Da li su menadžeri lozinki kao proširenja pregledača bezbedni?

Najvažnije ukratko

  • Menadžeri lozinki kao proširenja pregledača mogu da utiču na njegovo funkcionisanje.
  • Ne nude udobno korisničko iskustvo i povećavaju rizik od phishing napada.
  • Ne mogu da funkcionišu van mreže i prilično su rizični po privatnost, zbog čega mnogi odlučuju da ih ne koriste.

Iako menadžeri lozinki kao proširenja pregledača predstavljaju zgodan način za bezbedno čuvanje lozinki i njihovo automatsko popunjavanje, ne možemo da zanemarimo potencijalne rizike i nedostatke.

Zato ćemo vam navesti neke dobre razloge zbog kojih bi bilo bolje da ih izbegnete i umesto njih koristite aplikaciju za stone računare ili pametne telefone.

1. Proširenja zavise od pregledača

Menadžeri lozinki kao proširenja pregledača zavise od pregledača, što je njihov najveći nedostatak. Ako promenite pregledač, moraćete da ih instalirate i podesite od samog početka. Ako pređete na pregledač koji ne podržava ta proširenja, i dalje ćete morati da se oslanjate na aplikacije za stone računare.

Ako koristite više pregledača i jedan ne podržava proširenje, moraćete stalno da prelazite s jednog na drugi da biste kopirali i nalepili lozinke. Ako naiđete na problem sa sinhronizacijom pregledača, biće vam potrebno izvesno vreme za rešavanje problema pre nego što ponovo budete u mogućnosti da koristite proširenje. Posle velikih ažuriranja pregledača može da dođe do nepravilnog funkcionisanja proširenja, što će vas dovesti u skoro bezizlazan položaj.

S druge strane, aplikacija za upravljanje lozinkama treba da se instalira i podesi samo jednom, tako da nećete morati da brinete o gore navedenim problemima.

2. Povećavaju rizik od phishing napada

Najubedljiviji argument za izbegavanje korišćenja menadžera lozinki kao proširenja pregledača je činjenica da su izloženiji phishing napadima. Ako kliknete na zlonamernu vezu u e-pošti, obmanjujući oglas ili umetnutu vezu u članku možete da ugrozite pregledač. Ako se to dogodi, prevaranti mogu da prate vašu aktivnost i ukradu vam lozinke.

Dobro planirani phishing napadi mogu da obmanu proširenje koje u tom slučaju automatski popunjava lozinke na zlonamernim veb-stranicama i tako ih prepušta prevarantima.

Nasuprot tome, antivirusni softver ugrađen u operativni sistem efikasno otkriva pokušaje zlonamernog hakovanja i obavestiće vas ako vam je uređaj ugrožen. Pred toga, ručno kopiranje i lepljenje lozinki vam omogućava da još jednom proverite URL adrese pre nego što ih unesete, što smanjuje rizik od napada. Isto tako, manje je verovatno da ćete slučajno da kliknete na zlonamernu vezu i ugrozite akreditive.

Nemojte na računaru da čuvate tajni ključ koji dobijete prilikom podešavanja aplikacije za upravljanje lozinkama, jer bi to bi omogućilo svakom ko pristupa vašem računaru da otkrije lozinke.

3. Proširenja mogu da utiču na funkcionisanje pregledača

Svako novo proširenje koje dodate pregledaču dodatno ga opterećuje pri učitavanju stranice. Pošto menadžeri lozinki kao proširenja rade u pozadini da bi nadgledali i automatski popunjavali lozinke, oni neprestano koriste memoriju i resurse procesora. Ako ste već instalirali mnoga važna proširenja i pokrećete procese koji zahtevaju velike resurse, to može da pogorša funkcionisanje pregledača.

Ako nepravilno upravljate proširenjima, može da dođe do zamrzavanja ili pada pregledača, što umanjuje pogodnosti koje menadžeri lozinki kao proširenja pregledača treba da vam pruže. S druge strane, aplikacije za upravljanje lozinkama na stonim računarima otvarate samo kada treba da kopirate ili upravljate lozinkama i ne rade neprestano u pozadini.

4. Proširenja ne rade van mreže

Menadžeri lozinki kao proširenja pregledača preuzimaju akreditive iz skladišta u oblaku menadžera lozinki, tako da im je potrebna aktivna internet veza. Ako ste van mreže ili imate problema sa internet vezom, možda neće uspeti da preuzmu sačuvane lozinke i zbog toga neće moći automatski da ih popune. Zbog toga ćete morati da sačekate da se uređaj ponovo ne poveže na internet.

S druge strane, namenske aplikacije za upravljanje lozinkama za stone računare ili pametne telefone obično čuvaju lozinke lokalno i tako vam omogućavaju da pristupite sačuvanim akreditivima čak i kada ste van mreže. Takođe, preuzimanje lozinki sa uređaja smanjuje rizik u poređenju sa preuzimanjem iz oblaka, gde bi neko mogao da presretne lozinke ili bi mogle da budu izložene na nebezbednim mrežama.

5. Korisničko iskustvo jednostavno nije sjajno

Postoji još jedan razlog zbog kojeg bi trebalo da izbegavate korišćenje menadžera lozinki kao proširenja pregledača. Naime, interfejs je pretrpan, a pojavljuju se i iskačući prozori koji od vas traže potvrdu, što može da ometa iskustvo pregledanja. Pored toga, ako ste instalirali brojna proširenja, sasvim je sigurno da ćete slučajno kliknuti na neko drugo proširenje i nenamerno otvoriti dijaloge iz drugih.

Štaviše, proširenjima pregledača ponekad nedostaju funkcije koje se nalaze u aplikacijama za stone računare, a kada su te funkcije dostupne, često su sakrivene u dodatnim menijima, što komplikuje kretanje kroz proširenje. Kada imate više naloga na istoj veb-stranici, proširenja pregledača mogu automatski da popune akreditive za pogrešan nalog, što vam nesumnjivo ometa rad.

S druge strane, aplikacije za stone računare uglavnom nude čistiji interfejs kroz koji se lakše krećete i pružaju slične funkcije, ali nema nametljivih iskačućih prozora. Kad ručno kopirate lozinke, eliminišete mogućnost da dođe do poremećaja radnog procesa do kojih može da dođe ako proširenje pregledača ne uspe da automatski popuni lozinke. Pored toga, možete lako da izaberete tačne podatke kada imate više naloga.

6. Izuzetno su rizični po privatnost

Menadžeri lozinki kao proširenja pregledača mogu da vam ugroze privatnost. Potrebna im je dozvola za interakciju sa aktivnostima pregledača da bi automatski popunjavali lozinke. Dakle, proširenja mogu da prate vaše navike pregledanja i mogu da dele te podatke sa trećim stranama bez vašeg pristanka.

Proširenja čuvaju lozinke u oblaku, tako da lozinke mogu da se otkriju pri bilo kom neovlašćenom pristupu uslugama u oblaku. S obzirom na to da su proširenja zavisna od pregledača, bilo kakve bezbednosne greške u pregledaču mogu da dovedu u opasnost vaše akreditive. Ako vam je laptop koji koristite zajedno sa još nekim neaktivan, svako može da se prijavi na veb-stranice koristeći automatsko popunjavanje lozinki iz proširenja.

S druge strane, aplikacije za upravljanje lozinkama rade nezavisno i ne pristupaju istoriji pregledanja. Aplikacije za stone računare ili pametne telefone ne popunjavaju automatski lozinke i zahtevaju od vas da potvrdite svoj identitet lozinkom ili tajnim ključem pre nego što pristupite lozinkama, što onemogućava bilo kome da im pristupi ako ostavite laptop bez nadzora.

Pored toga, pošto se podaci čuvaju lokalno, bezbedni ste čak i ako usluga u oblaku bude ugrožena.

7. Proširenja ne rade na telefonu

Pošto većina pregledača na pametnim telefonima ne podržava proširenja, ne možete da ih koristite na telefonu. Pregledači koji podržavaju proširenja često nemaju funkcije koje se nalaze u popularnim pregledačima i ne pružaju udobno korisničko iskustvo. Iako pregledači uglavnom podržavaju različita proširenja, menadžeri lozinki su uglavnom dostupni samo za popularne pregledače.

Pored toga, korišćenje namenskih aplikacija za upravljanje lozinkama na pametnim telefonima je generalno praktičnije i pouzdanije.