Pronađite i izbrišite neželjenu poštu u Gmail servisu pomoću nekoliko jednostavnih metoda

Većina korisnika se povremeno suoči sa problemima upravljanja Gmail prijemnim sandučetom. Zbog toga ćemo vam predstaviti neke jednostavne metode za pronalaženje i uklanjanje neželjene pošte.

Ako vam je Gmail prijemno sanduče pretrpano neželjenom e-poštom, ako ste umorni od pretraživanja hiljada poruka, daćemo vam nekoliko korisnih saveta kako biste brzo i jednostavno identifikovali i izbrisali neželjenu e-poštu.

1. Možete da otkažete pretplatu na e-poštu jednim klikom uz pomoć proširenja Trimbox

Ako vam je potreban brz metod da očistite Gmail prijemno sanduče i ne želite ručno da se odjavljujete sa svake liste primalaca, možete da koristite proširenje za Chrome. Trimbox je besplatno proširenje pregledača koje vam omogućava da se odjavite sa neželjenih mejling lista samo jednim klikom.

Pošto obavite brzi proces registracije, Trimbox u Gmail nalogu odmah identifikuje sve mejling liste na koje ste trenutno pretplaćeni. Pritom se ne otvaraju posebni prozori za pregledanje, jer se svi Trimbox alati nalaze unutar Gmail interfejsa da biste posao brže obavili.

Pored svake poruke e-pošte nalazi se mala ikona makaza, koja vam omogućava da se odjavite sa određene mejling liste. Kad kliknete na ikonu makaza, možete da izbrišete sve poruke e-pošte sa mejling liste tako što ćete kliknuti na ikonu korpe za otpatke. Sve u svemu, Trimbox obavlja odličan posao u identifikaciji i uklanjanju neželjene e-pošte ako vas mejling liste izluđuju.

2. Pronađite neželjene e-poruke pomoću aplikacije za čišćenje e-pošte

Ako često proveravate e-poštu na mobilnom telefonu, verovatno pobesnite, jer morate da pregledate gomilu neželjenih e-poruka da biste pročitali važne informacije. CleanFox je sredstvo za uklanjanje neželjene e-pošte koje će vam pomoći da se izborite sa svakodnevnim problemima u digitalnom životu i uklonite smetnje iz njega.

Aplikacija pronicljivo prepoznaje e-poruke koje najređe otvarate i prikazuje ih. Na taj način možete prvo da uklonite e-poruke koje najviše remete vašu produktivnost pre nego što pređete na e-poruke koje mogu da budu važne.

Da biste izuzetno brzo obavili taj zadatak imate tri mogućnosti. Možete da trajno izbrišete e-poštu, zatim, možete da izbrišete e-poruku, ali želite da primate buduća ažuriranja od pošiljaoca i, konačno, možete da odlučite da nastavite da primate e-poruke. Takođe možete da pređete na prikaz liste koji deli e-poštu u tri kategorije: All, Newsletters i Spam.

CleanFox vam omogućava da dodate više naloga e-pošte unutar aplikacije, od kojih se svaki posebno analizira. Tu je i praktičan alat za pretraživanje pomoću kojeg možete odmah da locirate određenog pošiljaoca. Dodatne opcije sortiranja su dostupne u prikazu liste, što vam omogućava da sortirate e-poštu prema broju e-poruka koje ste primili od pošiljaoca ili prema tome koliko često ste ih otvarali. CleanFox će vam pomoći da kreirate uredno okruženje za Gmail prijemno sanduče.

3. Grupno brisanje e-poruka u Gmail prijemnom sandučetu

Prepunjeno Gmail sanduče može da vam prouzrokuje razne probleme, ali mnogi od nas se neizbežno nađu u takvoj situaciji. Pošto je prostor za skladištenje ograničen, prepuno sanduče može da dovede do pojave grešaka u funkcionisanju e-pošte, a povremeno i ograničen pristup za uređivanje i kreiranje datoteka u aplikacijama za saradnju kao što su Google dokumenti i tabele.

Srećom, postoji metod za grupno brisanje e-poruka u Gmail sandučetu, tako da možete jednostavno da ispraznite prijemno sanduče i pojednostavite svoj digitalni život. Taj metod najbolje funkcioniše u veb-verziji. Prvo proverite da li ste prijavljeni na ispravan Google nalog.

U gornjem levom uglu prijemnog sandučeta kliknite na četvrtasto polje za potvrdu. Tako ćete izbrisati sve razgovore na trenutnoj stranici. Zatim treba da naredite Gmail-u da izabere celo prijemno sanduče. Postoji dugme za to koje ima naziv Select all conversations in inbox (Izaberi sve razgovore u prijemnom sandučetu).

Sada možete sve da izbrišete. Kliknite na ikonu korpe za otpatke na gornjoj traci sa alatkama da biste premestili sve izabrane e-poruke u fasciklu za otpatke. Ako ste izbrisali neke važne poruke e-pošte, možete im pristupiti u roku od 30 dana u fascikli Trash pre nego što budu trajno izbrisane, tako da ne brinite. Kad potpuno ispraznite Gmail prijemno sanduče, napravili ste odličan korak ka postizanju digitalnog minimalizma, pa možete malo da odahnete.

4. Možete da sažmete e-poruke na dnevnom nivou pomoću alata Slimbox

Pretrpano prijemno sanduče može da vas spreči da se usredsredite na ono što je važno. Zahvaljujući alatu Slimbox, možete da dobijete rezime e-poruka na dnevnom nivou da biste brže obradili značajne informacije.

Tokom procesa registracije, možete da izaberete koje trenutne pošiljaoce e-pošte želite da zadržite, bacite u smeće ili premestite u svoju namensku fasciklu Slimbox. Slimbox vam svakog dana šalje rezime e-poruka, tako da nikada nećete propustiti ništa važno. Takođe kreira prilagođenu oznaku unutar Gmail-a (pod nazivom Slimbox), tako da možete da vidite svoje pretplate na e-poštu u bilo kom trenutku.

Zahvaljujući dnevnim rezimeima, dobićete jednu sažetu e-poštu koja sadrži sve što odlučite da zadržite, tako da stalna obaveštenja neće ometati svakodnevne poslove. Slimbox je besplatan tokom prvih 30 dana, a onda treba da platite čak jedan dolar mesečno.

5. Označite neželjene e-poruke

Iako Gmail automatski otkriva e-poštu sumnjivog izgleda kao neželjenu poštu, proces ne mora uvek da bude u potpunosti uspešan. Označavanje e-poruka kao neželjene pošte pomaže u zaštiti prijemnog sandučeta i onemogućava da ubuduće primate neželjene e-poruke.

Uputićemo vas u postupak označavanja e-pošte kao nepoželjne u Gmail-u:

  • Kliknite na e-poruku da biste je označili kao neželjenu poštu.
  • Na levoj strani gornjeg panela kliknite na dugme Report Spam.

Prijavljivanje e-poruka kao nepoželjnih pomoći će Gmail-u da ubuduće otkrije slične poruke, što će vam omogućiti da vam prijemno sanduče bude uredno. Ako odlučite da budete stroži, možete da blokirate pošiljaoca. Ta opcija će sprečiti slanje svih budućih e-poruka tog pošiljaoca. To je posebno korisno kada primate suviše veliki broj e-poruka iz jednog izvora. Da biste blokirali osobu na Gmail-u, kliknite na meni sa tri tačke u gornjem desnom uglu e-pošte, a zatim izaberite Block User.

6. Koristite operatore pretraživanja u Gmail-u

Operatori pretraživanja u Gmail-u vam pomažu da suzite tipove e-pošte korišćenjem prilagođenih upita za pretraživanje. Korišćenje različitih upita može da vam pomogne da identifikujete tipove e-poruka koje više ne želite da primate, uključujući neželjenu e-poštu.

Prvi način korišćenja operatora pretraživanja je da navedete pošiljaoca. Na taj način možete da pronađete sve neželjene e-poruke koje šalje jedan izvor. To možete da postignete pomoću naredbe from:. Jednostavno unesite ime pošiljaoca posle dve tačke.

Operatore možete da koristite i kada unesete naredbu attachment:. Tako ćete lakše pronaći velike e-poruke sa prilozima koji vam više nisu potrebni. Možete da pretražujete e-poruke i prema veličini tako što unesete naredbu larger:. Na primer, možete da unesete larger: 4MB da biste pronašli sve neželjene e-poruke veće od četiri megabajta. Operatori pretraživanja su odličan način za ručnu obradu neželjenih e-poruka pri čemu ne koristite softver treće strane.

Danas nam je postalo sasvim uobičajeno da se prijavljujemo na mnogobrojne veb-stranice. Zbog toga nam je skoro nemoguće da uspešno upravljamo Gmail prijemnim sandučetom ili da ga redovno čistimo. Uz nekoliko pravih saveta, možemo da prepoznamo neželjenu e-poštu i da ne potrošimo dragoceno vreme na proces ručnog pretraživanja.