Da li je veštačka inteligencija samo prolazna moda?

Pojavio se novi izveštaj koji tvrdi da vrlo mali broj ljudi koristi alate veštačke inteligencije, kao što je ChatGPT, i da su pogrešni navodi da je javnost izuzetno zainteresovana za novu tehnologiju.

U izveštaju se navodi da izuzetno mali broj koristi veštačku inteligenciju i da je sve to samo reklama.

Najvažnije ukratko

• Novi izveštaj tvrdi da je zainteresovanost za veštačku inteligenciju izuzetno slaba i da su svi navodi koje čujemo u javnosti samo reklama, jer samo nekoliko korisnika svakodnevno koristi mogućnosti tehnologije.
  • Autor izveštaja tvrdi da većina ljudi pogrešno shvata opsednutost veštačkom inteligencijom kao važnu za javni interes.
  • U drugom nezavisnom izveštaju se navodi da je od pojave novog modela GPT-4o došlo do neverovatnog povećanja broja preuzimanja veštački inteligentnog modela ChatGPT na mobilne uređaje, što je, naravno, dovelo i do najvećeg skoka u prihodima kompanije.

Sigurni smo da ste do sada shvatili da ogromne korporacije ulažu značajna finansijska sredstva u generativnu veštačku inteligenciju. Kompanija Apple je obustavila projekat dizajniranja i proizvodnje električnih automobila i usmerila sve raspoložive resurse u razvoj veštačke inteligencije. Novi izveštaj nagoveštava da su kompanije OpenAI i Apple nedavno potpisale ugovor o uvođenju ChatGPT-a u iPhone.

Sporazum je možda pokušaj da dostignu kompaniju Microsoft, koja, kako tvrde analitičari, samo što nije dostigla svoj razvojni vrhunac uvođenjem veštačke inteligencije. Ne treba da zaboravimo da je trenutno najbogatija kompanija na svetu sa tržišnom kapitalizacijom od preko 3 biliona dolara. Kompanija Apple je na drugom mestu.

Zanimljivo je da novi izveštaj Instituta Rojters i Oksfordskog univerziteta ukazuje na to da vrlo malo ljudi koristi veštačku inteligenciju uprkos ogromnoj pomami oko tehnologije i njenog napretka (BBC je objavila izveštaj).

Istraživanje je obuhvatilo anketu u kojoj je učestvovalo 12.000 ljudi iz šest zemalja da bi se utvrdilo koliko su korisni alati veštačke inteligencije, kakav je i ChatGPT. Začudo, samo 2% učesnika svakodnevno koristi alate veštačke inteligencije. Studija je takođe otkrila da su mladi (od 18 do 24) mnogo skloniji da koriste veštačku inteligenciju i veća je verovatnoća da će integrisati tehnologiju u svakodnevni život.

Glavni autor izveštaja dr Ričard Flečer je u razgovoru za BBC objasnio je da većina ljudi pogrešno tumači pompu oko veštačke inteligencije zbog javnog interesa.

Da li neko zaista koristi alate veštačke inteligencije?

U anketi koja je nedavno objavljena na veb-stranici Windows Central, polovina naših anketiranih čitalaca otkrila je da nikada ne koristi Copilota. U to vreme, kompanija Microsoft je tek počela da testira novi način pokretanja alata, kao što je AI genie, tako što bi trebalo samo ovlaš da pređete pokazivačem miša preko ikone na traci zadataka.

Zanimljivo, poseban izveštaj agencije Appfigures ističe da je kompanija OpenAI zaradila ogromne svote novca kada je predstavila najnoviji model GPT-4o. Naime, aplikacija ima sposobnost donosi zaključke u vezi sa tekstom, zvučnim zapisima i slikama u realnom vremenu, zbog čega su preuzimanja na mobilne uređaje neverovatno porasla, što je i donelo kompaniji do tada neviđene prihode.

Mnogi smatraju da je rezervisanost prema veštačkoj inteligenciji posledica zabrinutosti za očuvanje privatnosti, bezbednosti, kao i nedoumice u vezi sa tim koliko je primenljiva. Odličan primer bi bila veštački inteligentna funkcija Recall sledeće generacije u operativnom sistemu Windows, koja bi trebalo da se pojavi u junu ove godine. Neobično je slična vremenskoj kapsuli u kojoj se prave snimci svega što radite na računaru, što vam omogućava da se pozovete na lokalno uskladištene snimke kad god su vam potrebni.

Iako kompanija obećava da će se funkcija u potpunosti usredsrediti na zaštitu privatnosti i da ćete moći da je isključite ako to želite, većina korisnika je na društvenim mrežama otvoreno izrazila zabrinutost za bezbednost i privatnost, a neki je čak upoređuju sa epizodom Black Mirror. Nadležni u Britaniji već razmatraju neke od spomenutih problema.

Kompanija je takođe obećala da neće koristiti podatke kojima funkcija pristupi za obuku svojih modela. Tehnološki gigant isporučuje funkcije veštačke inteligencije sledeće generacije isključivo na Copilot+ računare sa moćnim neuronskim procesorskim jedinicama, međutim, već znamo da Windows Recall može da radi na nepodržanom hardveru, što se ne preporučuje.