Pravin Sešadri je nekadašnji član Google tima i osnivač kompanije AppSheet koja se bavi „programiranjem bez kodiranja. Pošto je Google kupio njegovu kompaniju; Sešadri je morao da provede tri godine u gradu Mountai View (Maunitn Vju) gde se nalazi sedište Google-a. Sešadri je napustio Google, jer, prema njegovim rečima, kompanija je izgubila i razlog i svrhu svog postojanja. Jedini cilj joj je da ostvari što veći profit. Dakle, nije samo Bardovo neuspešno predstavljanje javnosti razlog takvog stanja u kompaniji.
Sešadri je, u postu kojeg je nedavno objavio, rekao da se priključio Google-u neposredno pre pandemije Covida-19, 2020. godine, kada je internet-gigant kupio njegovu kompaniju AppSheet da bi razvio uslugu Google AppSheet. AppSheet tim se pridružio Google-u „sa velikim entuzijazmom“, rekao je Sešadri, ali sada se taj entuzijazam potpuno izgubio, jer kompanija „polako prestaje da funkcioniše“.
U svom prvim kritičkom osvrtu, Sešadri je otkrio kako Google u suštini odvaja značajnu svotu novca za isplatu zarada za više od 175.000 „sposobnih“ radnika, koji su vrlo malo angažovani na poslu i takva situacija se ponavlja „iz kvartala u kvartal, iz godine u godinu“. Sešadri kaže da su zaposleni zarobljeni kao miševi u lavirintu, a lavirint se sastoji od traženja i (ne)dobijanja odobrenja, procesa pokretanja, pravnih pregleda, procenjivanja učinka, procena koje obavljaju izvršni direktori, dokumenata, sastanaka, reorganizacija, planova za prvu polovinu godine i još više planova za drugu polovinu godine.
Kompanija Google se pretvorila u monolitni sistem, rekao je Sešadri, u birokratskog vladara čiji je zadatak da prevaspita zaposlene da im se nekim slučajem ne bi pojavile „neprikladne“ želje za inovacijama, a da bi istovremeno osetili lično (i profesionalno) zadovoljstvo ili osetili da njihov rad ima nekog smisla. Birokratska mašina kompanije je naučila zaposlene da svako ko želi da bude (i ostane) član Google tima ne treba mnogo da „talasa“ i da treba da radi samo da bi dobili unapređene ili novčanu nadoknadu. Miš više nije u lavirintu, izjavio je Sešadri, ali je lavirint u mišu.
Sešadri je rekao da su se u kulturi kompanije pojavila četiri ključna problema ili kako je on istakao, Google je sada kompanija „bez misije i užurbanosti, ali opterećena lošim upravljanjem i zabludama o uspešnosti“. Neuspešno predstavljanje Bard AI chatbota je samo poslednja kap u moru neuspeha i nasumičnih odluka. Kompanija je i dalje u osnovi mašina za „štampanje novca“ zahvaljujući svom tradicionalnom poslovanju u oglašavanju koje napreduje svake godine i tako „maskira sve ostale grehe“ počinjene u samoj kompaniji. Sve dok oglašavanje štampa novac i akcije kompanije rastu, niko neće biti zabrinut zbog problema kulture u kompaniji na koje je ukazao Sešadri. Pre nego što je osnovao AppSheet, preduzetnik je proveo više od decenije (od 1999. do 2011. godine) u Microsoftu, pa kaže da ovo nije njegovo prvo iskustvo sa sporim raspadanjem „dominantne imperije“ u digitalnom svetu.
„Vrlo mali broj radnika Google-a dolazi na posao imajući na umu da treba da služe kupcu ili korisniku“, rekao je Sešadri. Usredsređeni su samo na svoj „zatvoreni svet“ (tj. lavirint) gde svi „rade samo za druge članove Google tima“. Zajedljiva objava osnivača AppSheet-a samo je poslednja u nizu kritika sa dugačkog popisa nezadovoljnih bivših radnika Google-a, koja je poslednjih godina potvrdila da Google više ne poseduje strast, misiju niti inovaciju. Jedino što izgleda da još radi „ne kao Google“ unutar kompanije je Android, koji prema rečima Stiva Jega funkcioniše „manje ili više autonomno“ jer se stiče utisak da je to najproduktivniji i najpouzdaniji deo carstva zasnovanog na reklamiranju.