Da li bismo želeli da naši računari pamte sve što smo radili na njima? Mnogi korisnici daju potvrdan odgovor.
Kompanija već dugi niz godina pokušava da interakciju sa veštačkom inteligencijom učini suštinskim delom korišćenja operativnog sistema Windows. Nova funkcija koja je nazvana Recall (podsećanje) i koja je usredsređenja na pamćenje računara, najavljena je zajedno sa novim Copilot+ računarima i mogla bi da nađe svoje mesto među trajnim karakteristikama operativnog sistema.
Funkcija Recall koristi promene koje je kompanija uvela u operativni sistem Windows 11 kako bi prilagodila čipove Arm, zajedno sa neuronskom procesorskom jedinicom (Neural Processing Unit – NPU) unutar tih čipova, da bi popisala, „razumela“ (koliko god je to u moći veštačke inteligencije) i omogućila pretraživanje svega što se dešava na personalnom računaru. Sve, od vaših ćaskanja u aplikaciji Discord do kartica pregledača, može da se pronađe pomoću funkcije pretraživanja, ma kako ona bila neodređena.
Zbog toga naš lični računar nije samo uređaj na kojem čuvamo podatke i dokumente, već se pretvara u uređaj koji pamti sve što ste uradili na njemu i što ćete tek uraditi. To bi mogla da bude prva veštački inteligentna funkcija koja bi, ako bude radila onako kako kompanija tvrdi, mogla da promeni način korišćenja računara na radnom mestu i u privatnom životu. Za razliku od beskonačnog generativnog teksta kojeg proizvodi robot za ćaskanje, upotreba veštačke inteligencije u funkciji Recall konačno bi mogla da ima značajne rezultate.
Neverovatno dobro pamćenje
Recall funkcioniše tako što pravi snimke računara svaki put kada se sadržaj ekrana promeni. Microsoft skladišti i analizira sve te snimke lokalno na uređaju. Koliko će zapamtiti funkcija Recall zavisi od toga koliko joj prostora date, a pošto koristi vizuelne prikaze, tekst i druge informacije uskladištene u snimcima ekrana, ova veštački inteligentna funkcija može da kreira vremensku liniju korišćenja računara i bazu podataka koju možete da pretražujete i filtrirate da biste pronašli ono što vam je potrebno.
Kao što su rukovodioci kompanije više puta spomenuli tokom prezentacije, Recall kreira lični semantički indeks svega što radite na računaru, a ne samo zapis o tome šta ste radili i kada ste to uradili. To znači da Recall obraća pažnju na to šta komponente snimka znače u kontekstu, za razliku od jednostavnog traženja određene boje, teksta ili vremenskog perioda (mada i njih možete da tražite). Pored toga, možete direktno da pređete sa rezultata Recall pretraživanja u bilo koju aplikaciju koja ima datoteku, tekst ili sliku koji su vam potrebni.
Funkcija Recall ne predstavlja neku potpuno novu ideju. Još dok je kompanija razvijala Windows 10, pokušala je da uvede funkciju Timeline koja je bila slična funkciji Recall. U to vreme, Timeline se više bavila procedurom koja bi vam omogućila da lako pristupite zadacima na bilo kom Windows 10 uređaju koje ste obavljali na nekom drugom, slično kao što funkcija Continuity omogućava da se to uradi između Apple uređaja. Pošto je funkcija Timeline pratila aplikacije koje ste otvorili i u kom su stanju bile, predstavljala je i popis svega onog što ste uradili na računaru. Recall ima mnoge iste mogućnosti kao i aplikacija za macOS koju je kreirala kompanija Limitless, i naziva se Rewind. Za razliku od funkcije Recall, snimci koje Rewind pravi moraju da napuste računar da bi se analizirali u oblaku pre nego što budete u mogućnosti da ih koristite. Ako vam je bar malo stalo do zaštite privatnosti, uslov koji smo naveli bi trebalo da vas odvrati od korišćenja te funkcije.
Čvrsta povezanost funkcije Recall i operativnog sistema Windows 11 – da li ćete omogućiti funkciju zavisi od procesa podešavanja računara – i činjenica da su Arm čipovi na Copilot+ računarima dovoljno sposobni da obrađuju sve te snimke lokalno, znači da bi sve trebalo da bude brže i bezbednije od prethodnih pokušaja da se ista zamisao sprovede u delo. Microsoft želi da Recall bude neodvojivi i prepoznatljivi deo operativnog sistema Windows, kao što je upravljanje prozorima.
Od Spajalice do Copilota
Dok se prisećamo razvoja operativnog sistema Windows, shvatamo da je stalno imao nekog digitalnog pomoćnika koji je trebalo da nam pomogne pri korišćenju računara. Sigurno se svi sećamo animirane Spajalice (engl. Clippy) koja je živela u paketu Microsoft Office i imala je zadatak da vam ponudi kontekstualne predloge i savete u zavisnosti od toga za šta koristite Office. Cortana, inspirisana veštačkom inteligencijom iz kompanijine Halo franšize, trebalo je prvenstveno da bude pomoćnik opšte namene koji je imao pristup vašoj radnoj površini i podešavanjima (nešto kao kombinacija pomoćnika Siri kompanije Apple i asistenta Bixby kompanije Samsung). Copilot, integrisan u Microsoft 365 aplikacije, Windows 11 i veb, predstavlja konačno ostvarenje kompanijinog sna da napravi računar koji vas razume. Ključna razlika ovog puta je u tome što Copilot može da generiše tekst, slike i zvuk umesto vas.
Ipak smo još daleko od toga da nam digitalni asistent potpuno preuzme računar, što naziv „Copilot+ PC“ možda nagoveštava. Windows 11 je i dalje Windows, i iako se Copilot snažnije integrisao u operativni sistem širom sveta, ipak je i dalje samo aplikacija za ćaskanje, predstavljena u obliku bočne trake, koju morate da otvorite da biste u nju uneli upit ili vodili razgovor. Veštački inteligentnim asistentima, čak i pored svih zadivljujućih kvaliteta, i dalje je potreban samopregoran rad korisnika da bi shvatili koliko su korisni i gde se uklapaju. U vezi sa funkcijom Recall najbolje je to što je kompanija spoznala kako da upotrebi sposobnosti mašinskog učenja i kompjuterskog vida koje je razvila da bi svi mogli da ih koriste. Ne morate da razmišljate o tome da li je funkcija Recall korisna. Ako ste nekad koristili bilo koje polje za pretragu da biste pronašli nešto na računaru, Recall je supermoćna verzija tog postupka i mnogo je značajnija od još jednog veštački inteligentnog asistenta.
Primena tehnologije veštačke inteligencije na proces razvijanja memorije i čuvanje zapisa nije popularna samo u kompaniji Microsoft. Nova funkcija Ask photos kompanije Google za Google fotografije omogućava vam da obavljate sličan postupak pretraživanja pri čemu možete da pronađete informacije na fotografijama, a Google može da identifikuje kontekst slika (ili serije slika) i odgovori na pitanja o njima. Kao i kod Microsoft funkcije, ovde se sve zasniva na fotografijama za koje ste dali odobrenje da se analiziraju uz pomoć automatskih rezervnih kopija Google fotografija. Sada sve ima mnogo više smisla.
Praktična upotreba veštačke inteligencije
U trenutnoj pomami za veštačkom inteligencijom, neprestano se predstavljaju novi proizvodi i obavljaju se beskrajna ažuriranja funkcija, što navodno treba da predstavlja rešenja svih problema. Međutim, rešenja su uvek u okvirima najjeftinijih procesa koje obavljaju modeli generativne veštačke inteligencije, a to su generisanje i analiza teksta.
Do sada smo se videli malobrojne primere praktične upotrebe spomenutih tehnologija. Međutim, čini nam se da bi čak i stariji korisnici koji se ne snalaze najbolje na tom polju mogli bez problema da koriste Recall. Funkcija koja indeksira sve što radite na računaru i koja vam omogućava da sve to i pretražite možda nije toliko privlačna kao bezlični glas veštački inteligentnog bota koji razgovara sa vama, ali sigurno nam je mnogo korisnija u životu koji trenutno vodimo, naročito ako smo spoznali nedostatke veštačke inteligencije. Google se svakako poigrava sa ambicioznijim idejama, ali analiziranje biblioteke fotografija da bi vam bilo lakše da pronađete broj registarskih tablica je jednostavna veština od koje će svi imati koristi.
Iako bismo mogli da izrazimo negodovanje prema tehnologiji koja je opsednuta pamćenjem i da smatramo da je poriv da se zapamti apsolutno sve pogrešan, ipak primena funkcija kao što su Recall i Ask Photos ima smisla. Treba pozdraviti pragmatičnu upotrebu mašinskog učenja u tim funkcijama u vreme kada svi pokušavaju da prodaju nešto sasvim suprotno, čak i ako možda neće funkcionisati onako dobro kao što se reklamira.