Student Đorđe Veličković odbranio je diplomski rad na temu „Mikroservisno rešenje za šifrovanje i dešifrovanje podataka – Enigma“

Student Računarskog fakulteta Đorđe Veličković je 26. novembra 2020. godine odbranio diplomski rad na temu „Mikroservisno rešenje za šifrovanje i dešifrovanje podataka – Enigma“ pred komisijom koju su činili: mentor dr Milan Vidaković i član dr Bojana Dimić Surla.
„Šifrovanje poruka postoji i koristi se od davnina, počevši od jednostavnih kriptosistema kao što je Cezarova šifra pa do dosta kompleksnijih kao što je AES. Danas su razvojem informatike algoritmi dosta napredniji, ali filozofija i svrha šifrovanja je ostala ista. Kada nastane potreba za šifrovanjem podataka u već postojećim sistemima (a gotovo da ne postoji danas sistem u kome ovakva potreba ne postoji), nastane i potreba za centralizovanim sistemom koji bi pored šifrovanja i dešifrovanja podataka omogućio i upravljanje tajnim ključevima i njihovu zaštitu. Enigma je predloženo rešenje jednog takvog sistema koji bi mogao vrlo lako da se uklopi u već postojeće okruženje.“ – navedeno je u uvodu.
„Servis kao ovakav predstavlja samo osnovnu verziju i moguće je dodati niz novih funkcionalnosti.

● Više opcija za specifikaciju ključeva, uključujući odabir padding algoritama, block cipher mod-a, kao i podršku za više asimetričnih kriptografskih algoritama
● Može se dodati mogućnost šifrovanja i dešifrovanja fajlova. U tom slučaju bi se mogao napisati adapter koji bi šifrovao i dešifrovao podatke koji se čuvaju na cloud provider-ima koji baš i ne cene privatnost (Google Drive, Dropbox, iCloud, itd.)
● Može se implementirati i funkcionalnost za jednokratno deljenje tajnih podataka preko interneta (lozinke, brojevi racuna, itd.)
● Mogu se dodati i hash algoritmi za kreiranje potpisa fajlova i/ili nekog teksta
● Šifrovanje simetričnim ključevima“ – zaključio je Đorđe.

Fotografije sa odbrane nalaze se u galeriji.

6061-student-dorde-velickovic-odbranio-je-diplomski-rad-na-temu-mikroservisno-resenje-za-sifrovanje-i-desifrovanje-podataka-enigma