Kako Google i drugi planiraju da eliminišu pretragu i praćenje veb lokacija drugih izvora, zameniće ih drugi načini identifikacije korisnika i otkrivanja njihovih navika.

Autor: Lucas Mearian

„Oni se često osećaju nadziranim; neki čak smatraju da je „jezivo“ da veb lokacija može da im prikazuje oglase koji se odnose na njihovo ponašanje na drugim mestima“, navodi se u nedavnoj studiji HEC Paris Business School.

„Međutim, pojedinci treba da ostanu na oprezu, jer su hakeri uvek korak ispred“, rekao je Rodžer Beharry Lall, direktor istraživanja za IDC-ove prakse Advertising Technologies i SMB Marketing Applications .

Google je takođe odustao od svojih prvobitnih planova u korist manje ambiciozne strategije.

„Iako su davali javne izjave o ukidanju, uopšte me ne bi iznenadilo da se ukidanje pomeri do 2025. godine“, rekao je Lall. „Oni su odlagali mnogo puta ranije, tako da nisu zaslužili puno poverenja u ovom pogledu.

Microsoft se takođe obavezao da će detaljno navesti sve buduće promene u Edge pretraživaču koje bi mogle uticati na kompatibilnost veb lokacija.

„Umesto toga, oni su dizajnirani da obezbede osnovne elemente koji podržavaju osnovne poslovne ciljeve za marketinške stručnjake i izdavače (kao što su podsticanje onlajn prodaje i prikazivanje relevantnih oglasa), bez unakrsnih identifikatora“, rekao je Wong u postu na blogu od 10. januara.

Aktuelni Privacy Sandbox API-ji – koji su generalno dostupni u Chrome-u od septembra – „spremni su da prenesu ekosistem u privatniju budućnost“, rekao je Wong.

„Međutim, ovo su obično zatvoreni sistemi koji ograničavaju pristup, pa izveštavaju ili dele podatke samo u agregatu“, rekao je Froggatt. „Čak i Google-ov Privacy Sandbox, koji predlaže aukcije u pregledaču, deli podatke samo nakon dostizanja određenog praga, a čak i tada će dodati „buku“ ili dodatne podatke kako bi prikrio sve pojedinačne identifikatore.“

Čini se da se detalji o Privacy Sandbox-u „razvijaju“, rekao je Lall iz IDC-a, što je „razumno jer se okruženje brzo menja.

Kontekstualno ciljanje potrošača

Već neko vreme dobavljači koriste „kontekstualno ciljanje“ zasnovano na stavkama kao što su platforma za gledanje, industrija, interesovanja, srodni oglasi, ključne reči i drugi parametri. U osnovi, alati omogućavaju oglašivačima da prikazuju relevantne oglase na osnovu sadržaja veb lokacije, a ne da koriste podatke o posetiocu.

Prodavci su takođe razvijali alate za „rezoluciju ID-a“ koji im pomažu da identifikuju anonimne gledaoce veb-sajta na osnovu interakcija koristeći determinističke ili probne pristupe. U početku, potrošač koji pregleda veb lokaciju bi bio anoniman. Ali nakon interakcije sa sajtom i odgovaranja na formulare za pitanja i odgovore, sistem može da se vrati i identifikuje korisnika i njegovu celokupnu istoriju pregledanja vezanu za sajt.

„Iako se rezultirajući oglasi mogu činiti invazivnim zbog svoje tačnosti, oni ne narušavaju privatnost jer su ciljani na ponašanje, a ne na osobu“, rekao je Lall.

Korisnik stupa u kontakt sa sajtom koji želi da reklamira svoje proizvode, kupcem reklamnog prostora (DSP ili sam oglašivač) (DSP ili sam oglašivač) vrši poziv JavaAdInterestGroup() tražeći od pretraživača da doda u postojeće grupe interesnu grupu po imenu „running-shoes“ (sportske cipele)Kupac reklamnog prostora na sajtu može da bude SSP ili sam sajtProdavac poziva funkciju runAdAuction() za biranje najpoželjnijeg oglasa na osnovu prodavčevog koda, koda ponuđača, učesnika prodaje oglasa i podataka iz servisa ključ/vrednostPobednički oglas iz aukcije se prikazuje korisniku u ograđenom okviruKôd prodavca može da sadrži funkcijižu reportResult() Kôd svakog kupca može da sadrži funkciju reportWin()
Kako bi funkcionisalo kontekstualno ciljanje potrošača.

Iako postoji više razloga za sporo reagovanje Google-a u odnosu na druge dobavljače, najrelevantnije je to što se njegova inicijativa Sandbox gradi pod nadzorom Uprave za konkurenciju i tržišta Ujedinjenog Kraljevstva (CMA), navodi Froggatt.

Google takođe i dalje prima dobar deo prihoda od svojih prikazanih oglasa, rekao je Froggatt.

Google će verovatno nastaviti da prati potrošače isključivo preko sopstvenih alata, „tako da ostaje ograđen vrt“, rekao je Lall. „Što više Google deluje na monopolski/zatvoren način, to će regulatori morati više da se angažuju.

„Oni zapravo daju dosta kontrole korisnicima kroz brisanje keša pretraživača, blokatora, posebno u poređenju sa ID-ovima uređaja i IP adresom“, rekao je on.

Na neki način, novije metode za praćenje potrošačkih trendova prebacuju odgovornost sa pojedinca na kompanije koje upravljaju tim zatvorenim sistemima, rekao je Froggatt.

„…Gledajući istoriju masovnih povreda podataka, [to] ne sluti na dobro za korisnike“, rekao je Froggatt. „Barem podaci koje koriste oglašivači i oglasna tehnologija ne bi trebalo da obuhvataju mnogo osim demografskih podataka, istorije pregledanja/kupovine i možda nekih podataka o lokaciji, u poređenju sa podacima o kreditnoj kartici, lozinki i drugim podacima koji su znali da procure u prošlosti.

Napori da se zaštiti privatnost potrošača na mreži rastu

„Naše istraživanje pokazuje da su mnogi ljudi zabrinuti zbog toga što kompanije koriste njihove lične podatke da ih ciljaju oglasima bez njihovog pristanka“, rekao je Stephen Almond, izvršni direktor regulatornog rizika ICO-a u izjavi.

„Zavisnici od kockanja mogu da se ciljaju ponudama za klađenje na osnovu njihovog pregledanja, žene mogu da se ciljaju uznemirujućim reklamama za bebe ubrzo nakon pobačaja, a nekome ko istražuje svoju seksualnost mogu se nuditi oglasi koji otkrivaju njihovu seksualnu orijentaciju“, rekao je Almond.

„Kada je reč o SAD, to je zaista do pojedinih njenih država; izgledi za državni zakon o digitalnoj privatnosti su skoro nikakvi“, rekao je Frogget.

Izvor: COMPUTERWORLD