Mali mekani robot može da se rastavi na sitnije delove, a zatim se ponovo sastavi nakon prolaska kroz male prostore

Autor: Bob Yirka

Tim istraživača na Univerzitetu Soochow, u saradnji sa dvojicom kolega sa Instituta Maks Plank za inteligentne sisteme i još jednim sa Tehnološkog instituta u Harbinu, razvio je tip mekog robota koji se može podeliti na sitnije komponente kako bi prošao kroz male prostore i zatim se ponovo sastavio. U svom radu objavljenom u časopisu Science Advances, grupa opisuje kako su napravili svoje male robote i predlažu moguću upotrebu za njih

Kako nauka o robotici sazreva, inženjeri širom sveta nastavljaju da pronalaze nove načine da ih naprave. U ovom novom naporu, istraživači su napravili svoje od ferofluida (magnetne nanočestice oksida gvožđa) koje su suspendovali u bistrom ulju. Robot se kontroliše pomoću spoljnih magneta.

Korišćenje robota napravljenog od materijala koji se veoma labavo drži zajedno, primećuju istraživači, omogućava promenu njegovog oblika na zahtev. Primenom više magnetnih polja, pokazali su da je moguće usmeriti svog robota kroz lavirint, povremeno menjajući njegov oblik da bi savladao prepreke. Naterali su ga da se izduži, na primer, da se provuče kroz uski prolaz. Takođe su ga razbili na željeni broj manjih delova da prođu kroz porozni materijal. U oba slučaja, robot se zatim lako sastavio u jedan okrugli oblik robota i nastavio dalje sa svojim putovanjem. Napominju da bi takav robot mogao da se pravi u raznolikim veličinama.

Robot bi mogao da se koristi u medicinskim aplikacijama kao sredstvo za usmeravanje lekova do teško dostupnih delova tela, kao što su plućni čvorovi ili delovi mozga. Istraživači priznaju da bi za praktičnu primenu dizajn morao da prevaziđe mnoge prepreke, najočiglednije, razvoj magnetnog kontrolnog sistema koji može precizno da prodre u kost kao što je lobanja. U međuvremenu, drugi su primetili da bi se takav robotski sistem mogao pokazati korisnim u uređajima u laboratoriji na čipu gde se vrše hemijski procesi za zadatke kao što je otkrivanje virusa. Mali novi roboti bi se možda mogli koristiti za prenošenje hemikalija potrebnih za reakcije.

Izvor: TechXplore