Gemini ili Google Asistent?

S obzirom na to da je kompanija Google stvorila i jednog i drugog veštački inteligentnog i pričljivog bota, pitanje je za kojeg se opredeliti.

Google Asistent je, skoro jednu deceniju, neodvojivi deo našeg svakodnevnog života. Obavlja osnovne zadatke, kao što su kontrola pametne kuće i začinjavanje zabava, ali i dalje se suočava sa preprekama kada treba da odgovori na pitanja ili reši složene probleme. Srećom, kompanija Google ima modernu zamenu u obliku Geminija koja je izgrađena na istoj naprednoj osnovi veštačke inteligencije, kao i ChatGPT. Dakle, u čemu se ogleda napredak Geminija u odnosu na Google Asistenta i da li bi trebalo da napustite starog pomoćnika? Da biste znali šta da uradite, daćemo nekoliko karakteristika i jednog i drugog programa.

U čemu je Gemini bolji od Google Asistenta?

Gemini je najnoviji pričljivi bot kompanije Google i digitalni asistent koji može da odgovori na pitanja o raznim temama i da obavlja zadatke, kao što su izrada podsetnika i pozivanje kontakata. Za razliku od odlazećeg Google Asistenta, Gemini može bolje da razume prirodne ljudske jezike. To znači da više ne morate da brinete o tome da li ćete pravilno formulisati svoje zahteve.

Gemini je izgrađen na osnovama dve relativno nove tehnologije, odnosno velikih jezičkih modela i generativne veštačke inteligencije. Te tehnologije takođe pokreću još neke chatbotove, kao što su ChatGPT i Microsoft Copilot. Međutim, Google koristi isti naziv za interni veliki jezički model i za chatbota. Jezički model Gemini ima tri veličine: Nano, Pro i Ultra. Najmanji model Gemini Nano radi lokalno na nekim uređajima kao što je Pixel 8 Pro, ali digitalni asistent se oslanja na Gemini Pro koji radi na kompanijinim centrima podataka.

Gemini, kao digitalni asistent na iPhone i Android uređajima, nudi nekoliko prednosti: može da razume složena pitanja, da pretražuje najnovije informacije na internetu, da rezimira članke i još mnogo toga.

Iako Gemini poseduje više „ljudskog“ kao digitalni asistent, ipak mu nedostaje nekoliko funkcija.

Svojevremeno smo napravili popis najboljih upita za Gemini verziju za veb, ali suština je u tome da se chatbot ističe u svakom zadatku koji se odnosi na jezik. Može da obrađuje i slike koje mu ponudite, što vam omogućava da pošaljete snimke ekrana ili sliku sa vaše kamere. Tu smo funkciju Geminija koristili da analiziramo menije restorana, što stariji program Google Lens ne može da obavi tako pouzdano.

Google planira da, u doglednoj budućnosti, sve postojeće mogućnosti Asistenta da kontroliše uređaj prenese na Gemini. Međutim, daleko smo od ostvarenja te vizije. Današnjem Geminiju nedostaje nekoliko osnovnih funkcija Google Asistenta, uključujući nekoliko koje vi i ja verovatno svakodnevno uzimamo zdravo za gotovo na našim pametnim telefonima.

Gemini ili Google Asistent – prednosti i nedostaci

Možete da se priklonite Geminiju, ali to će u potpunosti zameniti Google Asistenta. Drugim rečima, kad prstom prevučete nagore iz donjeg ugla ili kad koristite čarobni pozdrav: „Hej Google“, uvek će se pojaviti Gemini. Ako se ipak vratite Google Asistentu, aplikacija Gemini vam neće biti od koristi.

S obzirom na to da morate da se odlučite za jednog ili drugog veštački inteligentnog pomoćnika, navešćemo prednosti i nedostatke Geminija u odnosu na Google Asistenta.

  • Gemini može da odgovori na širi spektar činjeničnih pitanja nego Google Asistent, sve dok ne počnete da se bavite politički osetljivim temama.
  • Možete da delite fotografiju ili snimak ekrana sa Geminijem uz uobičajeni tekstualni upit, što može da bude korisno pri prepoznavanju nepoznatih objekata ili scena.
  • Za sada, Gemini je dostupan samo na Android i iOS pametnim telefonima. Što se tiče drugih uređaja, kao što su Pixel tablet, nosivi uređaji i pametni zvučnici, još smo primorani da koristimo Google Asistenta.
  • I Gemini i Google Asistent mogu da kontrolišu određene aspekte uređaja, kao što je upućivanje telefonskog poziva i podešavanje podsetnika. Međutim, Gemini još ne može da pušta muziku ili komunicira sa uslugama, kao što su Spotify i YouTube Music.
  • Google Asistent može da obavi neke automatizovane radnje koje se pokreću kao odgovor na neke događaje, kao što su alarmi. Gemini još ne nudi tu funkciju. Ako koristite funkciju Asistenta u kompanijinoj aplikaciji Clock, ne razmišljajte da se prebacite na Gemini.
  • Za sada vam samo Asistent omogućava pristup određenim funkcijama koje su svojstvene samo Pixel uređajima, kao što je prevođenje sadržaja ekrana i čitanje veb-stranica naglas.
  • Veb verzija Geminija, kao i ona na mobilnom uređaju, može da generiše kôd, isporuči slike koje je napravila veštačka inteligencija i konvertuje nestrukturirane podatke u tabele. Međutim, verovatno vam većina tih funkcija neće biti potrebna u digitalnom pomoćniku.

Možete da poboljšate kvalitet odgovora Geminija uz pretplatu na Google One AI Premium, što vam daje pristup verziji Gemini Advanced ili onome što Google naziva „Gemini Ultra“ jezički model. Iako 20 dolara mesečno može da izgleda skupo, smatram da je to nije velika količina novca u poređenju sa pretplatom na Copilot Pro kompanije Microsoft, jer Google takođe omogućava 2TB skladišnog prostora u oblaku.

Uz to, da biste uživali u funkcijama Geminija na Android i iPhone uređajima, ne morate ništa da platite, jer je većina funkcija dostupna besplatno. Chatbot će kasnije verovatno proširiti na druge Google mobilne aplikacije kao što su Gmail i Docs, ali za sada je samo pomoćnik.

Kako da zamenite Google Asistenta programom Gemini AI

Kompanija Google je zvanično uvela verziju Geminija za pametne telefone u nekoliko zemalja (ali ne i kod nas), uključujući Sjedinjene Države. Ako živite u nekoj od tih zemalja, jednostavno preuzmite aplikaciju Gemini iz Play prodavnice. Ako ste korisnik iPhone uređaja, instalirajte aplikaciju Google Search iz prodavnice aplikacija i omogućite Gemini u meniju Settings. Međutim, moraćete da budete domišljati ako vam Play prodavnica ne dozvoli da instalirate aplikaciju. Uputićemo vam u to kako da učitate Gemini i zamenite Google Asistenta:

  • Preuzmite Gemini APK sa veb-stranice nezavisnog proizvođača, kao što je APKMirror, na pametni telefon.
  • Koristite aplikaciju za upravljanje datotekama, idite do fascikle Downloads na uređaju i dodirnite preuzetu APK datoteku.
  • Ako nikada niste učitali aplikaciju, možda ćete videti upit u kojem se od vas traži da omogućite funkciju.
  • Nakon instalacije, otvorite aplikaciju i pratite uputstva. Obavezno obezbedite Geminiju potrebne dozvole i omogućite funkciju Assistant kada se to od vas traži.

Kako da se oslobodim Google Geminija?

Kada instalirate i postavite podešavanja Geminija, on će u potpunosti preuzeti mesto Google Asistenta. Da biste se vratili starom pomoćniku, otvorite aplikaciju Gemini, dodirnite sliku profila i idite na Settings. Na dnu menija potražite postavku pod nazivom Digital assistants from Google i odlučite se za jednog od pomoćnika. Ne zaboravite da ćete pri ponovnom otvaranju aplikacije Gemini onemogućiti Asistenta i da ćete ceo proces morati da ponovite.