Zaboravite macOS – sada je za dominaciju na radnoj površini Chrome OS ili Windows

Kako prelazimo na uslugu Desktop-as-a-Service zasnovanu na oblaku, ne bi trebalo da nas iznenadi da Chrome OS, originalni DaaS, pretiče macOS kao radna površina br. 2. Već godinama govorim da će Google-ov Chrome OS postati glavni konkurent Microsoft-ovom Windows-u. Pogrešno sam procenio vreme, ali moje predviđanje da će se „većina nas preseliti na operativne sisteme orijentisane na oblak“ konačno se ostvaruje. Prema najnovijim IDC-ovim izveštajima o prodaji računara, do četvrtog kvartala 2020. godine, Chromebook prestiže Mac za dva prema jedan.

Konkretno, u četvrtom kvartalu prošle godine, Windows je imao 76,7% tržišta (nije u opasnosti da izgubi prvo mesto u ovoj deceniji); macOS je imao 7,7%; a Chrome OS je imao 14,4%. Za 2020. godinu u odnosu na 2019. godinu, Windows je izgubio 4,9 procentnih poena, sa 85,4% na 80,5%; macOS je porastao za 0,8 procentna poena, sa 6,7% na 7,5%; i Chrome OS se čvrsto utvrdio na drugom mestu skokom od 4,4 poena, sa 6,4% na 10,8%.

U svojoj analizi tržišta personalnih računara za 2020. godinu, istraživačka kompanija Canalys izvestila je da je ukupno tržište dobavljača Chromebook-a gotovo učetvorostručeno u odnosu na isti period prethodne godine. Kako je izjavio direktor istraživanja Canalys-a Rushabh Doshi: „Potražnja za Chromebook-om uzleće“.

Zašto? To je lako pitanje. Zahvaljujući koronavirusu, 2020. je bila godina kada su gotovo sva naša deca „išla“ u školu praktično putem Chromebook-a.

Kao što Doshi objašnjava: „S obzirom na to da su mnoge zemlje primorane da ubrzaju planove digitalnog obrazovanja nakon dodatnih restrikcija, škole i univerziteti traže rešenja koja je lako primeniti, a Google-ove digitalne ponude za obrazovanje pokazuju se popularnijim od konkurentskih platformi, posebno u SAD i zapadnoj Evropi “.

Canalys je takođe utvrdio, što ne iznenađuje, da je Chromebook takođe bio izuzetno popularan kod malih i srednjih preduzeća kojima su bili potrebni jeftini računari koji rade i kojima se lako upravlja. Pokušavate da premestite celokupnu radnu snagu iz kancelarije u kuće i vidite da li želite da kupite i administrirate mnoštvo Windows mašina. Za mnoge kompanije suočene sa tom dilemom izbor je bio lak.

Inače, nećemo se vraćati na rad u kancelariji. Bez obzira na to koliko se vakcine protiv COVID-19 pokazale uspešnim, rukovodstva zaključuju da je većina ljudi produktivnija od kuće nego u kancelariji. I, pored toga, daleko je jeftinije da vam ljudi rade od kuće nego da plaćate milione za poslovnu zgradu.

Razmišljajući o smanjenju troškova, Google je nedavno kupio Neverware. Neverware, šta to znači? To je preduzeće koje je napravilo sopstvenu račvu za Chrome OS koju biste mogli da upotrebite za ažuriranje starijih Windows računara u potpuno novu kopiju Chrome OS-a. Pomoću nje možete uzeti stare Windows 7 ili Mac mašine i prenameniti ih u savršeno fine računare sa Chrome OS-om.

Sviđa mi se ova ideja. I još tačnije, znam nekoliko preduzeća koja su već preduzela taj korak. Omogućava im više godina rada na starijim mašinama koje nikada, (Never) neće koristiti Windows 10.

Google takođe olakšava upravljanje pretraživačem Chrome pomoću Chrome Browser Cloud Management-a. On vam omogućava pregled i upravljanje obeleživačima; praćenje verzija Chrome-a; izveštava o Chrome aplikacijama i dodacima; i daljinski rešava probleme i čisti podatke pretraživača. Drugim rečima, prilično je zgodan.

Naravno, Google nije jedina kompanija koja je shvatila da jeftini računari zasnovani na oblaku imaju smisla. Kao što u poslednje vreme govorim, jedna kompanija koja se zove Microsoft radi na sopstvenoj ponudi Desktop as a Service (DaaS).

Dok vadim kristalnu kuglu za još jedan pogled u budućnost, ne vidim da će Chromebook uskoro preteći Windows. Ali, vidim da kombinacija Chromebook-a i Windows DaaS operativnog sistema izbacuje samostalne Windows računare do 2026. Budite tu, videćemo da li sam u pravu.

Izvor: COMPUTERWORLD

6282-xa-zaboravite-macos-sada-je-za-dominaciju-na-radnoj-povrsini-chrome-os-ili-windows-xa