Za korisnike Gmail usluge, navešćemo vam šta dobavljač usluge e-pošte radi da zaštiti vas i vaše podatke.
Gmail je svetski poznati dobavljač usluga e-pošte, a mnogi činioci su ga doveli na prvo mesto koje zasluženo zauzima. Jedan od tih činilaca je bezbednost. Kao dobavljač usluga e-pošte iz kompanije Google, ispunjava standardne bezbednosne protokole, ali šta zapravo nudi? Ovde smo detaljnije razmotrili neke metode koje Gmail koristi da zaštiti vas i vaše podatke. Naravno, mnoge bezbednosne mere rade u pozadini, ali navešćemo one očiglednije sa kojima možete svakodnevno da se sretnete.
1. TLS šifrovanje
Sigurnosni servis na transportnom sloju ili TLS (Transport Layer Security) šifrovanje je internet protokol koji štiti e-poštu od hakera i presretača dok se šalje preko veb veza. Google je ranije koristio SSL (Secure Socket Layer) za šifrovanje, a možda ćete i dalje pronaći dokumente u kojima piše SSL umesto TLS. Međutim, TLS je ažuriranija, efikasnija verzija SSL-a.
Iako će većina vaših e-poruka koje šaljete Gmail-om biti šifrovana pomoću TLS-a, ne koriste ga svi dobavljači usluga e-pošte. Primalac mora da koristi uslugu e-pošte koja je podržana TLS-om da bi TLS funkcionisao. Kompanija Google je bila snažan zagovornik šifrovanja i pomogla je da se poveća procenat usluga e-pošte koje koriste šifrovanje.
Možete da proverite da li je vaša e-pošta zaštićena TLS-om tako što ćete kliknuti na malu strelicu ispod imena primaoca nakon što primite e-poštu.
Proverite odeljak o bezbednosti i vidite da li ste pronašli Standardno šifrovanje (TLS).
2. Pametni filteri za neželjenu poštu i phishing
Možda biste svake nedelje primali stotine e-poruka, neke od njih bi bile promocije, neke važne, a neke zlonamerne. Gmail ima efikasne filtere koji vam pomažu da izbacite nepotrebne ili potencijalno opasne poruke e-pošte.
Gmail-ovi filteri za neželjenu poštu su posebno efikasni jer Google ima veliku listu domena koji su poznati kao zlonamerni. Osim toga, Google takođe stavlja na crnu listu određene sumnjive ključne reči u e-porukama i koristi ih da otkrije da li možda pokušavaju da vam prodaju nešto što niste tražili ili zahtevaju osetljive informacije.
Međutim, te e-poruke se svakodnevno razvijaju, a liste ključnih reči i domena mogu da imaju poteškoća da održe korak sa njima. Zbog toga Google koristi mašinsko učenje i veštačku inteligenciju za otkrivanje neželjene pošte i pokušaja „pecanja“ sa skoro nepogrešivom tačnošću. Tamo gde ne uspe, možete obaviti ručna podešavanja, što može da mu posluži u budućoj obuci i učenju.
3. Dvofaktorska autentifikacija na nepoznatim platformama
Kad god pokušate da se prijavite na Gmail na nepoznatoj platformi, Google podrazumevano zahteva da potvrdite svoj identitet dvofaktorskom autentifikacijom (2FA). To znači da potvrđujete svoj pristup na dva načina („dva faktora“). To može da bude vaša lozinka i vaš telefon, na primer.
U većini slučajeva, Google će od vas tražiti da koristite aplikaciju YouTube ili Gmail na telefonu da biste potvrdili da ste to zaista vi. Takođe možete da koristite aplikaciju za autentifikaciju i nekoliko drugih metoda; Google nudi različite alternative za dvofaktorsku bezbednost.
Ona predstavlja dodatni sloj zaštite koji sprečava ljude koji možda znaju vašu lozinku da se prijave na vašu e-poštu.
4. Obaveštenja o sumnjivim prijavama i aktivnostima
Google će blokirati sve sumnjive pokušaje prijavljivanja kada otkrije da neko pokušava da se prijavi na vaš nalog sa druge lokacije ili uređaja. Kada dobijete takvu e-poruku, uvek kliknite na Check activity da biste pregledali nedavne aktivnosti na svom Google nalogu i zaštitili svoj Gmail nalog. Nakon nekoliko sumnjivih aktivnosti u vezi sa vašom adresom e-pošte, Google će privremeno onemogućiti nalog dok ne budete mogli da potvrdite svoj identitet. To je krajnja opcija i desiće se ako neprestano zanemarujete bezbednosna obaveštenja.
Google takođe prosleđuje većinu bezbednosnih upozorenja na adresu e-pošte za oporavak koja je priložena nalogu. Dakle, čak i ako ne koristite aktivno tu adresu e-pošte, možete da dobijete obaveštenje kada dođe do sumnjive aktivnosti preko vašeg aktivnog prijemnog sandučeta e-pošte.
5. Program napredne zaštite za korisnike visokog profila
Google ima besplatan program za korisnike visokog profila, kao što su novinari, političari, aktivisti i drugi koji bi mogli da budu glavne mete hakera i onih koji se služe „pecanjem“. Taj program se naziva Advanced Protection Program (APP) ili program napredne zaštite i dodaje još jedan sloj zaštite redovnoj dvofaktorskoj autentifikaciji.
Ako koristite APP, kad god se prijavljujete na Gmail nalog, morate da potvrdite svoj identitet pomoću pametnog telefona koji podržava bluetooth tehnologiju. Na taj način, može fizički da potvrdi da zaista vi pokušavate da pristupite svojim podacima. Pomoću Android telefona i iPhone-a možete da aktivirate APP da biste zaštitili nalog.
6. Prilozi se proveravaju pomoću antivirusnih skenera i skenera za zlonamerne programe
Zlonamerni akteri mogu da instaliraju viruse u računar tako što će ih poslati sakrivene u prilozima. Gmail ima antivirusne skenere da to spreči. Oni skeniranju priloge pre nego što vam dozvole da ih preuzmete i obaveštavaju vas kada otkriju nešto sumnjivo.
Kao opšti bezbednosni protokol, treba da preuzimate priloge samo iz pouzdanih izvora. Ipak, Gmail se ne zadovoljava time. Naime, proverava i sprečava vas da preuzmete bilo kakav prilog koji sadrži zlonamerni program.
7. Šaljite i primajte poverljive e-poruke
Funkcija e-pošte Confidential mode služi za slanje osetljivih informacija putem e-pošte i to onih koje zahtevaju najveću diskreciju. Poverljivi režim će postaviti datum isteka za e-poruku, ukloniti opcije za prosleđivanje, kopiranje, preuzimanje ili štampanje, a možete ga podesiti da zahteva SMS šifru pre nego što primalac može da joj pristupi. Međutim, opcija autentifikacije SMS kodom nije dostupna za sve zemlje. Gmail može da otvara poverljive e-poruke, ali drugi dobavljači usluga e-pošte će generisati vezu za bezbedno otvaranje na Google-ovom domenu. Dakle, i dalje ostaje poverljiva iako nije hostovana na Gmail-u.
Možete da šaljete poverljive e-poruke u Gmail-u tako što ćete uključiti dugme katanca na dnu prozora za pisanje e-pošte.
Vaš primalac i dalje može da pravi snimke ekrana poverljivih e-poruka.
8. Efikasno upravljanje uređajima i aplikacijama trećih strana
Ako vaš uređaj sa vašim Gmail nalogom bude ukraden ili izgubljen, Google pruža opciju da jednostavno upravljate uređajem koja može da vam pomogne da se odjavite sa sesija na tom uređaju.
Samo idite na stranicu Security Google naloga i pomerite se nadole do Your devices. Kliknite na dugme Manage all devices da biste otvorili listu svih vaših uređaja i sesija.
Možete da odaberete sa kojih uređaja želite da se odjavite i koje sesije da deaktivirate (ako je primenljivo).
Malo dalje na stranici Security, naći ćete sličnu listu aplikacija i usluga trećih strana. Odatle možete da upravljate svojim vezama sa svakom od njih.
Gmail je jedna od najbezbednijih usluga e-pošte
Pošto je bezbednosna arhitektura Gmail-a zasnovana na vašem Google nalogu, to je jedna od najbezbednijih usluga e-pošte koju možete besplatno da dobijete na mreži. Pored toga, Google pruža mnoštvo opcija za prilagođavanje bezbednosti kako bi zadovoljio vaše potrebe.
Ipak, i pored ugrađenih bezbednosnih funkcija Gmail-a, e-poštu možete dodatno obezbediti tako što ćete preduzeti još neke mere i stalno voditi računa o bezbednosti.