10 najgorih karakteristika operativnog sistema Windows 11

Iako nam se sviđa jednostavni dizajn i poboljšane karakteristike najnovijeg operativnog sistema kompanije Microsoft, moramo da priznamo da postoji priličan broj problema. Navešćemo nekoliko nedostataka zbog kojih se korisnici najviše žale.

Iako je Windows 11 generalno dobro prihvaćen, ipak nije savršen. Možda ne smatrate da su pritužbe koje ćemo navesti beznačajne ili se uopšte ne slažete njima, ali neke od njih su izazvale prilično nezadovoljstvo, posebno na društvenim mrežama i na veb-stranicama koje se bave savremenim tehnologijama. Nadamo se da će Microsoft rešiti sve te probleme u narednim ažuriranjima ili u Windows-u 12.

1. Hardverski zahtevi za Windows 11 su suviše veliki

Kada se pojavio Windows 11, mnogo se govorilo o suviše velikim hardverskim zahtevima da bi se instalirao operativni sistem. Najveće pritužbe su dolazile od onih koji su želeli da instaliraju Windows 11 na računar koji su trenutno imali. Mnogo puta smo navodili da takvi zahtevi ne idu u prilog kompaniji, ali treba imati na umu na Microsoft ne želi da na stari računar instalirate novi operativni sistem, već želi da kupite novi računar koji koristi Windows 11.

Kad malo bolje razmislimo, mnogi hardverski standardi za Windows 11 zapravo uopšte nisu zahtevni. CPU od 1 GHz, 4 GB RAM-a i 64 GB prostora za skladištenje izgledaju kao specifikacije od pre deset godina. Međutim, tri specifična hardverska zahteva predstavljaju prave prepreke:

  • Procesor mora da bude noviji, ne stariji od tri godine.
  • Računar mora da ima TPM sigurnosni čip.
  • Firmware računara mora da bude sposoban da koristi Secure Boot,

Čak su i ta poslednja dva zahteva postala standardna na računarima poslednjih nekoliko godina. Dakle, mogli bismo da tvrdimo da su zahtevi koje procesor treba da ispuni u stvari, kamen spoticanja za većinu računara. Neki korisnici se nadaju da će Microsoft proširiti broj računara koji će moći da se nadograde na Windows 11, iako postoji mnogo načina da Windows 10 računar opstane i nađe mnogobrojne primene.

Za one koji ne mogu da nabave novi računar ili da nadograde svoj postojeći na Windows 11, kompanija je promenila svoju prethodnu politiku i pružila organizacijama mogućnost da plate proširene bezbednosne ispravke za Windows 10 nakon što istekne rok za njegovu upotrebu 2025. godine. Sada i pojedinci mogu da plaćaju produžena ažuriranja, ali još ne znamo kolika će biti godišnja naknada. Preduzeća će plaćati 61 dolar po uređaju godinu dana, a cena će se udvostručiti sledeće godine, a treće, poslednje godine biće najveća. Obrazovne institucije će platiti samo 1 dolar za prvu godinu, 2 za drugu i 4 dolara za treću.

2. Menjanje podrazumevanih aplikacija u operativnom sistemu Windows 11 je suviše teško

Da biste postavili podrazumevanu aplikaciju u operativnom sistemu Windows 11, aplikaciji morate pojedinačno da dodelite svaki tip datoteke koji želite u njoj da koristite. Na primer, ako želite da vam CyberLink PhotoDirector bude podrazumevana aplikacija za sve fotografije, morate da prođete kroz sve tipove datoteka i protokole kojima se veb-pregledač bavi: BMP, DNG, JPG, PNG, TIFF, NEF i tako dalje. Nema razloga da podešavanja podrazumevane aplikacije budu tako komplikovana. U narednim ažuriranjima OS-a, kompanija je olakšala bar podešavanje podrazumevanog pregledača.

3. Morate da se prijavite pomoću Microsoft naloga da biste koristili Windows 11

Pokretanje operativnog sistema Windows 11 Home Edition zahteva da se korisnici prijave sa Microsoft nalogom, što pruža nekoliko prednosti, kao što su jednokratno prijavljivanje za kancelarijske aplikacije, rezervna kopija na aplikaciji OneDrive, sinhronizacija podešavanja između više uređaja, šifrovanje celog diska za sistemski disk i mogućnost ponovnog instaliranja Windows-a bez serijskog broja. Tako je i kompanija Microsoft počela da koristi proceduru kompanija Apple i Google. Naime, svaki korisnik Mac računara mora da se prijavi na Apple nalog da bi koristio računar, a svaki vlasnik Chromebook računara mora da se prijavi na Google nalog. I pored svega toga, vlasnici Windows računara polude kada moraju da se prijave na Windows nalog. Uz to, to je samo uslov za podešavanje, a ne za korišćenje računara nakon što je podešen, a postoje i rešenja koja vam omogućavaju da izbegnete prijavljivanje na nalog čak i kad želite da podesite računar.

4. Meni Start u Windows-u 11 nije toliko koristan kao onaj u Windows-u 10

Sa skoro svakom novom verzijom operativnog sistema Windows, dugme Start i meni Start su glavne tačke neslaganja. Mnogi smatraju da je meni Start u operativnom sistemu Windows 10 dobra, ali nedovoljno cenjena funkcija. MacOS nema ništa tako zgodno. Launchpad je tu, ali nije tako neposredan i prirodan kao Windows Start meni. Launcher u OS Chrome je model za novi Windows 11 meni Start, što mislim da je nepotrebno. Kod Windows-a 10, sve je u donjem levom uglu što znači da meni ne pokriva aplikacije koje se pokreću na sredini ekrana. Ako ništa drugo, bar možete da postavite dugme Start u operativnom sistemu Windows 11 u levi ugao ako se ozbiljno udubite u podešavanja.

Meni Start u Windows-u 10 vam takođe pruža praktičan pristup napajanju, podešavanjima i fasciklama odmah iznad dugmeta Start. Ako vam se to više sviđa, ažuriranja za Windows 11 su omogućila da ponovo dobijete taj pristup u novom meniju Start. Windows 10 vam takođe omogućava brz pristup najčešće korišćenim aplikacijama i najnovijim instaliranim aplikacijama na vrhu, ako takvu opciju omogućite. S druge strane, Windows 11 nudi ikone predloženih i zakačenih aplikacija i dokumenata. Iako nisu posebno popularne, pločice menija Start u operativnom sistemu Windows 10 imaju određenu vrednost, jer vam omogućavaju da odredite prioritetne aplikacije na osnovu veličine pločice i prikažete informacije iz aplikacije. Za važniju aplikaciju koju želite da bolje uočite, koristite veću pločicu. Pločice mnogo bolje funkcionišu na ekranima osetljivim na dodir.

5. Traka zadataka je manje korisna nego što je bila

Kod trake zadataka koja je na sredini ekrana u sistemu Windows 11, problem je u tome što dugme Start nije u sredini. Nalazi se na levom kraju trake zadataka i ako otvorite više aplikacija, njegova pozicija se menja.

Srećom, postoji rešenje. Idite u Taskbar Settings, pogledajte pod Taskbar Behaviors i izaberite Taskbar Alignment to Left. Na taj način, dugme Start ostaje na jedinom logičnom mestu na kojem je bilo decenijama. Bilo bi sjajno kada bi kompanija ponudila opciju centriranja dugmeta Start za one koji tako vole. Šta god da vam se sviđa, dugme treba da ostane na onom mestu na kojem ste ga postavili. Što se tiče ostalih noviteta u vezi sa trakom zadataka, dugmad aplikacija u operativnom sistemu Windows 11 su manje informativna. Slično funkcioniše i u macOS-u. Naime, dugmad vam ne pokazuju jasno koji se programi pokreću, a koji su samo zakačeni. U početku niste mogli da ih proširite, ali ažuriranje 23H2 vratilo vam je tu mogućnost. Samo izaberite Never u postavci Combine taskbar and hide labels. Dugmad na traci zadataka ne mogu da prikazuju napredak preuzimanja ili obrade kao što to mogu Windows 10 aplikacije.

6. Windows 11 vas primorava da koristite Edge pregledač

Neki korisnici sistema Windows 11 žale se da su sada primorani da koriste Microsoft Edge kao podrazumevani veb-pregledač. Ta pritužba je izazvala priličnu buku, ali moramo da kažemo da je neosnovana. Naime, u operativnom sistemu Windows 11možete da koristite bilo koji veb-pregledač koji odaberete, iako neke funkcije ograničene operativnim sistemom,. kao što su ugrađena pretraga i vremenske prilike, automatski otvaraju Edge. Ako to ne želite, možete jednostavno da koristite bilo koji pregledač. Možete da instalirate Firefox ili Chrome, mada su se neki korisnici ipak opredelili za Edge zbog njegovog dizajna i raznih pogodnosti koje nudi. Možete da pokušate i da promenite podrazumevani pregledač na Chrome OS, iOS ili iPadOS. Iako postoji mnogo pregledača u Apple prodavnici aplikacija, Cupertino ih primorava da koriste pretraživač Safari kompanije Apple kao podrazumevani, a Chrome je u centru ChromeOS-a, što se podrazumeva.

7. Windows 11 je ukinuo Action Center, a zamena za njega ne valja

Windows 10 Action Center je jedan od najboljih dodataka za Windows, ali u operativnom sistemu Windows 11 je nestao i zamenjen je gomilom odvojenih podešavanja i panela sa obaveštenjima, kao što su oni u macOS-u. Kad kliknete na Battery ne odlazite samo do informacija o bateriji. Klikom na ikonu Wi-Fi ne otvaraju se Wi-Fi podešavanja i dostupne mreže. Moj kolega mi je ukazao na to da Volume Mixer više nije bio dostupan sa trake sa alatkama u početnom izdanju Windows 11, ali sada možete da dođete do njega u meniju koji se pojavljuje kad kliknete desnim dugmetom miša. Windows 10 Action Center kombinuje brza podešavanja i obaveštenja u jednom praktičnom i prilagodljivom panelu. To će nam nedostajati. Promena ne donosi ništa dobro ni korisnicima tableta, kao što ćete videti u sledećem odeljku.

8. Windows 11 je korak unazad za tablete

Korišćenje računara Surface Go isključivo kao tableta na dodir pod sistemom Windows 10 bilo je toliko udobno da vam tastatura nije bila potrebna. Mnogi su smatrali da je upotrebljiviji od iPad-a, uglavnom zato što se prevlačenjem sa desne strane otvara Action Center, a prevlačenjem sa leve strane otvara se prikaz zadataka. Nažalost, oba navedena postupka su nestala u operativnom sistemu Windows 11. Još jedan izuzetno koristan pokret na tabletu, prevlačenje nadole od vrha da biste zatvorili aplikaciju, takođe je nestao. Da, postoje novi pokreti sa tri prsta koji minimiziraju aplikaciju i otvaraju prikaz zadatka, ali oni su manje zgodni kada držite tablet sa strane, što je prirodan način držanja računara. Otkrio sam da se ni Windows 11 ne prebacuje uvek i odmah na novi režim tableta, što znači da se tastatura na ekranu ne pojavljuje kada dodirnem okvir za tekst.

9. I dalje vam je potreban antivirusni program treće strane u Windows-u 11

Iako se Windows Defender znatno poboljšao u poslednjih nekoliko godina i iako Windows 11 poboljšava bezbednost, stručnjaci za bezbednost navode da vam je i dalje potreban antivirusni softver treće strane. Preimenovani Microsoft Defender Antivirus dobija različite ocene od nezavisnih laboratorija za testiranje zlonamernih softvera i manje je uspešan od konkurenata kad je u pitanju zaštita od krađe identiteta.

10. Windows 11 nije inovativan

Možda bismo ovu tačku mogli da svrstamo u filozofski problem. Iako je Windows 8 pretrpeo užasne kritike i naneo veliku štetu reputaciji operativnog sistema, bar je uveo smele promene u Windows. Osim nekoliko stvari, kao što je Snap Layouts, Windows 11 jednostavno kopira Chrome OS i macOS. To nije dovoljno dobar razlog da bi se nadogradio operativni sistem. Ako želite da klonirate Chrome OS koji ćete ponuditi na tržištu obrazovanja, napravite poseban operativni sistem.

Ako sve što smo naveli stavimo malo na stranu, moramo priznati da je, ipak, odličan operativni sistem. Ima mnogo dopadljivih elemenata, kao što su zaobljeni uglovi prozora, Snap Layouts, Widgets, mogućnost pokretanja Android aplikacija, Focus Session u aplikaciji Clock, poboljšanja PC igirca i da ne zaboravimo veštački inteligentnog Copilota koji se pojavio krajem 2023. godine.