Spajanje veštačke inteligencije i komunikacionih tehnologija stvoriće 6G mreže koje će omogućiti sveopštu povezanost, a korisnicima će svakodnevno pružati nezaboravna iskustva.
Stručnjaci predviđaju da su mobilne mreže šeste generacije (6G), podržane veštačkom inteligencijom, spremne da kombinuju komunikaciju i računarstvo u hiperpovezanom svetu digitalnih i fizičkih iskustava, što će iz temelja izmeniti svakodnevni život.
„Nekada smo govorili o internetu stvari, ali u slučaju 6G govorimo o inteligentnom ili pametnom internetu stvari“, kaže Ćin Fej, predsednik instituta za istraživanje komunikacija u Vivu, kineskom proizvođaču mobilnih telefona koji ulaže dodatna sredstva u istraživanje i razvoj 6G od 2020. godine
Komunikacione i tehnološke kompanije već planiraju uvođenje 6G bežične mreže, iako 5G tek treba da bude u potpunosti uvedena na globalnom nivou. Sa smanjenjem kašnjenja prenosa podataka, bezbednošću, pouzdanošću i mogućnošću obrade ogromnih količina globalnih podataka u realnom vremenu, stručnjaci kao što je Ćin veruju da je 6G spremna da u potpunosti izmeni naše slobodno vreme i poslovanje. Među novim slučajevima upotrebe 6G mreže koje je zamislio Vivo su mešana stvarnost (engl. mixed reality – MR), hologramska i multisenzorna komunikacija, interaktivni 3D virtuelni digitalni ljudi, kolaborativni roboti i automatizovana vožnja.
Napredovanje mreža sledeće generacije uz pomoć veštačke inteligencije
Očekuje se da će 6G biti postavljena do 2030. godine. Agencija Ujedinjenih nacija za telekomunikacije, odnosno, Međunarodna unija za telekomunikacije (International Telecommunication Union – ITU), izjavila je da planira da završi početni proces standardizacije 6G najkasnije do 2030. godine.
Stručnjaci očekuju da će 6G mreža, optimizovana tehnologijama veštačke inteligencije, imati veći uticaj od 5G iz dva razloga. Prvo, omogućiće konvergenciju računarstva i mobilnih komunikacija. Drugo, integrisaće digitalno i fizičko područje i uvesti nova senzorna iskustva za korisnike.
Ćin kaže da će „6G obezbediti super komunikaciju i sveprisutne informacije i konvergirati računarske usluge, čime će se stvoriti osnova za međusobno povezan i konvergentan fizički i digitalni svet“. Konsultantska kuća Capgemini se slaže sa tim stavom i predviđa da će 6G mreže omogućiti impresivna, sveprisutna i senzorna digitalna iskustva u ogromnom obimu. To će omogućiti 6G aplikacijama da „osete“ svoje okruženje i da na taj način pretvore mrežu u „naše šesto čulo“, navodi se u izveštaju konsultantske kuće.
Sve o konvergenciji: veštačka inteligencija i komunikacija
Kako svaka generacija bežičnih mreža postaje sve složenija, one se oslanjaju na druge tehnologije da bi iskoristile svoju snagu i olakšale pokretanje. Očekuje se da će 6G biti jedna od prvih veštački inteligentnih mreža, gde je veštačka inteligencija ugrađena u mrežnu opremu. To će omogućiti mreži da uči i upravlja sobom, da bude autonomnija i jeftinija pri pokretanju.
„Kada pravimo 6G mrežu, koristimo tehnologiju veštačke inteligencije u stvaranju vazdušnog interfejsa i takođe u upravljanju 6G mrežom“, kaže Ćin. Mašinsko učenje i automatizacija mreže zasnovane na veštačkoj inteligenciji biće od izuzetne važnosti za pojednostavljenje upravljanja mrežom i za njenu optimizaciju. „6G mreža u koju je ugrađena veštačka inteligencija izgleda kao veoma dobar učenik“, dodaje on. „6G mreža će se samostalno obučavati, samostalno učiti i zapravo će se razvijati kao i svaki drugi učenik i postajaće sve moćnija.“
Promene koje će izazvati 6G tehnologija
Iako su 6G standardi i specifikacije još u razvoju, stručnjaci se slažu da će to biti izuzetno napredna tehnologija, zahvaljujući većoj brzini (procene variraju, ali 6G bi mogla da bude između 10 i 50 puta, čak 100 puta brža od 5G mreže), pri čemu će biti značajno smanjena latentnost, povezanost će biti poboljšana, kao i sigurnost i pouzdanost i sposobnost integracije digitalnih i fizičkih verzija sveta.
„Kad govorimo o 5G tehnologiji, uglavnom razmišljamo o komunikacionoj tehnologiji, jer je to njena suština“, kaže Ćin. „Kod 6G mreže, osim poboljšanog komunikacionog aspekta, ne smemo da zaboravimo računarstvo, kao ni druge relevantne usluge. Još jedna prednost je šira geografska pokrivenost nego što je to slučaj kod 5G. 6G će pokriti celu planetu i povezati sve vrste mašina, dodaje on.
Ćin kaže da će 6G mreže takođe podsticati upotrebu digitalnih blizanaca, odnosno, virtuelnih replika proizvoda ili procesa koji se koriste za predviđanje o tome kako će fizički entiteti raditi u stvarnom svetu. To će biti moguće zahvaljujući poboljšanoj povezanosti 6G mreža, snažnijoj sposobnosti da obezbede posmatranje aspekta fizičkog sveta u formi podataka dobijenih merenjem i kapacitetu za prikupljanje ogromnih količina podataka.
„Mogli bismo da imamo moćnije povezivanje i sposobnost prikupljanja podataka, tako da bismo mogli da instaliramo više senzora u fizičkom svetu i prikupimo ogromnu količinu podataka o ovom svetu. Sa tim podacima bismo mogli da izgradimo modele za obnovu sveta u digitalnoj areni“, dodaje Ćin
Vizija kompanije Vivo
Vivo veruje da će 6G podržati desetine ili stotine novih usluga u širokom spektru industrija. Kompanija razvija prototip 6G mobilnih tehnologija zasnovanih na tri trenda — komunikacija plus prikupljanje podataka; komunikacija plus računarstvo i komunikacija plus veštačka inteligencija.
Na primer, Vivo razvija prototip koji može da prikuplja biometrijske podatke korisnika kako bi pratio njihovo zdravlje dok spavaju. Prema toj tehnološkoj viziji, nečiji telefon na natkasni pored kreveta mogao bi da postane medicinski uređaj za praćenje. „Ako postoji bilo kakav zdravstveni problem ili neki problemi sa disanjem, onda bi telefon mogao da pošalje upozorenje bolnici“, kaže Ćin.
Vivo takođe smatra da bi naočare za virtuelnu i mešovitu stvarnost mogle da budu još jedna potencijalna aplikacija za 6G koja bi mogla u potpunosti da izmeni strimovanje i učini ga ubedljivijim i impresivnijim iskustvom. Trenutne naočare za proširenu stvarnost imaju ograničenu računarsku snagu, kaže Ćin.
6G će takođe podržavati autonomne automobile. „Verujem da će autonomna vožnja biti veoma popularna nakon 2030.godine i da će je podržavati 6G tehnologija“, kaže Ćin. „Automobili bez vozača moraju zaista da prikupe sve vrste podataka, na primer, o ambijentalnom okruženju, o uslovima na putu, pa čak i o susednim automobilima kako bi doneli informisane odluke, kao što je da li treba da ubrzaju ili da prikoče. 6G može da obezbedi odgovarajuću računarsku snagu i mrežu.“
Izazovi uvođenja 6G mreže
Iako 5G mobilne mreže tek treba da ispune početna očekivanja, većina stručnjaka se slaže da 6G ima potencijal da pruži veliki napredak u povezivanju i računarskoj snazi. Međutim, kao i svaka složena i moćna nova tehnologija, 6G se takođe suočava sa izazovima, uključujući kapacitet mreže i potrošnju energije.
Ulazak u eru 6G tehnologije zahteva povećanje kapaciteta mreže. Najvažnije je da se pronađe pravi telekomunikacioni spektar za podršku njenom uvođenju. To još nije završeno, ali se razmatra da je potrebno od 6,4 do 15 gigaherca za 6G. „Smatramo da bi spektar za 6G trebalo da bude na nižem spektru, kao što je vrednost od 6,4 do 7,1 gigaherca, jer elektromagnetni talas donjeg opsega fizički ima mnogo bolju pokrivenost i karakteristike penetracije“, kaže Ćin.
Smanjenje potrošnje energije i emisije ugljenika kod 6G mreže je još jedan važan zadatak. 6G mreže će imati mnogo više računarskih zahteva od 5G. Dobavljači i korisnici će morati da sarađuju kako bi na minimum sveli potrošnju energije. Prema izveštaju organizacije GSMA, koja štiti interese globalnih telekomunikacionih operatera, tehnike uštede energije (kao što su stanja spavanja vođena veštačkom inteligencijom i litijum-jonske baterije) mogu pomoći da se 6G učini energetski efikasnijom.
Konačno, 6G će biti uspešna samo ako pruži sjajna iskustva i usluge za potrošače i preduzeća, kaže Ćin. „Trebalo bi da izbegavamo preterano dizajniranje 6G mreže i zaista bi trebalo da sarađujemo sa različitim učesnicima. Problemi sa kojima se suočavaju 5G mreže, na primer, uska grla u drugim tehnologijama potrebnim za podršku novih terminala za 5G, kao što su nauke o materijalima za opremu proširene stvarnosti, trebalo bi da budu lekcije za razvoj 6G, dodaje on. „Nadamo se da možemo da izbegnemo te probleme. To znači da nam je potreban ceo ekosistem za saradnju, za zajednički razvoj 6G infrastrukture, mobilnih terminala i aplikacija.“