Kako da kopirate fotografije sa pametnog telefona na računar

Postupak je vrlo lak i jednostavan.

Uz današnje pametne telefone pravljenje fotografija nikad nije bilo jednostavnije. Treba samo da pokrenete aplikaciju za kameru i dodirnete određeno dugme. Pošto nijedan snimak ne košta ništa, možete da snimite ogroman broj fotografija. Posle toga biste hteli da sve te fotografije prenesete na računar da biste ih sačuvali, sortirali i uredili? Reći ćemo vam kako to da uradite.

Umesto da svaki put povezujete pametni telefon sa računarom pomoću USB kabla, obavite autorizaciju prenosa podataka, pokrenete Windows Explorer i sačuvate nove datoteke u ispravnom direktorijumu, sve to možete da obavite automatski. Uz uslugu u oblaku, uvek imate pristup celoj kolekciji na računaru, uključujući najnovije fotografije.

Snipping tool. Šta može novi Windows softver?

Moment 5 je objavljen kao prvo od dva velika ažuriranja funkcija ove godine za trenutnu verziju Windows 11 23H2. Jedna od vrhunskih funkcija koje se nalaze u spomenutom ažuriranju je novi alat za isecanje koji omogućava uređivanje fotografija i snimaka ekrana sa Android uređaja. Pretpostavlja se da bi trebalo da bude moguće da se softver koristi i za čuvanje fotografija.

Da biste koristili funkciju, kliknite na Bluetooth and devices Mobile devices u aplikaciji Windows Settings i aktivirajte opciju Allow this PC to access your mobile devices.

Ako je potrebno, prijavite se na Microsoft nalog. Kad kliknete na dugme Add device (možda ste prethodno kliknuli na Manage devices), generiše se QR kôd koji možete da skenirate kamerom telefona. Koristite vezu koja se pojavi da biste instalirali i pokrenuli aplikaciju Link to Windows na mobilnom uređaju i prijavili se.

Windows zatim prikazuje šestocifreni kôd koji unesete i potvrdite na pametnom telefonu. U sledećim upitima odobrite full access (pun pristup) fotografijama i video zapisima. Na taj način se povezuju dva uređaja.

Čim snimite fotografije ili snimke ekrana telefonom, na računaru se pojavljuje poruka i ništa više! Konkretno, Windows ne čuva nove slike ni lokalno ni u usluzi Onedrive.

Sistem otvara datoteke koje hoćete da uređujete u alatu za isecanje samo kada kliknete na obaveštenja. Opcija Save automatically se primenjuje samo na snimke ekrana na računaru.

Aplikacija Windows Smartphone Link prikazuje sve fotografije na telefonu

Pored toga, Windows 11 i dalje sadrži aplikaciju Smartphone Link, koja se takođe može naći u SettingsBluetooth and devicesMobile devices. Pošto kliknete na Android, potrebno je samo da potvrdite već povezani pametni telefon sa Select kao što je gore opisano.

Da biste se povezali, nastavite sa First stepsStart pairingSet up. Pametni telefon i računar su sada ponovo upareni, ali ovog puta preko Bluetooth-a. Nakon potvrde uobičajenih zahteva za uparivanje i pristup, Smartphone Link se pokreće na računaru.

Pored kartice Messages za slanje i prikazivanje tekstualnih poruka i Calls za telefonske pozive, Smartphone Link prikazuje sve slike na telefonu hronološkim redom pod odrednicom Photos. Iako se slike mogu sačuvati pojedinačno, nije moguće sačuvati sve jednim klikom niti automatski.

OneDrive, Google Drive, Dropbox & Co. Fotografije u oblaku

Prenos fotografija na računar pomoću usluge u oblaku je mnogo lakši. U idealnom slučaju, fotografije se šalju direktno sa pametnog telefona u onlajn skladište i odatle prave rezervne kopije na čvrsti disk računara. Kad se proces jednom podesi, fotografije su uvek dostupne na računaru bez bilo kakvih dodatnih postupaka.

Pogledali smo funkcije usluge u oblaku kompanija Amazon, Dropbox, Google i Microsoft. Četiri usluge se značajno razlikuju u pogledu podešavanja i rukovanja. Google, na primer, podrazumevano ne nudi nikakvu automatsku sinhronizaciju fotografija iz oblaka na čvrsti disk računara, proces kompanije Amazon je komplikovan za podešavanje, dok Dropbox i Microsoft mogu brzo da se konfigurišu.

Preduslov za sinhronizaciju je (besplatan) nalog kod odgovarajućeg dobavljača, zatim odgovarajuća aplikacija na pametnom telefonu i softver na računaru.

Prvi korak, odnosno, sinhronizacija fotografija sa mobilnog telefona sa uslugom u oblaku, razlikuje se od usluge do usluge, ali je procedura ista. Instalirate aplikaciju za mobilni telefon sa aplikacije PlayStore, kreirate nalog kod dobavljača ako je potrebno i prijavite se.

Zatim aktivirajte automatsku rezervnu kopiju slika (i video zapisa) u oblaku u podešavanjima aplikacije. Uz Google, sve što treba da uradite na Android uređajima je da dodirnete sliku profila ili svoje inicijale u gornjem desnom uglu aplikacije Photos i aktivirate rezervnu kopiju.

Svi postojeći i novi snimci se zatim čuvaju u oblaku čim se telefon poveže na internet preko Wi-Fi mreže. Wi-Fi ograničenje se može ukloniti, ali sinhronizacija preko mobilnog interneta troši mnogo podataka i može da dovede do velikih troškova.

Podesite automatsko pravljenje rezervnih kopija na računaru

Fotografije su u oblaku, ali još uvek nisu na računaru. Pravljenje rezervnih kopija na računaru je posebno jednostavno uz Dropbox.

Windows softver uvek sinhronizuje sve datoteke na mreži sa lokalnim čvrstim diskom. Možete da izaberete fasciklu za skladištenje u podešavanjima programa pod Synchronization, a fotografije sa pametnog telefona se mogu naći u poddirektorijumu Camera uploads. Nove fotografije odmah možete tu da pronađete.

Usluga u oblaku OneDrive kompanije Microsoft je već integrisana u Windows 11. Za Windows 10, preuzmite i instalirajte aplikaciju preko sledeće veze link (verzija u Microsoft Store usluzi je zastarela).

Pravljenje rezervnih kopija kod kompanije Google je mnogo komplikovanije. Aplikacija za stone računare nudi pristup drugom sadržaju u oblaku, ali ne i fotografijama. Možete da ih vidite u pregledaču, ali morate da ih izaberete ručno da biste ih preuzeli. Funkcija izvoza je takođe komplikovana i ne preporučuje se njeno korišćenje.

Problem može lako da se reši. Kombinacija alata Raidrive i Puresync automatski sinhronizuje fotografije sa čvrstim diskom računara preko usluge Google Cloud.

Prvo instalirajte Raidrive, izaberite Google Photos (ne Google Drive!) kao novi disk u programu, a zatim kliknite na Connect to Google Photos i dozvolite aplikaciji Raidrive pristup oblaku. Slike će se sada pojaviti u Windows menadžeru datoteka.

Aplikacija Puresync zatim preuzima prenos na čvrsti disk. Podesite softver za sinhronizaciju na sledeći način: Set up new jobBackup/CopyStandardNext. Izaberite poddirektorijum Photos u novoj disk jedinici kao Source folder i direktorijum na internom ili mrežnom čvrstom disku kao Destination folder.

U sledećem koraku, promenite podrazumevanu postavku za Start automatically sa On schedule na On system startup, na primer. Iako pravljenje prve potpune rezervne kopije uobičajeno traje izvesno vreme, nove fotografije se nalaze na računaru skoro odmah nakon uključivanja.

I konačno, Amazon. Ako imate Prime članstvo, imate neograničeno skladište u oblaku za fotografije u punoj rezoluciji.

Evo kako to funkcioniše. Pored aplikacije Amazon Photos na pametnom telefonu, biće vam potreban istoimeni Windows softver.

Nemojte da vas zbuni ako se na radnoj površini pojavi naziv alatke Amazon Drive nakon instalacije. Za automatsko pravljenje rezervnih kopija fotografija na računaru važno je da uključite funkciju u softveru na stonom računaru pod SettingsSynchronize i, nakon ponovnog pokretanja programa, aktivirate i stavku Pictures u fascikli SettingsSynchronizeSelect.

Odredite lokalnu fasciklu za skladištenje u DownloadDownload to. Nakon te pomalo dosadne početne konfiguracije, sinhronizacija teče glatko.

Ograničen prostor skladišta u oblaku

Koliko god da je zgodno čuvati fotografije u oblaku, one zauzimaju prostor za skladištenje, a besplatan prostor za skladištenje je retkost. Dropbox nudi 2 GB besplatno, Amazon i Microsoft nude 5 GB, a Google 15 GB.

JPG slika sa pametnog telefona u dobroj rezoluciji obično zauzima oko 5MB. To znači da besplatni Dropbox može da uskladišti samo 400 slika, dok Amazon i Microsoft mogu da skladište oko 1.000. Dodatni prostor će vas koštati više.

Možete li da uštedite nešto? Možete, ako imate Amazon Prime koji vam nudi neograničen prostor za skladištenje. Ni Google ne ograničava skladište u oblaku sve dok slike tamo otpremate kao kompresovane JPG datoteke, a ne u njihovoj originalnoj veličini koristeći opciju Save storage space.

Uopšteno govoreći, korišćenje oblaka se može ograničiti na zgodan prenos fotografija na računar, a skladište na mreži može ponovo da se oslobodi pošto se napravi lokalna rezervna kopija na čvrstom disku. To možete da uradite ručno ili dozvolite aplikaciji Puresync da to uradi automatski.

Fotografije u oblaku i zaštita podataka

Usluge skladištenja u oblaku kompanija Amazon, Dropbox, Google i Microsoft više nisu ograničene na skladištenje slika. Sa izuzetkom besplatnog osnovnog Dropbox naloga, sve usluge takođe nude funkcije za automatsko prepoznavanje sadržaja slike. To obuhvata lica, prikazane objekte, pozadine, geo-informacije i još mnogo toga.

Te funkcije označavanja omogućavaju brzo pronalaženje određenih slika čak i u ogromnoj grupi slika. Međutim, to postavlja pitanja o zaštiti podataka, jer kompanije pregledaju vaše (privatne) fotografije. Izuzetno je važno da možete da deaktivirate te funkcije i odlučite šta ćete dozvoliti odgovarajućoj usluzi skladištenja.

Amazon daje informacije o automatskoj analizi slika i zaštiti podataka, kao i Google i Microsoft. Dropbox daje oskudna objašnjenja.