Nemačka zabranjuje dečje pametne satove

Nemački zakonodavci zabranili su domaću prodaju dečjih pametnih satova koji poseduju funkciju slušanja – upozoravajući da roditelji koriste uređaje da tajno prisluškuju nastavnike u školi svoje dece. U saopštenju u petak, nadzornik za telekomunikacije Savezne agencije za mreže rekao je da su već́ preduzete mere protiv nekih prodavaca na mreži. Ciljna grupa za pametne satove su deca između 5 i 12 godina. „Pomoću aplikacije, roditelji mogu da koriste satove svoje dece da potpuno neprimećeno čuju šta se dešava u detetovoj sredini, koji se smatraju neovlašćenim prenosnim sistemom“, rekao je Johen Homan, predsednik Savezne agencije za mrežu u saopštenju. „Prema našem istraživanju, roditelji koriste i svoje satove da bi prisluškivali nastavnike u učionici.“ U februaru je ista savezna agencija zabranila prodaju lutke povezane na internet – koja se zove Moja drugarica Kajla – jer je u Nemačkoj zabranjena proizvodnja, prodaja i posedovanje uređaja za nadzor koji su maskirani u neki drugi predmet. U petak je agencija upozorila da na nemačkom tržištu postoji veliki broj prodavaca koji nude dečje pametne satove koji poseduju funkciju slušanja; često je nazivaju „bebi-monitor“ или „monitorska funkcija“ u aplikaciji za praćenje.

Vlasnik aplikacije može tiho da pozove uređaj pomoću takvih funkcija i neprimećeno sluša razgovore korisnika sata kao i ostale u njegovoj blizini – što se smatra tajnim nadzorom koji je u Nemačkoj zabranjen zakonom. Agencija je uputila roditelje da unište sve uređaje koje su kupili, a od škola zatražila da obrate posebnu pažnju na pametne satove koje koriste deca i ako ih pronađu zatraže uništenje uređaja za prisluškivanje koje identifikuju. Savezna agencija za mreže nije jedino evropsko telo zabrinuto za rizike pri korišćenju dečjih igračaka povezanih na internet или pametnih satova. Prošlog meseca, Norveški savet potrošača objavio je izveštaj o dečjim pametnim satovima i izneo zabrinutost o njihovim bezbednosnim manama, problemima vezanim za privatnost i rizicima koji su označeni kao „nepouzdana svojstva uređaja“. Ovog meseca je grupa za prava potrošača u Velikoj Britaniji iznela zabrinutost zbog loše bezbednosti igračaka vezanih za oblast Interneta stvari jer bi mogle da omoguće nepoznatim ljudima da razgovaraju sa decom. Grupa je, takođe, ukazala na uređaje sa poznatim bezbednosnim propustima čiju bi prodaju trebalo zabraniti. Najnovija zabrana bi mogla da podstakne Evropsku komisiju da razmotri uspostavljanje zakona na nivou Evropske unije koji bi regulisali upotrebu igračaka povezanih na internet. Još je u februaru, komesar za pravdu, potrošače i rodnu ravnopravnost izrazio zabrinutost, govoreći na BBC- u: „Zabrinut sam za privatnost i sigurnost koje bi mogle biti narušene uticajem lutaka povezanih na internet.“

4646-nemacka-zabranjuje-decje-pametne-satove