Student Dragutin Misirača odbranio je diplomski rad na temu „Manipulacija fotografijama korišćenjem rasterske grafike, slojeva, filtera i alata za selektovanje na primerima obrade u Fotošopu, Instagramu i GIMPu“

Student Računarskog fakulteta Dragutin Misirača je 22. decembra 2020. godine odbranio diplomski rad na temu „Manipulacija fotografijama korišćenjem rasterske grafike, slojeva, filtera i alata za selektovanje na primerima obrade u Fotošopu, Instagramu i GIMPu“ pred komisijom koju su činili: mentor dr Dušan Vujošević i član dr Nenad Malešević.
„Komparacija koja je prikazana u radu na primerima obrade fotografija, menjanjem boje, osvetljenja i kontrasta, korišćenje filtera je primenjena u Fotošopu i GIMPu kao tipičnim predstavnicima alata za obradu fotografija. Kada se radi sa filterima treba imati na umu da su oni destruktivni i da deluju direktno na piksele odnosno originalne podatke slike. Rad sa filterima je danas jako rasprostranjen a posebno je omasovljen upotrebom i primenom na Instagram aplikaciji, gde se koristi za korekcije privatnih slika, porodičnih, poslovnih fotografija. Ovaj rad predstavlja primer kako se Instagram filteri mogu izraditi u fotošopu i GIMPu, korišćenjem već postojećih alata unutar ovih softverskih rešenja.“ – navedeno je u apstraktu.
„Kao što smo primetili, u Instagram aplikaciji se filter primenjuje jednim klikom na određeni naziv filtera, dok je u alatima potrebno više vremena da se odradi isto, pa se izvodi zaključak da je zbog jednostavnosti izmene same fotografije upravo Instagram i privukao ogroman broj korisnika. Instagram aplikacija postoji samo za mobilne uređaje, što ograničava njenu upotrebu, jer je neophodan IOS ili Android uređaj da bi se koristila. Fotošop i GIMP nam pružaju neuporedivo veće mogućnosti izmene slika u poređenju sa Instagramom. Tokom rada na ovom istraživanju dobio sam ideju da u Fotošopu i GIMPu dalje istražim i automatizujem sam proces filtera pravljenjem skripti ili plugina koji bi mogao na jednostavan način da izmeni fotografiju, kako to zapravo radi i Instagram.“ – zaključio je Dragutin.
Fotografije sa odbrane nalaze se u galeriji.