ВАЖНА ОБАВЕШТЕЊА 27.05.2020.

СТИПЕНДИЈЕ

Овогодишње стипендије на Рачунарском факултету изузетно ће бити додељене на основу резултата такмичења и ове и претходних школских година. Све остале информације са сајта и даље важе.

ПРИЈЕМНИ ИСПИТИ

Датуми пријемних испита су померени.
Пријемни испит из математике биће одржан 19.6.2020. у 10h, а из информатике 20.6.2020. у 10h.

УБРЗАНА ПРИПРЕМНА НАСТАВА ЗА УПИС (МАТЕМАТИКА)

Убрзана припремна настава из математике одржаће се од 1. до 12. јуна 2020. паралелно, и онлајн и у просторијама Факултета, по избору полазника.

КОНТАКТ

Од 18. маја секретаријат почиње да ради у просторијама Факултета од 9 до 17 часова (улаз Трг републике 5, V спрат), а комуникација је могућа и преко мејла sekretarijat@raf.rs.

ОНЛАЈН НАСТАВА У ВАНРЕДНОМ СТАЊУ

Елон Маск је завршио изградњу највеће батерије на свету за мање од 100 дана

Испунио је обећање да ће помоћи Јужној Аустралији у решавању енергетских проблема. Изгледа да је Елон Маск испунио обећање да ће изградити највећу литијум-јонску батерију на свету, у настојању да помогне у решавању енергетских проблема у држави Јужна Аустралија. Преговори о пројекту почели су преко Twitter-а и тад је Маск на свом налогу написао: „Ако посао не буде завршен после 100 дана од потписивања уговора, нећемо ништа наплатити.“ Посао је завршен знатно пре уговореног рока (што се ретко дешава компанији Тесла!) и постављен је скуп батерија снаге 100 MW које ће бити напуњене и тестиране у наредним данима, наводи се у саопштењу за јавност државне владе. Батерије Поwерпацкс компаније Тесла инсталиране су и повезане на пољу ветрењача Хорнсдејл северно од Аделајда. Тестирање ће ускоро почети да би се утврдило да ли су батерије у складу са локалним прописима пре него што буду пуштене у рад 1. децембра. Јужна Аустралија је прошле године у септембру претрпела озбиљну хаварију електричне мреже која је покренула националну (и политизовану) дебату о енергетској сигурности. Аустралијска влада је оштро критиковала изворе обновљиве енергије који нису успели да надоместе недостатак електричне енергије за време хаварије. Маскова „фарма батерија“ складишти огромну количину енергије из обновљивих извора, као што су ветар и сунце, и убацује је у мрежу кад је потрошња велика.

У марту је Маск на свом Twitter налогу обећао да ће посао бити завршен за 100 дана, а одбројавање је почело крајем септембра, након што је компанија потписала уговор са владом Јужне Аустралије. Маск је, у суштини, испунио обећање за око два месеца, што је знатно мање од рока од 100 дана који је компанија сама одредила. Процењује се да пројекат постављања батерија кошта најмање 50 милиона долара. „Највећа литијум-јонска батерија на свету биће важан део нашег енергетског система. И не само то; Јужна Аустралија ће тако заузети водећу позицију у складиштењу енергије, добијене из обновљивих извора, у батерије“, рекао је Џеј Ведерил премијер Јужне Аустралије. „У овај пројекат уложена је огромна количина рада због чега је и посао завршен у кратком временском периоду.“