Pregledač će nam predstaviti pomoćnika za pisanje, kreatora tema i organizatora kartica.
Chrome pregledač kompanije Google će u najnovijem izdanju biti snabdeven najmodernijim veštački inteligentnim funkcijama. Kompanija je pre nekoliko dana objavila da će uskoro u Chrome dodati tri nove funkcije zasnovane na veštačkoj inteligenciji za operativne sisteme Mac i Windows, uključujući metod koji će nam pomoći da pametno organizujemo kartice, napravimo prilagođene teme i dobijemo pomoć pri pisanju na vebu, kao što su poruke na forumima, onlajn recenzije i drugo.
Poslednja funkcija koju smo naveli veoma je slična onoj koja je već dostupna u kompanijinom eksperimentalnom pretraživanju uz pomoć veštačke inteligencije, poznatom pod nazivom SGE (Search Generative Experience). Ta funkcija omogućava korisnicima da dobiju pomoć dok recimo sastavljaju e-poruku koja bi trebalo da ima određeni stil, odnosno, da odredi da li bi trebalo da bude formalnija ili ležernija i da li bi trebalo da bude duža ili kraća.
Kompanija kaže da će korisnici sa ugrađenim pomoćnikom za pisanje u Chrome pregledaču moći da pišu poslovne recenzije, „napišu ljubazni odgovor na poziv na zabavu“ ili da se formalnije raspitaju o zakupljivanju smeštaja za odmor, a moći će da pišu i objave, između ostalog, i na veb-stranicama foruma.
Funkcija je još uvek eksperimentalna i biće dostupna u Chrome izdanju sledećeg meseca. Koristićete je tako što ćete kliknuti desnim tasterom miša na okvir za tekst ili polje na vebu, a zatim ćete izabrati help me write (pomozi mi da napišem). Da biste pokrenuli ceo proces, prvo ćete morati da napišete nekoliko reči, a zatim će vam kompanijina veštačka inteligencija priskočiti u pomoć.
Pored pomoćnika za pisanje, veštačka inteligencija će moći da se koristi i za organizovanje grupa kartica i personalizovanje pretraživača.
Funkcija Tab Groups (Grupe kartica) u Chrome pregledaču omogućava korisnicima koji su navikli da imaju mnogo otvorenih kartica da njima lakše upravljaju tako što će ih organizovati u grupe. Iz kompanije podsećaju da se uređivanje i klasifikovanje kartica može obaviti i ručno. Međutim, uz pomoć novog organizatora kartica, Chrome će automatski predlagati i kreirati grupe na osnovu kartica koje su vam već otvorene. Ova funkcija će biti dostupna ako kliknete desnim tasterom miša na karticu i izaberete Organize Similar Tabs (Organizuj slične kartice). Chrome će takođe predložiti nazive i emodžije za grupe kartica koje kreira da bi ih lakše pronašli. Pri uvođenju ove funkcije, kompanija je pre svega imala nameru da pomogne korisnicima kada kupuju na mreži, istražuju, planiraju putovanja ili obavljaju druge zadatke koji zahtevaju da otvaranje velikog broja kartica.
Poslednja novina treba da nam dočara novo iskustvo pri korišćenju generativne veštačke inteligencije za postavljanje pozadine. Ta funkcija se nedavno pojavila u okruženju Android 14 i na Pixel uređajima. Sada će Google koristiti isti model difuzije teksta u sliku kako bi omogućio korisnicima da generišu prilagođene teme za Chrome pretraživač. Ova funkcija vam omogućava da generišete pozadinu prema temi, raspoloženju, vizuelnom stilu i boji tako što ćete izabrati novu opciju Create with AI (Kreiraj pomoću veštačke inteligencije) kad otvorite bočni panel Customize Chrome (Prilagodi Chrome) i kliknete na Change theme (Promeni temu). Ranije je Chrome nudio niz šarenih, ali jednostavnih tema koje ste mogli da izaberete pored onih koje su stvorili umetnici. Međutim, nova funkcija će omogućiti korisnicima da izađu iz okvira ugrađenih izbora da bi kreirali temu koja bolje odgovara njihovom trenutnom raspoloženju. Iako bi neka privlačna tema mogla da odvlači pažnju, funkcija će bar omogućiti korisnicima koji nemaju Android telefon da testiraju kompanijinu generativnu veštačku inteligenciju u procesu personalizacije, čak i ako se na kraju vrate jednostavnijoj temi za svakodnevnu upotrebu.
Iako se funkcija za pisanje nacrta tekstualnog sadržaja neće pojaviti pre objavljivanja „obogaćenog“ Chrome pregledača sledećeg meseca, Google kaže da će druge funkcije, kao što su organizator kartica i veštački inteligentan kreator tema, biti predstavljene u narednih nekoliko dana u Sjedinjenim Državama na OS Mac i Windows sa trenutnim uvođenjem Chrome verzije koja nosi oznaku M121. Da biste pristupili tim funkcijama, prijavite se u Chrome, izaberite Settings (Podešavanja) u meniju sa tri tačke, a zatim idite na stranicu Experimental AI (Eksperimentalna veštačka inteligencija). Pošto su funkcije eksperimentalne, u ovom trenutku se neće isporučivati poslovnim klijentima i obrazovnim ustanovama, napominje kompanija.
Funkcije se pridružuju drugim alatima opremljenim veštačkom inteligencijom i alatkama za mašinsko učenje koji su već dostupni u Chrome pregledaču, kao što su mogućnost prikazivanja titlova za audio i video zapise, zaštita korisnika od zlonamernih veb-stranica preko Androidove funkcije bezbednog pregledanja u Chrome pregledaču, neprikazivanje upita za dozvolu i sumiranje veb-stranice preko funkcije SGE while browsing (SGE dok pretražujete).
Google kaže da će u sledećoj godini ažuriranja Chrome pregledača biti povezana sa dodavanjem novih funkcija zasnovanih na veštačkoj inteligenciji i mašinskom učenju, kao i na integraciji sa novim modelom veštačke inteligencije pod nazivom Gemini, koji će se koristiti da olakša pregledanje veba.