Jedan od jedinstvenijih i prijatnijih veb-pregledača na tržištu pojavio se, ove nedelje, i u operativnom sistemu Windows.
Arc pregledač je do sada bio dostupan samo za MacOS i većina korisnika je zaista uživala koristeći ga. Uglavnom je doneo malo zabave u inače dosadan zadatak pregledanja veba. Nudi izvanredno upravljanje karticama i temama, a nivo funkcija nadmašuje većinu konkurenata. Od ove nedelje, i korisnici operativnog sistema Windows mogu da se pridruže spomenutoj zabavi.
Poslednjeg dana aprila The Browser Company je objavila verziju Arc pregledača za Windows 11. Iako pregledač ne može da se koristi u operativnom sistemu Windows 10, kompanija ohrabruje korisnike da ne gube nadu, jer je pružanje podrške njen prioritet.
Zbog čega bi trebalo da probate da koristite Arc? Prebacivanje na taj pregledač neće značiti da ste svoj prethodni pregledač samo malo ulepšali. Arc omogućava korisnicima da posmatraju veb-pregledač ne samo kao alat, već i kao okruženje, okruženje koje se trudi da vas umiri i organizuje.
Sasvim je izvesno da ćete pri prvom korišćenju ovog pregledača imati neke zamerke. Ipak, dajte mu priliku i koristite ga dan ili dva i sigurno ćete shvatiti kako sve u Arc pregledaču ima smisla. Ako se vratite nekom drugom pregledaču, verovatno će vam Arc nedostajati. Nažalost, verzija za Linux još ne postoji.
Arc je izgrađen na Chromium-u, tako da možete da budete sigurni da će se sve veb-stranice koje posetite prikazati tačno onako kako se očekuje. Osim toga, možete da iskoristite i prednosti ogromnog ekosistema proširenja za Chrome/Chromium.
Windows verzija Arc pregledača obuhvata većinu funkcija koje se nalaze u verziji za MacOS. Naći ćete Spaces (za upravljanje karticama), Spaces teme, vertikalne kartice, tamni/svetli režim, profile, sinhronizaciju, suspenziju kartica, zakačene kartice, podeljeni ekran i još mnogo toga. Kasnije ćemo detaljno opisati njegove najzanimljivije funkcije.
Međutim, u verziji za Windows nema funkcija Easel i Boost. Funkcija Easel omogućava kreiranje stranice u Space sa beleškama, vezama i skoro svim onim što vam padne na pamet. Boost vam omogućava da promenite izgled veb-stranice (boju, raspored, fontove itd.). Verovatno je Easel mnogo korisnija funkcija nego Boost.
Arc za operativni sistem Windows je napravljen korišćenjem jezika Swift. To je postalo moguće, jer su inženjeri iz The Browser Company proveli mnogo vremena uvodeći programski jezik Swift u Windows. Čim je Swift postao dostupan za Windows, Arc je počeo odlično da funkcioniše.
Arc za Windows možete da preuzmete sa zvanične stranice arc.net. Besplatan je za korišćenje i spreman je da vrati zabavu u pregledanje.
Navešćemo nekoliko funkcija Arc pregledača koje vam vraćaju zabavu u pretraživanje veba.
Da bi savremeni veb-pregledač bio uspešan i korišćen, mora da bude odlična kombinacija oblika i funkcije, bez suvišnih funkcija koje bi preopteretile korisnika. Dakle, kada je Arc, iz The Browser Company, stigao na scenu, mnogi su bili skeptični i pomislili su da je to samo još jedan pokušaj da se napravi nešto kul, da bi ljudi verovali da koriste aplikaciju koja je prilično posebna.
1. Spaces
Iako mnogi tvrde da Opera ima najbolju funkciju upravljanja karticama na tržištu u Workspaces, Arc pokazuje da nisu u pravu.
Arc koristi Spaces i funkcioniše veoma slično kao i Opera Workspaces, ali postoji još jedna zanimljiva karakteristika. Arc ne samo da vam omogućava da kreirate različite Spaces (prostore) za čuvanje povezanih kartica, već vam omogućava i da izaberete različitu temu za svaki prostor u kojem ste okupili i čuvate povezane kartice. Iako vam se može učiniti da ova pogodnost ima više veze sa formom nego sa funkcijom, ipak je od velike pomoći.
Zamislite sledeću situaciju. Imate pet ili šest Spaces i želite da uvek budete sigurni da određene kartice borave na pravoj lokaciji i da uvek možete brzo da saznate u kom se prostoru nalazite. Možete jednom prostoru da odredite žutu temu, drugom zelenu, trećem plavu itd.
Ali to nije sve. Takođe možete da preimenujete Spaces, odredite im specifične ikone, pa čak i da pretvorite Space u fasciklu (za potrebe rezervne kopije). Iako su mnogi pomislili da nije moguće poboljšati funkciju upravljanja karticama koje ima Opera Workspaces, Arc ih je svakako razuverio.
2. Favorites
U svakom prostoru (Space) pronaći ćete vertikalno okno sa karticama, a na vrhu tog okna je odeljak Favorites, gde možete da prevučete karticu tako da bilo kojoj stranici na toj kartici uvek možete brzo da pristupite. Funkcija Favorites se razlikuje od zakačenih kartica, jer su zakačene kartice uvek otvorene, dok funkcija Favorites radi kao vizuelni obeleživači koje dodajete u Space, tako da možete da imate redovno otvorene kartice zajedno sa zakačenim i karticama u Favorites.
Možda ste mislili da nikada nećete ponovo koristiti nešto što liči na obeleživače, ali Arc će vas razuveriti.
3. Korisnički interfejs
Interfejs pretraživača Arc neverovatno podseća na ono što Opera može da ponudi. To nam dosta govori, jer je korisnički interfejs Opere jedan od najboljih. Ipak, raspored elemenata u pregledaču Arc ima mnogo smisla. Izgleda da su programeri shvatili od čega bi trebalo da se sastoji najefikasniji interfejs pregledača i baš tako postavili Arc.
Istovremeno, uspeli su da sve održe čistim, i to gotovo u minimalističkom smislu. Nema haosa ni nereda. Pošto ima MacOS traku menija, korisnički interfejs Arc pregledača vam omogućava da se usredsredite na ono što je važno, odnosno na stranice koje koristite. Ono što je zaista zanimljivo u vezi sa korisničkim interfejsom je to što kada kliknete na vezu na stranici, otvara se iskačući prozor da biste pregledali sadržaj, a ne nova kartica. Tako možete da pročitate sadržaj, a zatim da jednim klikom izađete iz iskačućeg prozora da biste se vratili na matičnu lokaciju. To vam omogućava zaista efikasno i brzo pregledanje.
4. Biblioteka
Arc biblioteka (engl. Library) sadrži mnoge specifične elemente.
U obliku iskačuće bočne trake, pronaći ćete Media (datoteke iz fascikle Documents), Downloads (datoteke koje ste preuzeli pomoću Arc pregledača), Easels & Notes (Easels vam omogućava kreiranje stranica, a Notes pravljenje beležaka), Spaces, Boosts (male aplikacije koje možete da instalirate i koje prilagođavaju funkcije Arc pregledača ili određenih stranica) i Archived Tabs (gde se nalaze kartice koje ste zatvorili).
Da biste pristupili biblioteci, kliknite na poslednju ikonu levo u donjem desnom uglu prozora Arc.
Samo da vam napomenemo da verzija Arc pregledača za Windows (koja je tek nedavno predstavljena) nema ovu funkciju.
5. Boosts
Iako je funkcija Boosts deo biblioteke, treba je posebno spomenuti, jer donosi pravu zabavu u pregledanje veba.
Istaći ćemo, na primer, Cute Gmail Boost, koji Gmail-u dodaje malo veselog šarenila. Tu su i još neke zanimljivosti iz funkcije Boosts, kao što su Twitter Matches Arc Theme, Matte Black, Min GCal, Serious Business Slack, No YouTube Shorts Plz, Just Tweet, Spotify Dreaming, New Dog Every Hour. Nadamo se da shvatate o čemu se radi. Boosts unosi malo zabave, a neki elementi ove funkcije čine pregledanje veba malo efikasnijim. Postoji mnogo elemenata koje možete da pretražujete u Boosts galeriji i sigurni smo da ćete pronaći jedan ili dva bez kojih nećete moći da živite.
Kao i biblioteka, izgleda da ni funkcija Boost nije uključena u Windows verziju Arc pregledača.
Naveli smo samo neke funkcije zbog kojih je Arc vratio zabavu u pregledanje veba. Za sada postoje verzije za MacOS i Windows, ali ne i za Linux.