Kako da sačuvate Windows 10 računar u 2025. godini

Daćemo vam nekoliko predloga koji će vam pomoći da zadržite Windows 10 računar, a što je najbolje od svega, većina rešenja je potpuno besplatna.

Čak 240 miliona Windows 10 računara ne može da se nadogradi na Windows 11. Šta bi svaki od korisnika tih računara mogao da preduzme? Daćemo vam pet saveta koji će vam pomoći da zadržite svoj „stari“ računar.

Svi znamo da neki savršeno dobri Windows 10 računari ne mogu da se nadograde na Windows 11. Da li vam je poznato da agencija Canalys Insights procenjuje da postoji 240 miliona Windows 10 računara čiji će se život završiti na smetlištu, jer korisnici ne mogu da ih nadograde Windows 11 nakon što Microsoft ukine podršku za Windows 10, 14. oktobra 2025.godine? Moramo da priznamo da je to jedna ogromna gomila uništenih računara.

Nažalost, to nije najgora vest. Prema podacima kompanije za upravljanje IT imovinom Lansweeper, 40 procenata preduzeća nema dovoljno finansijskih sredstava za nadogradnju, što znači da bi broj računara sa operativnim sistemom Windows 10 kojima su dani odbrojani dostigao 400 miliona.

Zašto? Mnogi stariji Windows 10 računari nemaju odgovarajuću centralnu procesorsku jedinicu (CPU) ili Trusted Platform Module (TPM) koji su neophodni za instalaciju operativnog sistema Windows 11. TPM obično nije problem, ali ako imate računar iz 2019. godine ili stariji, centralna procesorska jedinica verovatno neće biti podržana.

Možda ste, recimo, pri pogledu na Windows 11, spontano izjavili da vam se operativni sistem ne sviđa. Možda ste razmatrali predstojeće funkcije Windows-a 11, kao što je Microsoft Recall, koja vam se još manje dopala.

Šta korisnik treba da uradi kada njegov Windows računar ne može da se nadogradi, ili kada sam korisnik ne želi da ga nadogradi? Postoji očigledna mogućnost kojoj nikako ne bi trebalo da se priklonite, a to je da nastavite da koristite Windows 10 u jesen 2025. godine, jer se izlažete opasnosti da vam računar bude hakovan. Dakle, to ne dolazi u obzir.

Kompanija Microsoft i njeni hardverski partneri žele da kupite novi računar. Pretpostavimo da vi ne želite da kupite novi računar. Konačno, nisu jeftini. Danas možete da kupite laptop za samo 300 dolara, na kojem Windows 11 ne radi dovoljno dobro, jer nije napravljen za jeftini hardver. Dakle, da biste uživali u radu na Windows-u 11, potreban vam je laptop ili računar više klase. Oni nude bolje performanse, više prostora za skladištenje i kvalitetnije ekrane, ali koštaju nešto više od 1.000 dolara.

Šta biste mogli da preduzmete? Daćemo vam nekoliko saveta.

1. Na silu instalirajte Windows 11 na računaru sa operativnim sistemom Windows 10

Mogli biste da zasučete rukave i hakovanjem prokrčite put ka instaliranju Windows-a 11 na računar iako vas, zvanično, Microsoft neće podržati vam to uspe. Nadogradnja nepodržanog računara sa Windows 10 na Windows 11 malo je komplikovana, ali nije tako teška.

Postoji i program otvorenog koda Rufus, koji olakšava zaobilaženje provere sistema za instaliranje Windows-a 11. Ovaj program se može pokrenuti sa USB diska i omogućava vam da preskočite sistemske zahteve Windows-a 11 ako pokušate da obavite nadogradnju na samom računaru.

Moramo da vam napomenemo da Windows 11 možda neće raditi tako dobro, ili uopšte neće raditi, na starijem računaru. U tom slučaju, mogli biste da uništite računar, a to niko ne želi.

2. Instalirajte Linux

Ovo je podrazumevani postupak za određeni broj korisnika. Pređite sa operativnog sistema Windows 10 koji će uskoro biti zastareo na Linux. Mnogima je rečeno da je Linux težak za korišćenje i da ga je teško instalirati, što nije tačno.

Naravno, početkom ovog veka, morali ste da budete čarobnjak za komande Linux Shell-a da biste ga instalirali i pokrenuli softver. To je bilo davno. Danas svako može da koristi Linux. Treba da napomenem da sam pre više od deset godina uspeo da naučim 79-godišnjaka kako da koristi Ubuntu Linux, a nismo čak govorili ni istim jezikom! Još jedna prednost pokretanja Linux-a je ta što računar nikada nećete morati da ga odbacite. Imam računare stare više od jedne decenije koji su imali instaliran Windows XP i koji i danas koriste ažurirani Linux.

3. Pređite na ChromeOS

Ako zaista mislite da ne možete da naučite kako da koristite Linux, razmislite o ChromeOS. Sigurno umete da koristite veb-pregledač, zar ne?

Zahvaljujući okruženju ChromeOS Flex, možete na skoro svakom računaru iz prethodne decenije da pokrenete ovaj operativni sistem. Uspeo sam da nadogradim Dell Inspiron One 2320 sa Windows 7 na ChromeOS Flex. Ovaj računar iz 2012. godine ima Intel Pentium Dual Core i5 procesor od 2,4 Ghz, 6 GB RAM-a, NVIDIA GeForce GT525M i čvrsti disk od 320 GB, i to je odličan ChromeOS računar kojeg svakodnevno koristim za sastanke na Zoom aplikaciji.

Možete da instalirate i pokrenete ChromeOS Flex na bilo kom računaru sa 64-bitnim procesorom, 4 GB RAM-a, 16 GB prostora za skladištenje i može da se pokrene sa USB diska. Proces instaliranja ovog operativnog sistema na bilo koji Windows računar je veoma jednostavan.

Da li postoji Windows aplikacija bez koje ne možete? Ako ostavimo po strani činjenicu da softverske kompanije odbacuju samostalne aplikacije u korist softvera kao usluge, kao što je Microsoft 365, sada možete da pokrenute u suštini bilo koju Windows aplikaciju na Chromebook računaru. Cameyo i Google-ova nova virtuelna isporuka aplikacija (VAD usluga) vam omogućava da pokrenete „zastarele aplikacije“ na bilo kom Chromebook računaru. Tamo će se pojaviti kao progresivne veb aplikacije (Progressive Web Apps – PVA). Microsoft koristi taj pristup zasnovan na oblaku za isporuku aplikacija. Što se toga tiče, ako još uvek imate Apple Mac kojeg pokreće Intel i već strepite zbog toga da će Apple obustaviti podršku – za razliku od Microsofta, Apple vam ne govori kada će obustaviti podršku za hardver – možete i Mac računar da prebacite na ChromeOS Flex. Proces je veoma jednostavan.

Inače, ni Linux ni ChromeOS Flex ništa ne koštaju. Besplatni su i uvek će biti.

4. Platite produženje podrške za Windows 10

Možete, naravno, da kupite podršku za Windows 10 računar. Microsoft će ponuditi proširena bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates – ESU) za Windows 10. Iako kompanija još nije najavila koliko će to koštati pojedinačne korisnike, imamo cene za preduzeća i obrazovne ustanove.

Za preduzeća:

  • Prva godina: 61 dolar po uređaju
  • Druga godina: 122 dolara po uređaju (dvostruko više nego za prvu godinu)
  • Treća godina: 244 dolara po uređaju (dvostruko više nego za drugu godinu)

Cene se zasnivaju na tradicionalnoj metodi ključa za aktivaciju „5 po 5“. Microsoft nudi popust od 25% za organizacije koje koriste kompanijina rešenja za upravljanje ažuriranjima zasnovana na oblaku, kao što su Intune ili Windows Autopatch, čime se cena prve godine smanjuje na 45 dolara po korisniku za do pet uređaja.

Za obrazovne institucije:

  • Prva godina: 1 dolar po licenci
  • Druga godina: 2 dolara po licenci
  • Treća godina: 4 dolara po licenci

Za korisnike Windows 365:

Proširene bezbednosne ispravke će biti uključene bez dodatnih troškova za Windows 10 uređaje koji pristupaju Windows 365 Cloud računarima.

Imajte na umu da se cena za Windows 10 ESU program udvostručuje svake godine u trajanju od najviše tri godine. Microsoft zaista ne želi da ostanete na Windows 10. Kako kompanija kaže, „Proširene bezbednosne ispravke nisu namenjene da budu dugoročno, već privremeno rešenje“.

Pored toga, proširene ispravke se odnose samo na bezbednosna ažuriranja. Neće biti novih funkcija ili ispravki koje se ne odnose na bezbednost. Ako naiđete na probleme, tehnička podrška će biti ograničena i zahtevaće aktivan plan podrške.

Dakle, ukratko, komercijalne organizacije će plaćati od 61 do 244 dolara po uređaju tokom tri godine, dok su za obrazovne institucije cene mnogo niže i kreću se od 1 do 4 dolara po licenci. Cene za pojedinačne korisnike tek treba da budu utvrđene.

Ako nemate neku drugu alternativu, preostaje vam da platite.

5. Pokušajte sa alternativnim bezbednosnim ispravkama

Konačno, kompanija pod nazivom 0Patch nudi prilagođene ispravke za operativne sisteme koji nisu u upotrebi. Na primer, 0Patch nudi podršku za Windows Server od 2012 do 2026. godine, dok je kompanija Microsoft odustala od podrške u oktobru 2023. Očekuje se da će kompanija takođe ponuditi podršku za Windows 10 za oko 25 dolara godišnje.

Ne obazirite se i nastavite da koristite Windows 10

To vam je kao da ste sebi izrekli smrtnu presudu. To nikako ne treba da radite. Sve će biti u redu samo ako Windows 10 računar nikada ne povežete na internet.

Zaključak

Ne bacajte stare Windows 10 računare u smeće! Postoji mnogo načina da im se omogući dug, koristan vek nakon što ih Microsoft penzioniše. Windows računari stari više od 10 godina i dalje su obavljaju odličan posao, jer imaju instaliran ChromeOS Flex ili Linux. Ono što je staro ne mora da bude beskorisno. Potrebno vam je samo malo kreativnosti.