Sasvim opravdano možemo da kažemo da Google ima neverovatnu tradiciju u razvoju uspešnih proizvoda i usluga. Najbolji primer su operativni sistem Android i Google Chrome. Međutim, nije svaka ideja bila uspešno ostvarena. Iza te dugačke liste uspeha krije se mnoštvo propalih planova, koji su ili napušteni ili su postali deo razvoja nekog novog proizvoda ili usluge. Ovde ćemo navesti značajne, nezaboravne i veoma neuspešne proizvode i projekte koje je kompanija napustila tokom godina.
Google Glass (2023.)
Možda će se neki od vas iznenaditi zbog toga što ovaj projekat kompanije zauzima prvo mesto na listi. Verovali ili ne, ali do marta 2023. godine, kompanija je prodavala verziju naočara za poslovne korisnike. Projekat je već propao 2015. godine, kada je kompanija objavila da više neće nuditi verziju za široku potrošnju.
Proizvod Google Glass nam je dao uvid u ono za šta je kompanija verovala da će u budućnosti biti proširena stvarnost. Predstavljao je par pametnih naočara koje su onom ko ih nosi prikazivale informativni sloj kontekstualnih informacija, dok je kamera takođe mogla da se koristi za snimanje fotografija i video-zapisa. U suštini, naočare su predstavljale prenosivi računar koji proširuje stvarnost relevantnim detaljima i činilo se da su bile dobra zamisao. Međutim, projekat nije uspeo da realizuje tu ideju. Oni koji su nosili naočare bili su redovno predmet podsmeha. Međutim, ograničena funkcionalnost proizvoda i ogromna cena nisu ni malo doprinele njegovoj popularnosti.
Kompanija je 2017. godine, najavila da će se projekat usredsrediti isključivo na preduzeća i da će značajan napredak uslediti 2019. Ipak, te godine, kompanija je potvrdila da više neće prodavati nijednu verziju naočara i tako okončala razvoj projekta.
Treba napomenuti da je prekinut i razvoj svojih naočara sledeće generacije pod nazivom Project Iris, koji je trebalo da se usredsredi na razvoj softvera proširene stvarnosti.
Google Stadia (2023.)
Kompanijin servis za striming igara u oblaku mogao je da bude sjajan. Pokrenut je 2019. godine i obećavao je će AAA naslove doneti praktično na svaki ekran. U tom smislu to i jeste učinio. Naročito je doprineo igranju igara na telefonu, Chromebook i personalnom računaru. Kompanija je smatrala da je to tako sjajna ideja da je angažovala izuzetne stručnjake iz rivalskih kompanija i nastojala da što je brže mogla poveća broj igara na platformi. Kad malo bolje pogledamo, Stadia je imala više problema koje čak ni njegove nove karakteristike nisu mogle da prikriju.
Ciljno tržište servisa nikada nije bilo sasvim jasno određeno. Naime, oni koji su već posedovali konzole nisu odmah zgrabili Stadia kontroler, dok su njegovi strogi zahtevi odbili one koji su možda razmišljali da počnu da koriste servis. Za razliku od kompanija Sony ili Microsoft, Google nije imala hardverski/softverski paket koji bi mogao da se nadmeće u svetu igara. Na kraju, Stadia je zatvorena u januaru 2023. godine, što je verovatno najveći kompanijin neuspeh 2020-ih.
Google Hangouts (2022.)
Google ima komplikovanu istoriju u oblasti stvaranja društvenih mreža i aplikacija za ćaskanje, a najbolji primer za to je Google Hangouts. Aplikacija je pokrenuta 2011. godine zajedno sa aplikacijom Google Plus (o čemu ćemo kasnije govoriti), a dobila je sopstvenu platformu 2013. Bila je jednostavna, laka za upotrebu i bogatija od većine aplikacija za ćaskanje u to vreme. Hangouts je takođe omogućila Google korisnicima da razgovaraju putem SMS-a, MMS-a, glasovnih i video-ćaskanja.
Do 2016. godine, Hangouts je bila kompanijina vodeća aplikacija za ćaskanje. Međutim, Google odlučuje da jednostavnost treba zakomplikovati. U maju 2016. godine, predstavlja aplikaciju Allo, koja je imala sve funkcije Hangouts-a, ali umotane u elegantnije iskustvo sa integrisanim Google pomoćnikom. Hangouts je tri meseca kasnije prebačena u uslugu samo za poslovnu upotrebu. Pošto je aplikacija imala četiri naslednika za nešto više od pet godina, kompanija je najavila da će Hangouts biti uvedena u Google ćaskanje. Aplikacija je zvanično ukinuta 2022. godine.
Google Cardboard (2021.)
Proizvod Google Cardboard imao je čeličnu odlučnost da duže ostane u životu nego mnogi kompanijini projekti. Cardboard je predstavljen kada je interesovanje za virtuelnu stvarnost bilo na vrhuncu, a kompanija se odmah postavila kao lider. Proizvod je napravljen od jednog komada presavijenog kartona, para sočiva i pametnog telefona pričvršćenog napred i na jeftin i lak način je omogućavao da se iskusi sadržaj virtuelne stvarnosti, igrica i aplikacija.
Međutim, nikada nije planirano da Cardboard potraje. Projekat je pokrenut 2014. godine, da bi ga kompanija ukinula sedam godina kasnije. Međutim, još možete da kupite Cardboard proizvode nezavisnih proizvođača, pa čak i da preuzmete aplikaciju za svoj uređaj. Dakle, u izvesnom smislu, Cardboard živi.
Google Play Music (2020.)
Google Play Music je bila popularna usluga za strimovanje muzike i jednostavna za upotrebu. Međutim, kompanija je smatrala da je usluzi koja bi se koristila na duge staze potrebno više od običnog preuređenja. Tako je, 2020. godine, kompanija najavila da će usluga biti ugašena, a da će YouTube Music preuzeti uslugu strimovanja.
Iako se YouTube Music znatno poboljšala od svog pokretanja, neki možda smatraju da aplikacija posvećuje više pažnje video-snimcima nego sadržaju koji bi trebalo da pruža.
Inbox Gmail-a (2019.)
Aplikacija Inbox se pojavila 2014. godine, i trebalo je da bude eksperimentalna aplikacija za upravljanje e-poštom. Preuzela je sve najbolje osobine Gmail-a i dodato joj je još nekoliko funkcija. Obuhvatala je više opcija za pametno grupisanje e-pošte, korisnički interfejs usredsređen na organizaciju ne samo e-pošte i integraciju sa Google Trips, što je bilo izuzetno korisno za ljude koji često putuju. Međutim, Inbox nikada nije trebalo da traje dugo. Nekoliko njenih funkcija je na kraju upakovano u sam Gmail, a platformu je kompanija ukinula 2019. godine.
Google Plus (2019.)
Sećate se kada se kompanija borila sa Facebook-om za prevlast u oblasti društvenih mreža? Kada je pokrenuta 2011. godine, nije bila prvi ozbiljan kompanijin pokušaj da se oproba u oblasti platformi društvenih mreža, ali verovatno je bila najuspešniji.
Kao i današnje društvene platforme, Plus je omogućavala korisnicima da objavljuju fotografije, kratka ažuriranja teksta i pridružuju se grupama sa sličnim interesovanjima pod nazivom Circles (Krugovi). Plus je takođe integrisala mnoge Google platforme, uključujući Drive, Photos i Hangouts. Uprkos svim obećavajućim karakteristikama i rastućem broju korisnika, kompanija je otkrila da korisnici nisu uspeli da se dovoljno angažuju na društvenoj mreži.
Kompanija je 2018. godine pretrpela ogroman hakerski napad na podatke, što je ubrzalo propast Google Plus-a. Već 2019. godine je objavljeno da će aplikacija Plus biti ukinuta.
Chromecast Audio (2019.)
Chromecast Audio je u velikoj meri prošao nezapaženo kada je predstavljen 2015. godine, ali ga se i dalje rado sećamo kao jednog od gotovo savršenih delova Google tehnologije. Omogućio je korisnicima da konvertuju sopstvenu audio opremu u pametne zvučnike za striming i kontrolišu grupu zvučnika preko aplikacije Google Home. Kompanija je bez bilo kakve ceremonije najavila da će prekinuti proizvodnju 2019. godine. Možda ćete još moći da ga pronađete na tržištu polovnih proizvoda.
Google Allo (2019.)
Google Allo je samo još jedna aplikacija za razmenu trenutnih poruka koja nije uspela da se održi u životu. Slično kao i WhatsApp, aplikacija je koristila vaš broj telefona kao lični identifikator i omogućavala korisnicima da šalju poruke, zovu ili šalju datoteke jedni drugima. Takođe je sadržavala pomoćnika u aplikaciji koji je mogao da preporuči odgovore, što je pokazalo rane mogućnosti generativne veštačke inteligencije u aplikaciji za ćaskanje.
Kompanija je ukinula aplikaciju 2019. godine, što je verovatno bilo podstaknuto razvojem RCS protokola za slanje poruka, kojeg sada koristi aplikacija Google Messages.
Nexus serija (2016.)
Serija Google Nexus možda zaslužuje najviši nadgrobni spomenik na Google groblju. Obuhvatala je preko desetak uređaja, od pametnih telefona, preko tableta do pametnih uređaja koje su napravili kompanijini različiti hardverski partneri, od HTC-a do ASUS-a.
Nexus linija se održala šest godina i ponudila neke od najboljih uređaja koje je kompanija ikada stvorila. Ko se seća Nexusa5? Vodeći model kojeg je napravila kompanija LG pružio je izvanredne performanse i imao odličnu cenu u vreme kada je Galaxy S4 predstavljao strogu Android alternativu. Mnogi smatraju da je bio jedan od najboljih Android telefona. Nexus 7 je postao rani standard za male tablet-računare, dok se stil Nexusa 6P i dalje kopira u seriji Pixel 7.
Sve što je dobro ima kraj, a Nexus linija je stigla do svog kraja 2016. godine sa uređajem Nexus Player, Android TV kutijom koju je napravila kompanija ASUS. Kasnije te godine, Google će objaviti prvi Pixel pametni telefon, tri godine nakon Chromebook Pixel-a.
Projekat Ara (2016.)
Najavljen 2013. godine, Projekat Ara je u početku bio Motorolin ambiciozni projekat modularnih pametnih telefona kojeg je nasledila kompanija Google kada je kupila brend. Ukratko, Ara omogućava korisnicima da zamene specifične delove svog uređaja kako bi bolje odgovarali njihovim zahtevima. To se u potpunosti suprotstavilo trendu svemogućih pametnih telefona koji je bio u začetku.
Međutim, te očigledne prednosti nisu mogle da ubede Google da nastavi sa maloprodajnom verzijom uređaja. Na kraju, kompanija je ukinula projekat 2016. godine, što je označilo kraj svake realne nade za modularni pametni telefon.
Da spomenemo još neke…
Kompanija je stvorila i ukinula ogroman broj usluga. Evo liste manjih proizvoda i usluga koje bi trebalo spomenuti:
Google Toolbar (2021.). U vreme kada su trake sa alatkama nezavisnih proizvođača bile ogromno dostignuće, Google Toolbar vam je omogućavao da pretražujete sadržaj na mreži, prečice do Google usluga i još mnogo toga. Ovaj proizvod je trajao više od dve decenije pre nego što je konačno otišao sa tržišta 2021. godine.
Google Cloud Print (2020.). Proizvod je ukinut bez pompe. Olakšavao je povezivanje sa udaljenim štampačima i štampanje na njima.
Google Clips (2019.). Kompanija se nakratko osvrnula na tržište kamera i proizvela Clips, malu, simpatičnu kameru sa simpatičnim dizajnom. Uprkos tome što su je mnogi okarakterisali kao „neverovatno zabavnu“ za upotrebu, nije bila baš uspešna.
Projekat Tango (2018.). Tango je bio kompanijin projekat proširene stvarnosti koji se našao na dva telefona kompanija Lenovo i ASUS. API je omogućio kompatibilnim telefonima da mapiraju stvarnu oblast i projektuju virtuelne stavke u taj prostor. Iako je bio zanimljiv, nije imao podršku programera koja mu je očajnički bila potrebna.
Picasa (2016.). Pre Google fotografija, Picasa je bila kompanijina usluga za upravljanje fotografijama i njihovo skladištenje. Imala je odličnu malu aplikaciju za stone računare i neke fine alate za uređivanje.
Google Reader (2013.). Kompanijin RSS čitač je odbačen 2013. godine.
iGoogle (2013.). iGoogle je još jedan proizvod koji je postao nepotreban kako su se veb-pregledači i internet razvijali. Predstavljao je početnu stranicu pretraživača koji vam je omogućavao da izaberete i prikažete nekoliko gadžeta.
Google Video (2012.). Pre nego što je kompanija kupila YouTube, 2006. godine, Google Video je bila vodeća usluga video hostinga.
Google Wave (2012:). Kratkotrajna, ali iznenađujuće korisna alatka za saradnju koja je omogućila korisnicima da zajedno rade na dokumentu. Ta funkcija je sada uobičajena u Google Workspace proizvodima.
Google Buzz (2011.). Pre Google Plus aplikacije, imali smo Buzz. S obzirom na to da se nalazila u Gmail-u, usluga je omogućila korisnicima da postavljaju fotografije, kratka ažuriranja statusa i veze. Na kraju je ugašena zbog problema sa privatnošću samo godinu dana nakon pojavljivanja.
Google Labs (2011.). Eksperimentalni deo kompanije koji je omogućio korisnicima da testiraju karakteristike prototipa i daju povratne informacije programerima. Pristup stalnih pokušaja dok se ne dođe do rešenja nije funkcionisao u svetu koji se menja, tako da je kompanija ukinula Labs 2011. godine.
Google Answers (2006.). Quora je odličan primer koliko je usluga Google Answers mogla da bude popularna. Korisnici su mogli da postavljaju pitanja na koja bi dobili odgovore iz grupe, ali je neželjena pošta učinila uslugu neodrživom.