Proverite da li postoji špijunski softver na vašem Android uređaju  

Pitate se da li je vaš Android telefon možda zaražen špijunskim softverom? Daćemo vam uputstva o tome kako to da proverite i kako da ga uklonite.

Mnogi od nas čuvaju izuzetno važne podatke na mobilnim uređajima, kao što su fotografije, brojevi kreditnih kartica i lozinke bankarskih računa. Koliko god to zvučalo udobno i pogodno, postoje određene opasnosti, jer Android uređaji mogu da budu zaraženi špijunskim softverom. Špijunski softver može tajno da vam ukrade privatne podatke i prosledi ih zlonamernim trećim licima koji će ih zloupotrebiti. Dakle, šta je zapravo špijunski softver, kako ulazi u Android uređaje i kako možete da ga uočite?

Šta je špijunski softver i kako uspeva da zarazi Android uređaje?

Špijunski softver je zlonamerni softver napravljen tako da se „ušunja“ u uređaje, krade podatke i deli ih sa trećim licima. Obično se kamuflira kao redovan program sa ciljem da prikupi informacije, kao što su vaše aktivnosti na mreži i lični podaci. Zlonamerni akteri imaju različite motive za krađu vaših podataka, uključujući lažno predstavljanje, ucenu i preprodaju podataka.

Postoje različite vrste špijunskog softvera koji mogu da uđu u Android uređaj, a svaki je napravljen tako da prati određene tipove podataka. Glavne grupe špijunskog softvera uključuju špijunski softver za snimanje zvuka i video-zapisa, za krađu lozinki, za praćenje onoga što ste otkucali na tastaturi, zatim programe koji kradu informacije kao i kolačiće za praćenje i bankarske trojance.

Špijunski softver može da uđe u uređaj ako ga neko namerno instalira ili putem preuzimanja koje nije bezbedno. Verovatno ste nesvesno preuzeli špijunski softver kad ste instalirali zlonamerne aplikacije koje su bile prikrivene kao korisne alatke, recimo, u slučaju čistača registra. Ako ste kliknuli na neki iskačući prozor i vezu u sumnjivim porukama e-pošte i na veb-stranicama, mogli ste da pokupite i uvedete špijunski softver na uređaj.

Kako da proverite da li postoji špijunski softver na Androidu

Postoje određeni znakovi koji vam pokazuju da li vam je uređaj možda zaražen zlonamernim softverom. Među njima treba spomenuti pregrevanje telefona, usporavanje njegovih performansi, brže pražnjenje baterije i podataka, uporne iskačuće oglase i prisustvo aplikacija koje ne prepoznajete. Uobičajene špijunske aplikacije obuhvataju mSpy, XSNSPY, CocoSpy i Hoverwatch.

Špijunski softver često nestaje sa početnog ekrana nakon instalacije da bi ostao sakriven, ali nastavlja da radi u pozadini. Uputićemo vas u to kako da proverite da li na Androidu postoji špijunski softver.

Proverite da li postoje nepoznate aplikacije

Da biste proverili da li na uređaju postoji špijunski softver, najjednostavnije je da pregledate sve aplikacije koje ste instalirali na Android uređaju. Uputićemo vas u to kako da proverite da li postoje aplikacije koje ne prepoznajete uz pomoć bezbednog režima za Android.

1. Pritisnite i držite dugme za napajanje da biste videli opciju isključivanja.

2. Pritisnite i držite dugme za isključivanje dok se ne pojavi opcija Safe mode (Bezbedni režim), a zatim je dodirnite.

3. Nakon što se uređaj ponovo pokrene, idite na Settings > Apps. Pregledajte listu aplikacija i potražite aplikacije koje ne prepoznajete.

4. Ako pronađete nepoznatu aplikaciju, dodirnite je i pritisnite Uninstall da biste je uklonili. Zatim ponovo pokrenite sistem da biste isključili bezbedan režim.

Dok tražite nepoznate aplikacije, nemojte da zaboravite da se neke sistemske aplikacije mogu pojaviti i u podešavanjima. Ako niste sigurni, razmislite o pretraživanju naziva aplikacije na mreži da biste proverili da li ima prijavljenih problema.

Proverite da li postoje aplikacije sa administratorskim privilegijama

Administratorske privilegije daju aplikacijama pristup sistemskim funkcijama i podešavanjima, uključujući brisanje podataka. Pratite sledeća uputstva da biste pronašli aplikacije sa administratorskim privilegijama.

1. Otvorite aplikaciju Settings.

2. Dodirnite Security and privacy > Other security settings > Device admin apps. Isključite administratorske privilegije za sve nepoznate aplikacije ili one koje vam se čine sumnjive.

Pokrenite skeniranje protiv špijunskog softvera

Ako ne možete ručno da pronađete špijunski softver, razmislite o skeniranju Android uređaja pomoću renomirane antivirusne aplikacije kao što je Avast. Uputićemo vas u to kako da koristite antivirusnu aplikaciju.

1. Instalirajte Avast Mobile Security iz Play prodavnice.

2. Pokrenite skeniranje protiv špijunskog softvera

3. Dodirnite START SCAN da biste pokrenuli skeniranje uređaja u potrazi za zlonamernim softverom.

4. Dodirnite RESOLVE da biste uklonili zlonamerni softver, kao i špijunski softver.

Ako sve gore navedene metode ne uspeju i mislite da vam je uređaj možda zaražen, razmislite o fabričkom resetovanju Android uređaja da biste uklonili špijunski softver. Imajte na umu da vraćanje na fabričke postavke briše sve vaše podatke. Zbog toga bi bilo dobro da prvo napravite rezervnu kopiju.

Zaštitite Android uređaj od špijunskog softvera

Ako vaš Android uređaj iznenada počne neobično da se ponaša, recimo, da sporije radi, da mu se baterija brže prazni ili da se mnogo pregrejava, možda je zaražen nekim zlonamernim, odnosno špijunskim softverom.

Špijunski softver je napravljen tako da ga je teško pronaći i da radi potpuni neprimetno, ali postoje načini da se otkrije. Postoji nekoliko brzih i lakih metoda pomoću kojih možete da proverite da li postoji špijunski softver na Android uređaju, uključujući pokretanje anti-špijunskog skeniranja, proveru nepoznatih aplikacija i pregled aplikacija sa administratorskim privilegijama.