ВАЖНА ОБАВЕШТЕЊА 27.05.2020.

СТИПЕНДИЈЕ

Овогодишње стипендије на Рачунарском факултету изузетно ће бити додељене на основу резултата такмичења и ове и претходних школских година. Све остале информације са сајта и даље важе.

ПРИЈЕМНИ ИСПИТИ

Датуми пријемних испита су померени.
Пријемни испит из математике биће одржан 19.6.2020. у 10h, а из информатике 20.6.2020. у 10h.

УБРЗАНА ПРИПРЕМНА НАСТАВА ЗА УПИС (МАТЕМАТИКА)

Убрзана припремна настава из математике одржаће се од 1. до 12. јуна 2020. паралелно, и онлајн и у просторијама Факултета, по избору полазника.

КОНТАКТ

Од 18. маја секретаријат почиње да ради у просторијама Факултета од 9 до 17 часова (улаз Трг републике 5, V спрат), а комуникација је могућа и преко мејла sekretarijat@raf.rs.

ОНЛАЈН НАСТАВА У ВАНРЕДНОМ СТАЊУ

3D-штампани гипс омогућава чешање

Преломи костију би могли да се имобилишу помоћу 3D-штампане замене за гипс прилагођене да подупире повреду а ипак оставља довољно простора за дисање коже. Концепт је да се пацијентова рука (шака, нога, или било који део) сними рендгеном и на 3D-скенеру. Сваки примерак би био индивидуализован да би обезбедио боље подупирање озлеђеног места. Све изгледа помало као футуристичка чипка (http://jakevilldesign.dunked.com/cortex). Гушћа мрежа рупа иде преко озлеђеног места ради боље заштите.

Идеја је изванредна, али најпривлачније је то што има пуно рупа, тако да пацијент има могућност да се лако почеше тамо где ће га неминовно сврбети. Cortex би омогућио и туширање, а могао би потпуно да се рециклира када се скине. За сада је овај “гипс” тек у фази концепта, али кад се узме у обзир како је свет медицине прихватио употребу 3D штампача, можда и није тако далеко од остварења.

Извор: CNET