Студент Димитрије Урошевић одбранио је дипломски рад на тему „Примена вештачке интелигенције у медицини: Рана детекција рака јетре“

Студент Рачунарског факултета Димитрије Урошевић је у петак, 9. фебруара 2024. године одбранио дипломски рад на тему Примена вештачке интелигенције у медицини: Рана детекција рака јетре пред комисијом коју су чинили ментор др Јелена Васиљевић и члан др Душан Вујошевић.

У апстракту свог рада Димитрије је истакао следеће:

Овај рад се бави истраживањем најновијих напредака на пољу медицине и примене вештачке интелигенције у медицининским наукама. Фокус је на развоју алгоритма који ће омогућити прецизнију интерпретацију радиолошких снимака, попут ултразвука, CT-а и MRI-а, у циљу ране детекције карцинома. Алгоритми вештачке интелигенције могу побољшати тачност дијагнозе, омогућавајући брже и прецизније препознавање туморских лезија, као и разликовање бенигних од малигних, уз могућност каснијег стагинг-а. У овом раду биће приказане користи, али и ограничења коришћења ВИ у медицини, пре свега дијагностиковању карцинома јетре имиџинг методама, као и потреба за даљим истраживањима у овој области и сарадња између доктора и софтверских инжењера, у циљу унапређења дијагностике и терапије овог облика карцинома.


Примена вештачке интелигенције у детекцији рака јетре обећава револуционарне промене у медицинској дијагностици. Софтверски инжењери играју кључну улогу у развоју иновативних решења која унапређују тачност, ефикасност и персонализацију дијагноза. Упркос изазовима, ови напори чине значајан корак ка бољем разумевању и ефикасном лечењу рака јетре. Даље истраживање и технолошки напредак остаће кључни за остваривање пуног потенцијала вештачке интелигенције у медицинској пракси. – закључио је Димитрије.

Фотографије са одбране доступне су у галерији.