Opisaćemo vam kako oni funkcionišu i kako možete da proverite da li su vaši podaci procureli na mreži.
Donosimo dobre vesti za sve one koji imaju Google nalog. Naime, izuzetno korisna bezbednosna funkcija za koju ste morali da izdvojite nešto novca ako ste pretplaćeni na uslugu Google One biće besplatno dostupna svima, od kraja jula 2024. godine.
Funkcija vam je omogućavala pristup izveštajima o tamnom vebu i bila je u paketu povezana sa drugom funkcijom pod nazivom Results About You (Rezultati o vama). Obema funkcijama je cilj da vam pomognu da dobijete veću kontrolu nad svim ličnim podacima koji se nalaze na vebu.
Izveštaji o tamnom vebu (o skrivenim delovima veba) sada će se biti prikazani zajedno sa rezultatima o vama (iz standardnih delova veba), u interfejsu koji dobija novi izgled. Ovde ćemo se prvenstveno baviti izveštajima o tamnom vebu. Za sada su funkcije dostupne na nalozima za engleski jezik, ali možete se očekivati da će uskoro postati dostupne i na mnogim drugim nalozima.
Šta je curenje podataka na tamnom vebu?
Ako niste upoznati sa tamnim vebom, reći ćemo vam da je to mali deo dubokog veba. Duboki veb je, u suštini, sve što se neće pojaviti u Google pretragama i neće se učitati u veb-pregledaču, dakle, sve od internih mreža kompanija do vaše Gmail arhive, koju sigurno ne biste voleli da vidite kako se pojavljuje u Google pretragama.
Tamni veb ima veb-stranice kao i standardni veb, ali dobro su sakrivene i teže im je pristupiti, odnosno, potreban vam je poseban softver da biste mu pristupili i posebni pretraživači da biste ga istražili. Tor pregledač je jedan od alata koje možete da instalirate da biste prošetali tamnom mrežom i videli šta se tamo nalazi.
Moramo da vas upozorimo na to da tamni veb, sa dobrim razlogom, nije baš prilagođen korisnicima. Napravljen je tako da je kretanje kroz njega otežano, a poseduje i veliku količinu sadržaja koji je neprimeren ili opasan. Tamni veb ima i svoje pozitivne strane, naročito u državama u kojima se cenzuriše i nadgleda aktivnost na internetu. Međutim, zbog činjenice da na njemu možete da sačuvate anonimnost i da je prilično tajnovit privlači različite oblike nezakonitih aktivnosti.
Na primer, kada hakeri dođu u posed ogromnog broja podataka koji su procureli na mreži, nabolje mesto na kojem ih mogu prodati (i dobro zaraditi) je tamni veb, svakako bolji od stranica, kao što su eBay ili Etsy (gde ima suviše mnogo korisnika). Sad bismo mogli da spomenemo i izveštaje sa tamnog veba koje kompanija Google pruža korisnicima. U njima vas obaveštava kad god se pojave podaci, kao što su vaše ime, adresa e-pošte i adresa na kojoj stanujete.
Kompanija nam nije ponudila detaljan opis procesa pretraživanja tamnog veba u potrazi za informacijama, verovatno zbog toga da oni koji nude informacije na prodaju ne bi mogli da izbegnu provere koje kompanija obavlja. Ipak je očigledno je da koristi obimno znanje o pretraživanju da bi osvetlila neke tamnije i teže uočljive ćoškove interneta.
Kako funkcionišu izveštaji o tamnom vebu?
Trenutno su izveštaji o tamnom vebu dostupni za sve koji se pretplate na Google One paket. Najjeftiniji paket je 2 dolara mesečno i obuhvata funkcije kao što su dodatni prostor za skladištenje za usluge kao što su Gmail i Google fotografije, kao i druge pogodnosti (podrška, na primer, i pristup naprednijim funkcijama veštačke inteligencije).
Trenutno možete da podesite izveštaje o tamnom vebu sa Google One kontrolne table na vebu. Kada ta funkcija bude omogućena i na besplatnim nalozima, postaće deo interfejsa Results For You i radiće na sličan način.
Ako još niste podesili funkciju dobijanja izveštaja o tamnom vebu, kliknite na Set up, a zatim na Start monitoring ispod naslova Dark web report. Na sledećem ekranu imate mogućnost da odredite lične podatke koje želite da Google nadgleda. Kompanija već ima neke podatke o vama koji se nalaze u profilu, ali možete da dodate nove detalje ako je potrebno.
Kada podesite uslugu, možete da kliknete na View u okviru Dark web report da biste proverili sve rezultate koje je Google pronašao (trebalo bi da dobijate i obaveštenja e-poštom ako dođe do neovlašćenog upada u podatke). Možete da kliknete na rezultate da biste videli vrste informacija koje su procurile i u kojim upadima. To može da bude curenje podataka za određene veb-stranice ili usluge, ili veći paketi preuzimanja podataka koje hakeri žele da prodaju.
Nažalost, ne možete da „vratite“ podatke kada se pojave, ali Google će vam dati nekoliko saveta o tome kako da se odbranite od neovlašćenih upada i bolje obezbedite podatke na nalozima. Recimo, korišćenjem dvofaktorske autentifikacije ili poboljšanjem zaštite od neželjene pošte koju imate na telefonu i raznim aplikacijama.