Student Lazar Popović odbranio je diplomski rad na temu „Implementacija veb aplikacije za raspodelu nastave“

Student Računarskog fakulteta Lazar Popović je u ponedeljak, 4. decembra 2023. godine odbranio diplomski rad na temu Implementacija veb aplikacije za raspodelu nastave pred komisijom koju su činili mentor dr Bojana Dimić Surla i član dr Milan Vidaković.

U uvodu svog rada Lazar je istakao sledeće:

Cilj diplomskog rada je da se razvije veb aplikacija koja bi se koristila za vođenje evidencije o raspodeli nastave na fakultetu. Fakulteti vrše raspodelu predavača (profesora, asistenata, saradnika) na predmete. U jednoj školskoj godini drži se više predmeta na fakultetu, svaki predmet ima svoj fond časova, to je broj časova predavanja i broj časova vežbi, a neki predmeti imaju i praktikum. Neki predmeti se izvode u više termina predavanja i vežbi. Prethodno opisane informacije potrebno je obraditi i na osnovu istih generisati izveštaj radi vođenja evidencije o raspodeli nastave i godišnjem opterećenju nastave na fakultetu.
Krajnji cilj aplikacije je generisanje izveštaja o raspodeli nastave za školsku godinu po nastavnicima i predmetima. Aplikacija bi omogućavala olakšan način generisanja izveštaja koji bi studentska služba koristila za praćenje raspodele nastave.
Aplikacija bi takođe omogućavala vodjenje evidencije o raspodeli nastave, omogućavajući korisniku da unese koji profesori drže koji čas i u koliko termina nedeljno, kao i koji predmeti se održavaju na fakultetu, dodavanje vanrednih časova i dodeljivanje istih profesorima. Nakon unosa svih podataka (informacije o profesorima i predmetima), ideja je da se automatizuje generisanje izveštaja u nekom formatu kako bi se dobila slika o nastavi za datu godinu. Aplikacija opisana u ovom radu je prilagođena za raspodelu nastave Računarskog fakulteta, Univerziteta Union u Beogradu.
Veb aplikacija je razvijena korišćenjem Java, MySQL, Spring Boot, JPA, Hibernate, Maven, HTTP protokol, REST tehnologija za serversku i Typescript, Angular,
Bootstrap, HTTP protokol, HTML, CSS, npm(Node.js) za klijentsku stranu, sve ove tehnologije objašnjene su u sledećoj sekciji.

U radu je opisana implementacija veb aplikacije za vođenje evidencije o nastavi fakulteta i generisanje izveštaja nastave. Predstavljene su i korišćene tehnologije koje omogućavaju implementaciju svih funkcionalnosti aplikacije. Proces vođenja evidencije je pojednostavljen i koriste se samo potrebne informacije za vođenje evidencije nastave profesora. Generisanjem izveštaja omogućava studentskoj službi lak način držanja evidencije i obaveštavanja profesora o njihovoj raspodeli nastave.
Spring Boot je omogućio brzu i jednostavnu izradu serverske strane aplikacije. Korišćenjem Jave je pogodno za ovaj projekat i njemu sličnim zbog velikog broja biblioteka koje su dostupne. Angular frejmvork omogućio je brzu implementaciju dinamičkog klijentskog dela aplikacije, najviše zbog svoje podrške za mnoštvo jezika i alata.

Studentskoj službi aplikacija koja je predstavljena u radu omogućava jednostavan i intuitivan način vođenja evidencije nastave u toku školske godine. Glavni problem koji aplikacija rešava jeste problem generisanja izveštaja nastave po profesorima i predmetima, davajući detaljan pregled raspodele nastave.
Aplikacija bi mogla da se proširi i na druge fakultete, pod uslovom da koriste sličan način vođenja evidencije i raspodele nastave.
Aplikacija opisana u radu bi se mogla unaprediti dodavanjem slanja izveštaja profesorima emejlom. Još neki primeri poboljšanja aplikacije su autentifikacija i davanje uloge korisnicima, automatsko upisivanje podataka u bazu iz nekog fajla. Umesto ponovne raspodele moglo bi se dodati učitavanje raspodele od nekih prethodnih godina, uz unos samo potrebnih izmena za tekuću školsku godinu.
– zaključio je Lazar.

Fotografije sa odbrane pogledajte u galeriji.