Epidemija usamljenosti zahvatiće nas 2030

Usamljenost će u budućnosti postati veliki zdravstveni problem, veći nego što je danas gojaznost. Izveštaj koji su naučnici podneli kaže da će nas savremeni način života i oslanjanje na tehnologiju udaljiti od ostalih ljudi. Sve to nam liči na zaplet filma „Ona“ u kom se čovek zaljubljuje u inteligentni kompjuterski operativni sistem, što nije daleko od stvarnosti. Tehnološki univerzitet u Kvinslendu kaže da bi roboti mogli da postanu naši najbolji prijatelji i tako nas izleče od usamljenosti. Ipak, očekuje se da će do 2030. godine usamljenost postati ogromni zdravstveni problem u zapadnom svetu.

Društvene mreže prouzrokuju zavist i otuđenost

Iako nas Facebook, Instagram, Snapchat i druge društvene mreže povezuju, one, ipak, prouzrokuju usamljenost, prema istraživanju Univerziteta iz Pitsburga. Studija tvrdi da svako ko provodi mnogo vremena na društvenim mrežama počinje da oseća zavist i stvara pogrešnu sliku da drugi žive srećnije i uspešnije. Studija, takođe, tvrdi da ljudi koji koriste društvene mreže duže od dva sata dnevno imaju dva puta više mogućnosti da se osećaju društveno otuđenim. Pri tome, usamljenost i otuđenost mogu da utiču na mentalno i fizičko zdravlje. Naime, zbog usamljenosti ljudi mogu da osećaju bolove, glavobolje, depresiju, anksioznost i paranoju, kao i manjak energije, nesanicu i poremećaj u ishrani.

Hoćemo li se zaljubiti u robote?

Tehnološki univerzitet u Kvinslendu kaže da bi roboti mogli da nas izleče od usamljenosti. Umetnički centar Nabi u Južnoj Koreji pokušava da humanizuje tehnologiju istražujući mogućnosti stvaranja robota koji liče na pse. Već su napravili robo-pandu koji može da izrazi osećanja prema bajkama, besu, strahu, nesreći, odvratnosti i sreći.

Verovatno će nam u budućnosti roboti biti prijatelji, ali postoje izvesni problemi u razvijanju veze sa robotom. Napredak robotike stvara mnogobrojne rizike u budućnosti, a najveća briga je uspostavljanje intimne veze sa robotom. Ne možemo ni pretpostaviti kakav će uticaj imati intimnost robota na svet zbog žiga koji je stavljen na seksualnost robota. U svakom slučaju, intimne veze sa robotom uticaće na međuljudske odnose.

4505-xa-epidemija-usamljenosti-zahvatice-nas-2030-xa