Savet za Windows 10: naučite tajne prečice za direktan pristup sistemskim folderima

Windows 10 čuva zbirku prečica do sistemskih i korisničkih foldera. Ako znate registrovano ime nekog od tih foldera, lako možete doći do njega koristeći shell: naredbe. Evo nekih korisnih. Explorer.exe je izvršni fajl koji otvara File Explorer, program koji koristite za upravljanje fajlovima. Ali, on takođe igra mnogo važniju ulogu, kao podrazumevano Windowsovo komandno okruženje. U svojoj ulozi školjke, on poznaje lokaciju svakog važnog sistemskog fajla. Windows 10 čuva zbirku prečica do sistemskih i korisničkih foldera koji su dostupni bilo kom programu koji zna kako da navede shell ime tog fajla. Celu listu ovih sistemskih fajlova možete videti ako pogledate u registar pod HKLMSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerFolderDescriptions.

Većina ovih sistemskih fajlova je dostupna za navigaciju pomoću naredbe shell: kojoj sledi ime fajla. Na primer: otvorite okvir za dijalog Run (taster Windows + R), upišite shell: profile, a zatim pritisnite Enter. To vas vodi direktno do mape vašeg korisničkog profila, sa svim njegovim podfajlovima (Documents, Music, Pictures i tako dalje) dostupnim za pregledanje.

Pored okvira za dijalog Run, shell: komande možete koristiti i u adresnoj liniji File Explorera ili kao cilj prečice, koju možete potom postaviti na Start ili kopirati na radnu površinu.

AutoComplete vam omogućava brzu ponovnu upotrebu školjke: komande unesite u adresnu liniju File Explorera

Na listi dostupnih shell: destinacija naći ćete više od 100 stavki. Evo nekih za koje mislim da su najkorisnije:

• shell:Desktop – prikazuje sadržaj vašeg foldera Desktop
  • shell:Downloads – otvara podrazumevanu lokaciju za čuvanje preuzetih fajlova
  • shell:Personal – prikazuje sadržaj vašeg podrazumevanog foldera Documents
  • shell:RecycleBinFolder – omogućava vam da povratite brisane fajlove i foldere
  • shell:Profile – prikazuje sadržaj profila trenutnog korisnika u C:Userskorisničkoime.
  • shell:SendTo – omogućava vam da dodajete i uklanjate prečice u meniju Send To desnog tastera u File Explorer-u
  • shell:Recent – prikazuje folder sa prečicama koje se javljaju u listama za skok u Office aplikacijama, Exploreru i na drugim mestima
  • shell:Public – profil koji sadrži deljene foldere koji su dostupni svim korisnicima na PC-ju

Da biste pristupili podrazumevanim deljenim podfolderima u javnom korisničkom profilu, koristite bilo koju od sledećih shell: naredbi:

• shell:Common Desktop C:UsersPublicDesktop
  • shell:Common Documents C:UsersPublicDocuments
  • shell:CommonPictures C:UsersPublicPictures
  • shell:CommonMusic C:UsersPublicMusic
  • shell:CommonVideo C:UsersPublicVideo
  • shell:CommonDownloads C:UsersPublicDownloads

Ne, ne, to nisu greške. Razmak je nakon Common potreban u dve od tih komandi, ali ne u ostalih četiri. Šta, očekivali ste doslednost?

Izvor: ZD Net

4575-xa-savet-za-windows-10-naucite-tajne-precice-za-direktan-pristup-sistemskim-folderima-xa