Kako će AI promeniti način na koji koristite svoj pretraživač

Vaš omiljeni pretraživač će uskoro imati nove AI funkcije izgrađene oko pomoći korisnicima.

Autor: Andy Patrizio

Savremeni veb pretraživač je prilično staložen i nije mnogo uzbudljiv. Google Chrome vlada, tehnologije pretraživača kao što su HTML i JavaScript ostaju nepromenjene godinama, a ažuriranja pretraživača su češće ispravke grešaka nego nove funkcije.

Ali uskoro će postati malo zanimljivije.

Generativna AI stiže u svaki veb pretraživač. Google Chrome, Microsoft Edge i drugi pretraživači pokušavaju da promene način na koji komuniciramo sa vebom, koristeći veštačku inteligenciju da bi saželi veb članke i učinili pregledanje efikasnijim, rekao je Ritu Jyoti, potpredsednik grupe za AI infrastrukturu u IDC-u.

„Strategija je da se ponovo osmisli veb pretraživanje, a cilj je da nećete morati da učitavate desetak kartica pretraživača i pažljivo pregledate svaku od njih da biste pronašli informacije koje su vam potrebne“, rekla je ona.

Od početka interneta, način na koji se sadržaj traži je biranje iz liste veza. Sada imamo četbote/virtuelne agente sa genAI-om, koji mogu da razumeju pitanja na jednostavnom jeziku i daju direktne odgovore. Ovi pomoćnici iz veštačke inteligencije nam takođe mogu pomoći da pišemo i pročistimo tekst, sumiramo veb stranice, prevodimo sa drugih jezika i još mnogo toga.

Novi čipovi omogućavaju (neku) AI obradu na računaru

Sve ovo je omogućeno zahvaljujući napretku kod proizvođača čipova. I Intel i AMD su predstavili novu generaciju desktop, notebook, pa čak i mobilnih procesora sa neuromrežnim koprocesorima u sebi, takođe i Apple sa sopstvenim prilagođenim silikonom i Qualcommom, koji teži da prodre u desktop/klijentski prostor sa svojom linijom procesora Snapdragon X.

Ideja je da računari opremljeni ovim jedinicama za neuronsku obradu (NPU – Neural Processing Units) budu u stanju da na samom računaru rade na nekim zadacima obrade genAI-a, kao što su interakcije sa chatbotovima kakav je ChatGPT. Danas je većina AI radnih opterećenja zasnovana na oblaku.

„Oni imaju 40 TOPS (triliona operacija u sekundi) sprat na NPU-u, što je adekvatno za zaključivanje ChatGPT-a. Prethodni napori su imali znatno manje od 20 TOPS-a i nisu bili adekvatni“, rekao je Rob Enderle, glavni analitičar grupe Enderle.

Intelov trenutni vrhunski procesor (generacija Meteor Lake) ima oko 34 TOPS-a preko CPU-a, GPU-a i NPU-a, a njegova predstojeća generacija Lunar Lake će dostići 50 TOPS-a, dok AMD-ov Rizen PRO 8000 ima 39 TOPS-a, a Qualcomm Snapdragon X Elite ima 45 TOPS-a.

Enderle kaže da pošto ovi procesori tek sada stižu na tržište i da je većina opterećenja veštačke inteligencije još uvek zasnovana na oblaku, „ovaj hardver predviđa kretanje koje se još nije dogodilo i verovatno se neće desiti“ dok se ne uvede kritična masa računara sa ovim čipovima.

Ipak, proizvođači pretraživača napreduju sa AI funkcijama, od kojih će neke koristiti prednosti novog hardvera. Većina funkcija veštačke inteligencije koje sada nalazite u pretraživačima ne zahtevaju koprocesor neuronske mreže i radiće sasvim dobro. Ali ambiciozniji AI napori će sačekati dok ne bude instalirana dovoljna baza novijih procesora sposobnih za izvršavanje funkcija kao što je obrada velikih jezičkih modela  (LLM).

AI funkcije stižu u pretraživač u vašoj blizini

Pogledajmo neke veće i manje pretraživače i njihove AI napore za desktop i mobilne uređaje. Neki mobilni pretraživači još uvek nisu dodali veštačku inteligenciju jer uređaji nemaju procesorsku snagu, ali neki dobavljači su postigli da to radi i na telefonima.

Google Chrome

Među funkcijama veštačke inteligencije koje Google uvodi u svoj pretraživač Chrome je organizator kartica za kreiranje grupa kartica na osnovu otvorenih kartica. Ovo je dizajnirano da vam pomogne da istovremeno upravljate sa više zadataka organizovanjem povezanih kartica. Chrome takođe dodaje mogućnost generisanja prilagođenih tema na osnovu predmeta, raspoloženja, vizuelnog stila i boje po vašem izboru. Konačno, tu je funkcija „Help me write“, koja pomaže korisnicima da kreiraju sadržaj na vebu, kao što su onlajn recenzije ili upiti.

Ove funkcije se uvode postepeno, sa organizatorom kartica i temama generisanim putem veštačke inteligencije uvedenih u Chrome verziji M121 i „Help me write“ sa verzijom M122.

Trenutno su ove funkcije dostupne za Chrome na Mac i Windows računarima u Sjedinjenim Državama. Korisnici treba da omoguće ove funkcije na stranici „Experimental AI“ u podešavanjima Chrome-a.

Microsoft Edge

Copilot je najnoviji Microsoftov pokušaj pomoćnika za veštačku inteligenciju, koji zamenjuje daleko manje svestranu Cortanu. Copilot je integrisan u ogroman deo linije Microsoft proizvoda, uključujući Windows, Bing, Microsoft 365 aplikacije i, naravno, pretraživač Edge zasnovan na Chrome-u.

Copilot u Microsoft Edge-u nudi tri ključne funkcije:

  1. Chat (ćaskanje): Ova funkcija omogućava interakcije na prirodnom jeziku, omogućavajući korisnicima da se uključe u razgovore, dobiju rezimee veb stranica i dobiju odgovore na svoja pitanja.
  2. Compose (kompozicija): Pomoćnik za pisanje sa AI koji pomaže u različitim zadacima pisanja, kao što je pravljenje e-poruka ili kreiranje sadržaja bloga.
  3. Insights (uvidi): Ovaj alat pruža kontekstualno relevantne informacije na osnovu veb stranice koju trenutno gledate, nudeći dodatne perspektive i povezane podatke.

Da biste koristili Copilot, prvo proverite da li imate instaliranu najnoviju verziju Microsoft Edge-a. Kliknite na ikonu Copilot u gornjem desnom uglu prozora pretraživača. Ovo otvara bočnu traku Copilot. Unesite svoja pitanja u prozor na dnu bočne trake, koristite neki od podrazumevanih upita (kao što je „Generate page summary“ za rezime) ili kliknite na karticu Compose za pomoć u pisanju.

Brave

Brave je pretraživač napravljen na bazi Chrome tehnologije sa naglaskom na privatnost i blokiranje praćenja korisnika. Leo AI ovog pretraživača je dizajniran da pomogne u različitim zadacima kao što su kreiranje rezimea veb stranica ili video zapisa, odgovaranje na pitanja o sadržaju, generisanje novog sadržaja, prevođenje stranica, analiza informacija i ponovno pisanje teksta. Leo podržava različite generativne procese, poput pisanja pisama, e-pošte, članaka i postova na blogu.

Brave tvrdi da su ćaskanja sa Leom privatna, anonimna i bezbedna. Pomoćnik ne snima razgovore niti ih koristi za obučavanje modela, a za njegovo korišćenje nije potreban nalog niti prijavljivanje.

Leo je integrisan sa Brave Search, tako da u svoje rezultate pretrage dodaje odgovore proširene veštačkom inteligencijom, za koju Brave kaže da pruža tačnije i ažurnije informacije. Leo je izgrađen na više AI modela, uključujući Mixtral, Claude i Llama.

Za razliku od AI funkcija u Chrome-u i Edge-u, Leo se takođe uvodi na Android i iOS. Čini se da ima sve iste funkcije u mobilnim aplikacijama kao u verziji za desktop.

Da biste pristupili Leu na radnoj površini, otvorite pretraživač Brave, kliknite na tri horizontalne linije u gornjem desnom uglu. Izaberite More tools > Show sidebar > Always. Bočna traka će se pojaviti na desnoj strani pretraživača. Kliknite na dugme Leo na bočnoj traci da biste otvorili prozor za ćaskanje.

U mobilnim aplikacijama otvorite aplikaciju pretraživača Brave, pritisnite ikonu tri tačke i izaberite Leo iz opcija menija.

Opera

Kada je prvi put predstavljena sredinom 2023. godine, Operina integrisana AI pomoćnica Aria bila je prilično ambiciozna. U to vreme, većina genAI modela, uključujući OpenAI GPT, bila je obučena na podacima koji su bili stari više od dve godine. Aria je kombinovala tehnologiju zasnovanu na GPT-u sa tekućim podacima sa veba, pružajući  u svojim odgovorima najnovije informacije. Međutim, noviji genAI chat botovi takođe koriste ažurne podatke.

Kao i drugi AI programi, Aria pomaže u zadacima kao što su objašnjavanje složenih informacija, prevođenje sadržaja, generisanje koda i odgovaranje na pitanja u vezi sa proizvodom. Aria podržava preko 50 jezika, dostupna je u više od 180 zemalja i radi na platformama Windows, macOS, Linux i Android.

Njene funkcije Reuse i Rephrase omogućavaju korisnicima da lako oplemene i nadograde prethodne odgovore bez ponovnog kucanja čitavih unosa, a funkcija My Style omogućava korisnicima da obuče Ariju da piše u njihovom jedinstvenom stilu dajući uzorke pisanja u formalnom, neutralnom i neformalnom stilu.

Da biste pristupili Arii, otvorite pretraživač Opera i upišite opera:settings u traku za adresu. Pomerite se nadole do „Advanced“ i pronađite odeljak „AI Services“. Prebacite prekidač na bočnoj traci da biste omogućili Ariju.

Mozilla Firefox

Mozilla ima nešto drugačiji pristup podršci AI u Firefoxu. Korisnici će moći da izaberu svoj željeni AI chatbot baš kao što sada biraju željeni pretraživač.  Početne ponude u Mozilli uključuju ChatGPT, Google Gemini, HuggingChat i Le Chat Mistral, a u budućnosti će biti dodato više. Ova funkcija je trenutno dostupna u Nightly, eksperimentalnoj verziji Firefox-a za testiranje novih funkcija.

Osim toga, Mozilla radi na dodavanju AI funkcija koje „rešavaju opipljive probleme, poštuju vašu privatnost i daju vam pravi izbor“. Kompanija razmatra kako može da koristi lokalne AI modele na uređaju da dodatno poboljša vaše iskustvo pregledanja. Jedna od karakteristika koja treba da se pojavi u sledećem kvartalu je alt-text generisan veštačkom inteligencijom za slike umetnute u PDF-ove, što ga čini pristupačnijim korisnicima sa oštećenim vidom i osobama sa smetnjama u učenju.

Mozilla takođe tvrdi da želi da razvije bolje alternative nepouzdanoj veštačkoj inteligenciji, pošto su mnogi čet-botovi zagađeni dezinformacijama i koriste se za kreiranje deepfake-a i drugih prevara. U tom cilju, kompanija je uložila 30 miliona dolara u startup pod nazivom Mozilla.ai, koji je fokusiran na pronalaženje otvorenih, pouzdanih mogućnosti veštačke inteligencije i izgradnju poslovanja oko njih.

Apple Safari

Pretraživač Safari 18 će biti uključen u macOS Sequoia i iOS 18 kada budu isporučeni kasnije ove godine. Safari 18 je navodno u fazi rekonstrukcije jer je veštačka inteligencija postala deo funkcionalnosti pretraživača. Još je rano, ali programeri koji testiraju pretraživač prijavljuju novu funkciju „Intelligent Search“. Veruje se da se ova funkcija oslanja na Apple-ov model Ajax učenja jezika za identifikaciju tema i ključnih fraza i kreiranje rezimea stranica.

Ali veće vesti iz Cupertina odnosile su se na Apple Intelligence, objavljenu na nedavnoj svetskoj konferenciji za programere kompanije. To je skup alata za veštačku inteligenciju dizajniranih da rade u celoj liniji Apple proizvoda na zadacima kao što su ponovno pisanje, lektorisanje i sumiranje teksta, kao i kreiranje i uređivanje slika. Takođe najavljeno na konferenciji: Apple-ov virtuelni asistent Siri će dobiti ChatGPT integraciju kako bi poboljšao svoju funkcionalnost.

Pošto je još uvek u ranoj fazi i mesecima daleko od isporuke, teško je reći kakvu će ulogu Apple Intelligence igrati u pretraživaču Safari u odnosu na ostatak operativnog sistema. Ove jeseni ćemo znati više kada budu objavljene nove verzije macOS-a, iOS-a i Safarija.

Jedno je jasno: koji god pretraživač da koristite, uskoro ćete moći da dobijete pomoć od AI asistenta.

Izvor: COMPUTERWORLD