Student Računarskog fakulteta Aleksandar Todorović odbranio je diplomski rad na temu „Uređaj za praćenje zauzetosti parking mesta“

Student Računarskog fakulteta Aleksandar Todorović odbranio je, 25. marta 2021. godine, diplomski rad na temu Uređaj za praćenje zauzetosti parking mesta, pred komisijom koju su činili mentor dr Miloš Jovanović i član dr Jelena Vasiljević.

Cilj ovog rada je da prikaže projektovanje uređaja za praćenje zauzetosti parking mesta kao rešenje koje bi trebalo da rezultuje smanjenjem vremena traženja slobodnog  parking mesta, što dalje utiče i na smanjenje emisija CO2 i drugih štetnih gasova. Kako broj vozila u gradovima iz godine u godinu raste, pronalaženje mesta za parkiranje postaje sve veći problem. U Velikoj Britaniji istraživanje je pokazalo da vozači provode 91 sat – više od 4 dana godišnje tražeći praking i da je za 40% njih to stresno iskustvo. Pored psihološkog uticaja na same vozače, dugo traženje parking mesta predstavlja i štetan faktor po okolinu. Čak 30% CO2 kojeg generišu automobili nastaje tokom traženja parking mesta. Kako je automobilski saobraćaj jedan od glavnih uzročnika oštećenja ozonskog omotača i globalnog zagrevanja, jasno je da bi smanjenje vremena potrebnog za parkiranje imalo osetan uticaj. Da bi odgovorilo na taj problem veliki broj gradova pribegava strategiji zabrane parkiranja, pa čak i kompletnog saobraćaja motornih vozila u centru grada. Ipak, nemaju svi gradovi infrastrukturu koja omogućava takvo rešenje, tako da je najčešća solucija ograničavanje vremena koje vozač sme da provede na parking mestu„.

Fotografije sa odbrane nalaze se u galeriji.

6252-student-racunarskog-fakulteta-aleksandar-todorovic-odbranio-je-diplomski-rad-na-temu-uredaj-za-pracenje-zauzetosti-parking-mesta