Snimite ekran u operativnom sistemu Windows 10 ili 11

Svaki operativni sistem Windows 10 i 11 nudi alatku za snimanje ekrana koja je namenjena igrama, ali može da snimi skoro svaku aktivnost na ekranu. Windows 11 ima i drugu mogućnost.

Možda će vam biti potrebno snimite aktivnost ekrana u Windows-u za tutorijal, demonstraciju ili onlajn čas. Bez obzira na to da li pravite prezentaciju, osmišljavate video sa uputstvima ili spremate nešto za YouTube, možda ćete morati da snimite aktivnost na ekranu i u Windows-u.

Mnogobrojni alati nezavisnih proizvođača mogu da obave taj posao. Neki od njih su besplatni, a za druge treba izdvojiti određenu svotu novca. Ipak, nema potrebe da preuzimate i instalirate eksterni program, jer možete da iskoristite nekoliko funkcija ugrađenih u Windows.

Alatka Xbox Game Bar (traka za igre), dostupna u operativnim sistemima Windows 10 i 11, za snimanje video-zapisa napravljena je prvenstveno da bi snimala igre na računaru. Međutim, ta traka za igre je svestran alat koji može da snimi bilo koju drugu vrstu aktivnosti na ekranu.

Pomoću Xbox trake za igru možete jednostavno da snimite ekran, uključite mikrofon da biste snimili svoj glas ili neki drugi zvuk, a zatim sačuvate snimak na računaru. Posle toga, možete da upravljate svim snimljenim klipovima u okviru interfejsa trake za igre i reprodukujete bilo koji video-zapis. Pošto se video-zapis čuva kao MP4 datoteka, možete da ga modifikujete ili doterate pomoću bilo kog uređivača video-sadržaja. Detaljno ćemo vas upoznati sa tim procesom.

Ipak, postoji još jedna mogućnost ako koristite Windows 11. Nekada jednostavan uslužni program za snimanje ekrana, Snipping Tool može da snimi bilo koju aktivnost na ekranu i sačuva snimak kao MP4 video-datoteku. Opisaćemo vam oba postupka.

Kako da snimite bilo koju aktivnost na ekranu u Windows-u pomoću alatke Xbox Game Bar

1. Idite na podešavanja za igre

U operativnom sistemu Windows 10 ili 11 idite na Settings > Gaming > Captures. Ekran će se razlikovati u operativnom sistemu Windows 10 od onog u Windows 11, ali sva su podešavanja ista.

Podrazumevano, snimci ekrana se čuvaju u vašoj korisničkoj fascikli pod Videos\Captures, ali možete da promenite lokaciju ako želite.

2. Podesite trajanje pozadinskog snimanja

Posle toga, možete da izaberete da snimite aktivnost koja se već dogodila. U operativnom sistemu Windows 10, uključite prekidač Record in the background while I’m playing a game. U operativnom sistemu Windows 11 uključite prekidač Record what happened. Zatim možete da odredite trajanje pozadinskog snimanja. Kliknite na padajući meni za Record the last da biste podesili vreme u intervalu od 15 sekundi do 10 minuta.

3. Omogućite određene opcije snimanja

Pošto ste uradili sve što je prethodno navedeno, označite okvire za Record even when my PC isn’t plugged in i Record while wirelessly projecting my screen da biste omogućili obe opcije.

Kliknite na padajući meni Max recording length da biste postavili maksimalno trajanje snimanja na 30 minuta, 1 sat, 2 sata ili 4 sata.

4. Omogućite i kontrolišite snimanje zvuka tokom snimanja ekrana

Uključite prekidač Record audio when I record a game ili Capture audio when recording a game. Zatim možete da podesite kvalitet zvuka, jačinu zvuka za mikrofon dok snimate i jačinu zvuka za računar.

5. Podesite brzinu kadrova i isključite Capture mouse cursor kada snimate igru

Preporučeni broj kadrova je 30 u sekundi, što možete da povećate do najviše 60 kadrova, ali 30 kadrova u sekundi bi trebalo da bude dovoljno za većinu snimaka. Podrazumevani kvalitet video-zapisa je postavljen na standardni, mada ga možete promeniti na visoki kvalitet ako je potrebno. Konačno, možete da isključite prekidač za Capture mouse cursor kada snimate igru ako uobičajeno ne snimate pokazivač miša.

6. Kontrolišite prečice na tastaturi

Dostupno je nekoliko prečica na tastaturi za kontrolu alatke Xbox Game Bar. U operativnom sistemu Windows 10 možete da vidite, pa čak i promenite prečice na ekranu Settings. Da biste to uradili, idite na Settings > Gaming > Xbox Game Bar.

U operativnom sistemu Windows 11 morate da otvorite interfejs trake za igre da biste videli i promenili prečice. Navešćemo one najvažnije:

  • Taster Windows+G. Otvara Xbox Game Bar.
  • Taster Windows+Alt+R. Pokreće ili zaustavlja snimanje.
  • Taster Windows+ Alt+G. Snima poslednjih 30 sekundi aktivnosti na ekranu.
  • Taster Windows+Alt+B. Uključuje ili isključuje HDR.
  • Taster Windows+Alt+PrtScn. Pravi statički snimak aktivnosti na ekranu.

Kako da pokrenete traku za igre

1. Podesite aktivnost koju želite da snimite

Sada bi trebalo da prikažemo traku za igre i aktiviramo je da bismo snimili aktivnost na ekranu. Podesite aktivnost koju želite da snimite. Kada budete spremni, pritisnite tastere Windows+G. Trebalo bi da se pojave gornja traka sa alatkama i okno Capture za traku za igre.

Gornja traka sa alatkama vam omogućava da prikažete ili sakrijete različite menije i okna za traku za igre, uključujući Widget, Audio, Capture, Performance, Resources i Xbox Social. Biće vam potrebno bar okno Capture kako biste mogli da pokrenete, kontrolišete i zaustavite snimanje.

2. Pokrenite snimanje

Dodirnite dugme Record u oknu za Capture. Zatim obavite aktivnost na ekranu koju želite da snimite. Na ekranu se pojavljuje mali panel za snimanje.

3. Zaustavite i pogledajte snimak

Kada završite aktivnost koja se snima, pritisnite dugme za zaustavljanje na malom panelu da biste prekinuli snimanje. Pojavljuje se poruka koja vam govori da je snimak igre napravljen.

Kliknite na tu poruku ili pritisnite tastere Windows+G da biste se vratili na interfejs trake za igre. Pojavljuje se prozor galerije sa nazivom, datumom i vremenom snimanja, kao i video-snimkom koji je dostupan za reprodukciju. Dodirnite dugme Play u pregledaču.

Odatle možete da pauzirate video i povećate ili smanjite jačinu zvuka.

4. Kako da snimate bez pokretanja trake za igre

Prvo pritisnite tastere Windows+Alt+R. Na ekranu se pojavljuje mali panel za snimanje. Kliknite na dugme za zaustavljanje kada završite, a zatim otvorite traku za igre. Novi snimak se pojavljuje u prozoru galerije da biste mogli da ga reprodukujete. Ako želite da snimite poslednjih 30 sekundi aktivnosti na ekranu, pritisnite tastere Windows+ Alt+G.

5. Kako da direktno uređujete snimljeni video-materijal

Idite na :\users\[username]\Videos\Captures. Videćete video zapise sačuvane kao MP4 datoteke, koje možete da otvorite u uređivaču video-zapisa ili drugoj aplikaciji da biste ih reprodukovali ili izmenili.

6. Kako da uređujete podešavanja trake za igre

Pritisnite tastere Windows+G. Na gornjoj traci sa alatkama kliknite na ikonu Settings. Tu možete da pregledate i promenite bilo koju prečicu, modifikujete vizuelnu temu interfejsa trake za igre i transparentnost menija i okna i kontrolišete kako i kada se snima zvuk dok snimate aktivnost na ekranu.

Kako da snimite ekran u operativnom sistemu Windows 11 pomoću alatke Snipping Tool

1. Proverite verziju operativnog sistema

Da biste snimili ekran u operativnom sistemu Windows 11 pomoću alatke Snipping Tool (za isecanje), biće vam potrebna određena verzija operativnog sistema. Da biste proverili verziju, idite na Settings > System > About. U odeljku Windows specifikacije, verzija treba da bude 22621.1344 ili novija.

Ako ste ispunili taj uslov, spremni ste za akciju. Ako ne, idite na Windows Update da biste preuzeli najnovija ažuriranja za operativni sistem, a zatim u Microsoft Store i biblioteku da biste preuzeli najnovija ažuriranja za aplikacije iz prodavnice.

2. Podesite prozor ili aplikaciju koju želite da snimite

Kliknite na dugme Start, idite na All Apps, a zatim kliknite na prečicu za alatku Snipping Tool. Kliknite na ikonu kamere na traci sa alatkama, a zatim izaberite dugme New.

3. Fokusirajte se na pravu oblast

Izaberite oblast koju želite da snimite, a zatim kliknite na Start na traci sa alatkama Snipping Tool.

4. Obavite aktivnost koju snimate

Kad snimanje počne, obavite aktivnost na ekranu koju želite da snimite. Kliknite na dugme Pause na traci sa alatkama da biste napravili pauzu, a zatim kliknite na dugme Record da biste ponovo pokrenuli snimanje. Kada završite, kliknite na dugme Stop.

5. Uređujte, delite ili sačuvajte datoteku

Snimak automatski počinje da se reprodukuje u prozoru za pregled alatke Snipping Tool. Odatle kliknite na Edit u ikoni Clipchamp da biste uređivali video-snimak. Kliknite na ikonu Share da biste podelili datoteku sa osobom ili aplikacijom. Kliknite na dugme Save da biste sačuvali snimak kao MP4 video datoteku.

6. Podesite željeni izvor audio-snimanja

Sa najnovijim ažuriranjem alata Snipping Tool, sada možete da konfigurišete podešavanja zvuka pre nego što počnete da snimate ekran. Da biste to uradili u alatki Snipping Tool, kliknite na ikonu elipse u gornjem desnom uglu i izaberite Settings. Pomerite se nadole po ekranu do odeljka za snimanje ekrana.

Da biste automatski počeli snimanje zvuka preko mikrofona, uključite prekidač Include microphone input by default when a screen recording starts. Da biste automatski započeli snimanje sistemskog zvuka računara, uključite prekidač za Include system audio by default when a screen recording starts.

Tokom snimanja ekrana, možete da izaberete i da isključite zvuk sa mikrofona ili iz sistema.