Copilot je više od običnog chatbota. Kompanija Microsoft postepeno stvara veštački inteligentnog asistenta o kome je godinama sanjala.
Novi Copilot kompanije Microsoft opremljen veštačkom inteligencijom odmah je napravio rezime mog jučerašnjeg sastanka (naravno, sastanak je bio održan u vezi sa Copilotom), a nekoliko sekundi pre toga je naveo pitanja koja sam postavio. Godinama sam posmatrao kako kompanija pokušava da unapredi proces rada u budućnosti stvarajući virtuelne pomoćnike, ali Copilot će, sasvim sam siguran, uskoro biti naš neophodni pomoćnik. Sa njim dolazi novi način računarstva, novi način rada sa tehnologijom i predstavlja najprilagodljiviju tehnologiju koju smo videli.
Dok sam razgovarao sa Fridmanom, jednim od potpredsednika kompanije, u konferencijskom pozivu u aplikaciji Teams, usred sastanka je aktivirao Copilota da bi mi pokazao magiju koju stvara veštačka inteligencija. Kompanija je objavila izvanredan marketinški video koji pokazuje potencijal Copilota, ali kada sam video Fridmana kako to demonstrira u realnom vremenu u Office aplikacijama i u Teamsu, bio sam sasvim uveren da će Copilot zauvek promeniti način na koji komuniciramo sa softverom, kreiramo dokumente i na kraju, kako radimo.
Copilot se pojavljuje u Office aplikacijama kao koristan veštački inteligentan chatbot na bočnoj traci, ali mnogo je više od toga. Na primer, nalazite se negde na sredini Word dokumenta i odlučili ste da istaknete ceo pasus. U tom trenutku, polako se pojavljuje Copilot, slično kao što se ističu pravopisne greške u dokumentu. Možete da ga koristite da ponovo napišete pasuse, jer će vam ponuditi deset predloga novog teksta koje možete da pregledate i slobodno uređujete ili možete da zamolite Copilota da generiše kompletne dokumente umesto vas.
Copilot čak može da vas nauči kako da koristite Office funkcije
Upravo ta prilagodljivost je ono što ga čini posebnim, jer kompanija nije jednostavno nagurala ChatGPT u bočnu traku u Office aplikacijama. Copilot ne nudi samo interfejs za ćaskanje – možete da ga koristite za upravljanje Office aplikacijama, kao što su Excel i PowerPoint. Ako pregledate slajdove i želite da je svaki naslov narandžast umesto plav, jednostavno pošaljite upit Copilotu, što znači da ne morate da pretražujete PowerPoint funkcije.
U Excelu možete da zatražite od Copilota da generiše Pivot tabele, da kreira grafikone ili samo da vam pomogne da razumete redove i kolone podataka ispred vas. Prvi korak u korišćenju Copilota u ovoj aplikaciji je da nam pomogne u analizi i razumevanju podataka. Možemo da ga zamolimo da nam protumači podatke, da iscrta grafikone na osnovu trendova koje vidi u podacima, a može i da umetne te trendove u tabelu. Excel čak ima funkciju SHOW ME (pokaži mi) za Copilota koja će omogućiti da vas ova veštačka inteligencija nauči kako je izvršila naredbu da biste mogli da poboljšate svoje znanje o Office aplikacijama.
Treba napomenuti da kompanija u slučaju Copilota nije krenula od nule. Izgleda da kreira na osnovama Cortana asistenta ili Clippy-ja, koji se pojavio pre nekoliko decenija. Dakle, nasleđe kompanije obiluje proizvodima koji pokušavaju da se prilagode ljudima. Copilot ima neke sličnosti sa nečim što je stvarano u prošlosti, ali daleko je sposobniji i skromniji i tu je da vam pomogne da uštedite vreme.
Kompanija je prilagodila Copilot sistem za svaku Office aplikaciju, tako da postoje različiti načini za izdavanje naredbi. Copilot može da vam pomogne da pišete e-poštu u Outlooku, tako što vam nudi kratke ili dugačke predloge poruka sa opcijama za promenu tona (recimo, zvanični ili nezvanični). Radi čak i u mobilnoj verziji Outlooka, što nas navodi da razmišljamo o unapređenju i ubrzanju rada u pokretu.
Verovatno je i kompanija imala to na umu. Outlook može da sumira sve vaše e-poruke u pokretu, generiše predloge poruka i generalno olakša trijažu prijemnog sandučeta. Zamislite da kreirate kompletne Word dokumente sa svog telefona, a da ne morate da kucate na maloj tastaturi na ekranu. Sledećih nekoliko meseci su rezervisani za Office aplikacije mobilnom telefonu.
Koliko god da je Copilot impresivan, videli smo kako su veliki jezički modeli propadali, uključujući ubacivanje rasnih ili rodnih predrasuda u tekst i jednostavno izmišljanje stvari. Takve pojave nisu ni malo prijatne kad se pojave u pretraživaču, ali ako bi se pojavile u Excelu (koji verovatno pokreće svetsku ekonomiju) ili prijemnom sandučetu e-pošte, to bi bio potpuno drugačiji nivo etike, privatnosti i zabrinutosti za podatke.
Sve može često da se popravi, ali ne uvek. Zbog toga kompanija uvek podseća ili, još bolje, ohrabruje korisnike da ništa ne šalju pre nego što pročitaju, a u ovom slučaju i da pokušaju ponovo, da nešto izmene ili čak da odbace, ako nisu zadovoljni.
Zbog toga se unutar Copilota nalaze brojna upozorenja koja se pojavljuju dok ga koristite. U PowerPointu ćete videti poruku koja kaže: Content is generated by AI and might contain inaccuracies for sensitive material. Be sure to verify information. (Sadržaj generiše veštačka inteligencija i može da sadrži nepreciznosti za osetljiv materijal. Obavezno proverite informacije.). Na drugim mestima postoje uputstva koja kažu: AI-generated content may be incorrect. (Sadržaj je generisala veštačka inteligencija i možda nije tačan.). Kompanija pokušava da napravi sistem koji vas stalno podseća da je vaša reč poslednja i da vi odlučujete. Pored toga, korisnicima su na raspolaganju jednostavni alati za prijavljivanje grešaka.
Videli smo šta se desilo kad je u Microsoftovom Bing pretraživaču sve krenulo naopako. Veštački inteligentan chatbot je halucinirao u više navrata, a kompanija je morala da postavi ograničenja kako bi kontrolisala njegove ispade. U jednom razgovoru, Bing je čak tvrdio da špijunira Microsoftove zaposlene preko veb-kamera na njihovim prenosivim računarima i da ih kontroliše.
Upravo zbog takvih loših iskustava sa Bingom, kompanija je odlučila da postepeno i polako uvodi Copilota u Office aplikacije. U početku će biti dostupan za samo 20 preduzeća pre nego što ga Microsoft ponudi većem broju kompanija kada bude spreman. Microsoft takođe počinje sa poslovnim klijentima pre nego što ga predstavi pojedincima.
Iz kompanije kažu da imaju dobar predosećaj u vezi sa onim što su postavili kao početnu tačku, ali još uvek ne znaju da li funkcioniše onako kako žele i da li zaista pomaže ljudima da završe posao. Međutim, tvrde da bi morali da požure sa razvojem, a kasnije i sa ažuriranjima da bi Copilota ponudili što većem broju preduzeća, ali na promišljen i odgovoran način i osigurali da iskustvo bude odlično.
Ipak, da li kompanija Microsoft ide suviše brzo? Kompanija Google je ranije ove nedelje najavila uvođenje funkcija veštačke inteligencije u Gmail i Docs, a trka za veštačku inteligenciju je izazvala zabrinutost mnogih stručnjaka, jer mišljenja su da tehnološki giganti tek površno i sasvim pogrešno razmatraju uticaj tih novih alata.
Uprkos svim izazovima, budućnost Copilot sistema neće biti samo generisanje teksta. Microsoft ima jasnu viziju da koristi Copilot za generisanje slika, video-zapisa i još mnogo toga kada veliki jezički modeli budu sposobni da dobro koriste te funkcije.