Jedna međunarodna organizacija fokusirana na promovisanje pravednijeg sveta priznala je Fedoru za „digitalno javno dobro“. Savez za digitalna javna dobra (DPGA – Digital Public Goods Alliance), strateška grupa koju je UNICEF osnovao za promovisanje održivog razvoja putem rešenja otvorenog koda koja doprinose pravednom svetu, priznala je Fedoru Linux za „digitalno javno dobro“.
Razlozi zbog kojih je Fedori odato priznanje uključuju to da Fedora:
- promoviše najbolje prakse i pridržava se standarda
- stvara inovativnu platformu za hardver, oblake i kontejnere koja omogućava programerima softvera i članovima zajednice da grade prilagođena rešenja za svoje korisnike
- jeste besplatna i dobija se uz dozvole za upotrebu, kopiranje, modifikovanje, spajanje, objavljivanje, distribuciju, podlicenciranje i/ili prodaju kopija softvera bez ograničenja osim da iste dozvole moraju biti date svima koji koriste nastale proizvode
- poštuje privatnost i druge važeće međunarodne i domaće zakone
- deli lične podatke na ograničene i priznate načine
- ne uzrokuje nikakvu štetu
- poštuje smernice politike privatnosti i čini politiku privatnosti dostupnom partnerima
DPGA takođe naglašava da se Fedora aktivno koristi u 483 zemlje.
Da bi DPGA priznala proizvod ili projekat kao „javno dobro“, on mora da koristi:
- Softver otvorenog koda
- Otvorene podatke
- Open-AI modele
- Otvorene standarde
- Otvoreni sadržaj
Javno dobro mora da se pridržava zakona o privatnosti, drugih relevantnih zakona i najboljih praksi. Takođe mora da podržava i promoviše ciljeve održivog razvoja Ujedinjenih nacija.
DPGA prepoznavanje nije samo za operativne sisteme. Druge oblasti fokusiranja uključuju čitanje u ranim razredima (EGRA – Early Grade Reading Assessment), finansijsko uključivanje, zdravlje i prilagođavanje na klimatske promene, posebno u zemljama sa niskim i srednjim prihodima. DPGA održava Zajednice prakse (Communities of Practice), to su grupe stručnjaka koje podržavaju otkrivanje, procenu i promovisanje digitalnih javnih dobara koja zadovoljavaju kritične potrebe.
Zašto Fedora?
Otvoreni izvor nije samo kôd koji se može deliti, već podsticaj za inovacije i saradnju koja se prostire širom sveta. Na ovaj način, Fedora ide stopama brojnih napora da se stvori pravedniji svet, po mišljenju DPGA. Kao dugogodišnji korisnik i pristalica Linuxa, veoma sam zadovoljna što vidim ovaj način počastvovanja jedne od najboljih distribucija Linuxa. Takođe sam srećna što sam saznala za DPGA i za njene napore da promoviše pravedniji i održivi svet.
Za više informacija o digitalnim javnim dobrima i kandidatima posetite registar DPGA-e.
Izvor: NETWORKWORLD