Ako vam je stalo do privatnosti pametnog telefona, razmislite o postavljanju sledećih podešavanja da ne biste na Androidu morali da gledate ciljane oglase.
Sasvim je sigurno da nas u ovom modernom dobu, između ostalog, muče reklame. Iako smo svesni da kompanije nekako moraju da zarade novac, ponekad oglasi mogu da budu nepodnošljivo nametljivi. Da sve bude još gore, posle gledanja nekih oglasa, osećamo da nam je privatnost narušena.
Neke aplikacije kreiraju profile korisnika da bi im prikazivali odgovarajuće ciljane oglase. Ako kliknete na jedan artikal u aplikaciji, odjednom kreće bujica oglasa za slične proizvode. Sve postaje potpuno sablasno kad vam se ponekad učini da mobilni telefon može da vam čita misli. Tek što ste pomislili na nešto, ubrzo vam se pojavljuje rekla za to na pametnom telefonu.
Srećom, postoji nekoliko podešavanja koja možete da promenite da biste izbegli oglase.
1. Isključite teme oglasa
Teme oglasa su zasnovane na aplikacijama koje ste nedavno koristili i omogućavaju tim aplikacijama da personalizuju oglase koje vidite. Ako odlučite da ostavite uključene teme oglasa, uvek možete da blokirate teme koje vas ne zanimaju.
Da biste blokirali teme, moraćete da sačekate sve dok razne aplikacije ne počnu da prikupljaju podatke o vama. Trebalo bi odmah da deaktivirate tu funkciju čim nabavite novi Android telefon, jer sigurno ne želite da aplikacije prave vaš profil za ciljane oglase.
Da biste onemogućili teme oglasa, idite na Settings > Privacy > Ads > Ad Privacy > Ad topics. U prozoru koji se pojavi, dodirnite klizač za uključivanje ili isključivanje za Allow ad topics i prevucite ga u položaj kad je isključen.
2. Onemogućite oglase koje predlažu aplikacije
Ova opcija je veoma slična temama oglasa, a razlika je u tome što su oglasi koje predlaže aplikacija oni koje jedna aplikacija može da predloži drugoj aplikaciji. Drugim rečima, ako je Facebook aplikacija napravila vaš profil sa omogućenim oglasima predloženim u aplikaciji, može preporučiti oglase drugoj aplikaciji, kao što je X (ranije Twitter).
Kao i kod tema oglasa, i ovde možete da onemogućite određenim aplikacijama da predlažu oglase drugim aplikacijama ili možete potpuno da onemogućite funkciju, što bi bio najbolji izbor. Da biste onemogućili oglase koje predlažu aplikacije, idite na Settings > Privacy > Ads > Ad Privacy > App-suggested ads i dodirnite prekidač za uključivanje ili isključivanje i prevucite ga u položaj kad je isključen.
3. Isključite merenje oglasa
Kada je omogućeno merenje oglasa, aplikacije i oglašivači mogu da zahtevaju informacije o vama sa Androida da bi im bilo lakše da izmere koliko su njihovi oglasi uspešni. Iako se podaci merenja oglasa redovno brišu sa uređaja, to i dalje može da izgleda kao narušavanje privatnosti, jer oglašivači koriste informacije sa vašeg uređaja da bi videli kakav je učinak određenog oglasa.
Iako biste možda nekad želeli da pomognete, sigurno ne želite da oglašivač treće strane ima pristup većem broju informacija nego što bi trebalo. Da biste onemogućili merenje oglasa, idite na Settings > Privacy > Ads > Ad Privacy > Ad measurement i dodirnite klizač za uključivanje ili isključivanje i prevucite ga u položaj kad je isključen.
4. Isključite Aktivnosti na vebu i u aplikacijama
Ova funkcija čuva aktivnosti na mobilnom uređaju, odnosno, stranice koje posećujete, aplikacije koje koristite i lokaciju, da bi vam ubrzala pretraživanje. Izgleda kao odlična ideja, ali funkcija Aktivnosti na vebu i u aplikacijama (engl. Web & App Activity) takođe koristi te podatke za bolje preporuke i personalizaciju oglasa.
Za neke korisnike to ne predstavlja veliki problem, ali mnogi su ozbiljno zabrinuti za svoju privatnost, jer funkcija sigurno može da izgleda kao još jedan nemilosrdni napad na privatnost. Da biste je isključili, otvorite aplikaciju Google, dodirnite ikonu svog profila, dodirnite Settings > Privacy & Safety > Search history > Saving to web & app activity. Na stranici koja se tada pojavljuje, dodirnite padajući meni Turn off i dodirnite Turn off ili Turn off and delete activity.
5. Izbrišite svoj ID za oglašavanje
Na kraju, trebalo da izbrišete svoj ID za oglašavanje, koji aplikacije koriste za personalizaciju vašeg iskustva. Trebalo bi da spomenemo da je mana postupka ta što imate manju kontrolu nad tipovima oglasa koji vam se prikazuju.
Srećom, ako izbrišete svoj ID za oglašavanje i otkrijete da ne funkcioniše sve kako se očekuje (ili oglasi koje vidite spadaju u uvredljive ili nerelevantne kategorije), uvek možete da dobijete novi ID. Da biste izbrisali svoj ID za oglašavanje, idite na Settings > Privacy > Ads > Reset advertising ID i u prozoru koji se pojavi dodirnite Delete advertising ID.
Kada uneste sve promene koje smo naveli, videćete da vam Android nudi malo više privatnosti. S druge strane, ako ustanovite da uređaj više ne radi kako treba, jednostavno poništite promene i vratićete se na sam početak.