какви нас трендови и праксе очекују у 2018. и годинама које су пред нама. Како се оглашавати на друштвеним мрежама: Facebook, Instagram, Google.
Monitoring и security решења нове генерације. На предавању ће се причати о начину на који се може пратити једна телекомуникациона мрежа, који алати се користе у мониторинг системима, на који начин се осигурава безбедност мреже.
У предавању ће бити речи о историјском развоју "мобилних" - ћелијских система, од прве до четврте генерације. Ко је био др Мартин Купер? Поред осврта на развој система, посебна пажња биће посвећена и самим уређајима. Да ли је развој уређаја (мобилних телефона) пратио развој технологије? Када су се појавили први уређаји са навигацијским системима, са екранима осетљивим на додир? На крају ћемо се позабивити развојем оперативних система за "мобилне" уређаје, као и кратким освртом на то шта нас чека у блиској будућности.
Информационе технологије се баве побољшањем процеса рада у сваком смислу, па су тако нашле примену и у дизајну, архитектури и грађевинарству. Више се не цртају само архитектонски пројекти коришћењем софтвера, већ рачунар контролише и бројне процесе у изградњи, а своје важно место напослетку заузима и у паметним зградама.
Софтверски пакети олакшавају рад у многим делатностима, укључујући и научна израчунавања у разним областима. У оквиру овог предавања даће се преглед разних софтверских пакета за научна израчунавања укључујући Maple, Wolphram Mathematica, R language, LabVIEW, MatDeck. У оквиру предавања највише пажње се посвећује Matlab-у, најзаступљенијем софтверском пакету у разним областима. Примери употребе се приказују у пакету отвореног кода Octave.