Twittere, šta je dođavola sa tim uznemiravanjima?

Komentar: Društvene mreže su promenile lice medija i politike, ali da li dovoljno ozbiljno shvataju uznemiravanje? Hajde zajedno da pitamo direktora Jacka Dorsey-a.

Prošle nedelje je bio jevrejski praznik Jom Kipur, kada tražimo oproštaj za naše greške i opraštamo drugima njihove. Ali ove godine mi je Twitter prilično zagorčao život. Zato sam odlučio da napišem ovo otvoreno pismo Jacku Dorseyu. Mislim da je izvršni direktor i suosnivač Twittera dobro mesto za početak: U poslednje vreme pravite poteze koji jednostavno nemaju smisla, i to postaje problem.

Ne govorim o tome kako ćete ostvariti profit ili ubediti još više ljudi da se pridruže današnjim 328 milionima twitteraša. I sigurno se ne brinem kako ćete ostati relevantni jer, zahvaljujući predsedniku Donaldu Trumpu, Twitter se spominje svuda svaki dan i na naslovnim stranicama širom sveta. Govorim o odlukama koje podrivaju vaš integritet i ignorišu ono što je stvarno važno.

Da budemo iskreni: Morate se uhvatiti u koštac sa uznemiravanjem. Sa sveobuhvatnim, neverovatnim, svakodnevnim uznemiravanjem kojem su neki ljudi bili podvrgnuti na vašoj platformi. To su kampanje mržnje, rasizam, zastrašivanje, smrtonosni napad i mešanje Rusije u američke izbore. Sve to. Stvarnost se svodi na društvene mreže, ali to niko do te mere javno ne zanemaruje kao vi.

Kada se Twitter prošle sedmice susreo sa zakonodavcima, ti problemi su bili u potpunosti prikazani – mada ne svima nama, pošto se sve dešavalo iza zatvorenih vrata. Jedan senator, demokrata Mark Verner iz Virdžinije, rekao je da je sastanak bio „duboko razočaravajući“ i „pokazao ogroman nedostatak razumevanja od Twitterovog tima o tome koliko je ovo pitanje ozbiljno, pretnju koju ono predstavlja za demokratske institucije i ponovo postavlja mnogo više pitanja nego što daje odgovora. “

Auh!

Pošto retko govorite o uznemiravanju, a kompanija je odbila da nam omogući intervju sa vama, ja ću vam ovim putem postaviti svojih sedam pitanja.

1. Da li uopšte mislite da je uznemiravanje problem koji Twitter mora da rešava?

Twitter je možda bio utočište političkih pokreta poput Arapskog proleća, Occupy Wall Street i #BlackLivesMatter, ali je takođe postao raj za kampanje podela i zlobne mržnje.

• 19.000 antisemitskih twitova upućenih jevrejskim novinarima.
  • Vašu platformu je napustila Zelda Williams, mlada žena čiji je jedini zločin bilo tugovanje za svojim ocem, glumcem Robinom Williamsom.
  • Preko tri godine traje kampanja #GamerGate, u kojoj Twitter trolovi napadaju one koji se žale na to kako su žene prikazane u videoigrama.

U celini, Twitterov stav o uznemiravanju se može opisati kao neproziran ili nemaran.

Da budemo pošteni, ljudi koji rade kod vas kažu da je pristup Twittera uznemiravanju postao bolji, naročito zato što ste povećali partnerstvo sa grupama za nadgledanje visokog profila poput ADL-a (Anti-Defamation League) kako biste identifikovali zloupotrebe ponašanja i pomogli ljudima da lakše prijave kad ono počne. Ali mislim da je vreme da vi, @Jack, konačno kažete da verujete da #uznemiravanje proizlazi iz problema sa načinom na koji Twitter radi i da to kompanija mora da rešava. A ako ne verujete? Pa, onda nam recite da možemo da smanjimo svoja očekivanja.

2. Kada ćete ozbiljno shvatiti svoje uslove korišćenja?

Te užasne akcije koje sam spomenuo gore? One rutinski krše uslove korišćenja Twittera, koji zabranjuju aktivnosti kao što su direktne i indirektne nasilne pretnje, uznemiravanje i ponašanje iz mržnje. Pa zašto onda ne vidimo ogromne napore u kojima moderatori Twittera isključuju naloge onih koji krše vaša pravila? Možda ćete pojačati svoje napore?

Ili bi možda zatvaranje svih tih naloga izazvalo pad broja aktivnih korisnika u Twitteru, što bi pažljivo pratili investitori i berza Wall Street. Zato, naravno, moram da pitam …

3. Da li loše kontrolišete Twitter jer je to dobro za posao?

Nadam se da ne.

4. U čemu je stvar sa Trumpom?

Ja ne kritikujem tog tipa. Ja to pitam jer Twitter ima jasne smernice koje je Trump prekršio. I tu je nešto još bolje: vi ste to priznali koliko prošle nedelje. Ali, rekli ste, zbog toga što su Trumpovi twitovi „atraktivne vesti“, oni će ostati.

5. Koji su uslovi korišćenja za nalog sa „atraktivnim vestima“?

Već znamo da ljudi koji predstavljaju „atraktivnu vest“ mogu da izriču nasilne pretnje protiv života miliona ljudi, kao što je Trump uradio prema Severnoj Koreji. Šta mislite o porukama mržnje poput onih omalovažavajućih twitova o muslimanima i izbeglicama? Da li je to u redu?

6. Mogu li ja da budem osoba sa „atraktivnim vestima“?

Radim za najveći svetski sajt potrošačke tehnologije, i uvek sam se pitao kako je to biti zlobni trol. Ili baš moram najpre da postanem predsednik Sjedinjenih Država?

7. U svetlu svega ovoga, zašto posvećujete vreme nečemu što se čini trivijalnim – poput testiranja twitova od 280 karaktera? Mislim, stvarno. Glupo je. Zar nemate sluha?

Zar nema važnijih stvari na vašoj listi obaveza?

Izvor: CNET

4574-xa-twittere-sta-je-dodavola-sa-tim-uznemiravanjima-xa