Šta predstavlja vaša privatna IP adresa i kako da je pronađete

Najvažnije ukratko

  • Privatne IP adrese pomažu ruterima da usmeravaju podatke do određenih uređaja na mreži.
  • Privatna IP adresa predstavlja nešto kao adresu vašeg doma unutar recimo, naselja u kojem stanujete, dok je javna IP adresa zapravo, adresa tog naselja.
  • Vrlo lako možete da pronađete privatnu IP adresu na bilo kom uređaju, što je izuzetno važno za umrežavanje.

IP adresa je jedan od najvažnijih delova vašeg digitalnog identiteta. Prema njoj veb-stranice i serveri mogu da razlikuju vaš zahtev od miliona ostalih koje svakodnevno opslužuju. Ipak, i stranice i serveri mogu da vide samo vašu javnu IP adresu. Privatna IP adresa ostaje ograničena unutar kućne ili kancelarijske mreže, ali to ne znači da nema nikakvu drugu svrhu.

Šta predstavlja privatna IP adresa?

IP adrese funkcionišu kao tradicionalne, uobičajene adrese. Ako biste dobili pismo, ono bi bilo poslato na vašu fizičku adresu. Slično tome, ako biste primili poruku preko interneta, bilo da se radi o e-pošti, veb-stranici ili veb-zahtevu sa servera, sve će biti poslato na vašu IP adresu.

Međutim, moderne mreže prolaze kroz rutere. Na primer, ako imate dva laptopa povezana na internet preko istog rutera, oni će imati istu javnu IP adresu, pošto je internet prolaz za oba uređaja isti. Međutim, ruter i dalje treba da odredi koje podatke će poslati na koji laptop. Tu na scenu stupaju privatne IP adrese.

Kada se povežete na internet, ruter automatski dodeljuje računaru, laptopu, konzoli, pametnom telefonu ili bilo kom uređaju koji koristite privatnu IP adresu kako bi mogao da prati veb-zahteve koje određeni uređaj šalje i prima. Te IP adrese, poznate i kao rezervisane IP adrese, generalno se dodeljuju iz sledećih IP grupa:

  • 192.168.0.0 – 192.168.255.255 (65,536 IP adresa)
  • 172.16.0.0 – 172.31.255.255 (1,048,576 IP adresa)
  • 10.0.0.0 – 10.255.255.255 (16,777,216 IP adresa)

U gornjem primeru, postoje tri uređaja na mreži, sam ruter i dva laptopa. To znači da će privatne IP adrese izgledati otprilike ovako, pod uslovom da ruter koristi opseg IP adresa 192.168.0.0 – 192.168.255.255.

  • Ruter: 192.168.0.1
  • Laptop 1: 192.168.0.2
  • Laptop 2: 192.168.0.3

Bez obzira na to da li pristupate internetu preko laptopa 1 ili laptopa 2, ruter može da prati podatke koji ulaze i izlaze i da usmerava pakete podataka na odgovarajući uređaj.

Privatna IP adresa u odnosu na javnu IP adresu

Nazivi privatna IP i javna IP adresa mogu da vas zbune, jer, konačno, kako jedna IP adresa može da bude javna ili privatna?

Zamislite da živite u jednom zatvorenom naselju. Vaša privatna IP adresa je adresa vaše kuće unutar tog zatvorenog naselja, dok je vaša javna IP adresa, u stvari, adresa samog naselja. To omogućava da se vaša adresa podeli na dva dela, javnu adresu „naselja“ koju je lako pronaći i privatnu „kućnu“ adresu koju znate samo vi i drugi ljudi u naselju.

Ruter obavlja tu konverziju koristeći metod koji se zove NAT (engl. Network Address Translation) ili prevođenje mrežnih adresa. Sve sa vašeg uređaja što treba da ide na internet prolazi kroz NAT sloj rutera koji pretvara privatnu IP adresu u javnu i prati sve promene koje su napravljene. Kada se informacije vrate, ruter poništava tu promenu i prosleđuje relevantne informacije nazad na uređaj.

Zbog toga, javna IP adresa više uređaja povezanih na jedan ruter je ista, jer je to IP adresa dodeljena samom ruteru. Privatne IP adrese su, međutim, različite i ruter ih koristi da odredi koje informacije kuda idu, zbog čega se zovu i lokalne IP adrese. To vam takođe pomaže da se zaštitite na mreži, jer hakeri mogu da krenu u napad ako saznaju vašu IP adresu, jer ne mogu da pristupe vašoj privatnoj IP adresi izvan mreže.

Kako da pronađete svoju privatnu IP adresu

Izuzetno je važno da znate koja je vaša privatna IP adresa, posebno kada treba da podesite uređaje, komunikacije ili bilo koje druge usluge u okviru vaše lokalne mreže. Možda biste želeli da podesite i statičku IP adresu za određeni uređaj kako ne bi promenio sve kad se ponovo povezuje sa ruterom.

Postoji mnogo metoda za pronalaženje svih IP adresa na mreži. U svakom slučaju, pronalaženje privatne ili lokalne IP adrese sastoji se od unosa nekoliko naredbi bez obzira na to da li koristite Windows računar ili iPhone.

Windows

Prilično jednostavno možete da pronađete privatnu IP adresu na Windows uređaju.

  1. Kliknite desnim tasterom miša na ikonu menija Start i kliknite na Windows PowerShell ili Terminal. Bilo koja od te dve opcije bi trebalo da se pojavi na osnovu vaših podešavanja operativnog sistema Windows.
  2. Kada se prozor otvori, unesite ipconfig i pritisnite Enter.
  3. Pomerite se nadole da biste pronašli svoju privatnu IP adresu.

Postoji više načina da proverite IP adresu u operativnom sistemu Windows. Bilo da koristite komandnu liniju (koja se sada naziva i Windows Terminal) ili WindowsPowerShell da biste proverili IP ili MAC adresu, rezultate ćete dobiti u samo jednoj komandi.

Linux

Postoji desetine komandi koje možete da koristite da biste pronašli svoju IP adresu u Linuxu. Sve dok ste u Linux operativnom sistemu zasnovanom na Unixu, naredba ifconfig će vam reci mnogo. Ipak, postoje alternative, kao što su je naziv hosta –I i ip -4 addr, između ostalih koje mogu da otkriju privatnu IP adresu Linux uređaja.

macOS

Što se tiče pronalaženja ili čak promene IP adrese na macOS uređaju, postoje dva načina. Iako je adresa vidljiva i u sistemskim podešavanjima i preko ipconfig komande terminala, korišćenje ove druge je generalno brže, jer ne morate da kliknete na više sistemskih prozora.

Android

Ako koristite Android uređaj, pratite sledeća uputstva da biste pronašli privatnu IP adresu:

  1. Idite na podešavanja uređaja i dodirnite Network and internet.
  2. Dodirnite Internet.
  3. Pronađite Wi-Fi mrežu na koju ste povezani i dodirnite ikonu zupčanika za podešavanja pored nje.
  4. Pomerite se nadole do kraja da biste pronašli svoju IP adresu i druge informacije o mreži.

iOS

Ako koristite iOS uređaje, pratite sledeća uputstva da biste pronašli svoju privatnu IP adresu:

  1. Idite na podešavanja telefona i dodirnite Settings.
  2. Dodirnite Wi-Fi.
  3. Dodirnite ikonu informacija pored naziva Wi-Fi mreže.
  4. Pomerite se nadole i vaša privatna IP adresa će biti navedena u odeljku IPv4.

Vaša privatna IP adresa nije nešto što će vam biti potrebno svaki dan. Međutim, trebalo bi da je znate u slučaju da pravite promene na mreži, postavljate privatne servere ili komunicirate sa bilo kojim servisom koji funkcioniše unutar zatvorene mreže.