Gugl mnogo bolje razume šta želite da pretražite pošto je promenio algoritam, koji sad čita cele rečenice, a ne samo ključne reči, što predstavlja i najveću promenu u sistemu za poslednjih pet godina. Nova tehnika analize jezika sad bolje razume šta korisnici pretražuju i uticaće na odgovore u jednom od deset pretraživanja. Pretraživački gigant je pre nekoliko dana počeo da ažurira softver u svojim centrima podataka i naravno, prvo je uneo promene u engleski jezik, dok će promene u ostalim jezicima doći nešto kasnije. Možemo reći da je to veliki napredak u sposobnosti obrade prirodnih jezika, jer taj proces predstavlja najveći problem za veštačku inteligenciju zbog konteksta i pojedinca koji koristi neki od prirodnih jezika. Prethodni algoritam pretraživača Gugl izdvajao je ključne reči u upitima pretrage dok je zanemarivao manje reči koje su se činile i manje važnim. Dakle, usredsređivao se na glavnu temu, ali često bi pogrešno protumačio korisnikov upit.
Nova tehnologija, koju su nazvali BERT , funkcionisaće najbolje u slučaju dužih rečeničnih upita, a stvoren je korišćenjem obimne analize tekstova na internetu. Radi tako što istovremeno procenjuje svaku reč u upitu umesto da sekvencijalno iščitava reči. Kompanija je rekla da je promena toliko suptilna i fina da je većina ljudi neće ni primetiti, ali svakako će dovesti do mnogo korisnijih odgovora na pojmove koji se pretražuju. Od milijardi pretraga koje se obave svakog dana 15 procenata su sasvim nove. Na primer, pitanje koje novi algoritam sad može da protumači je How old was Taylor Swift when Kanye jumped on the stage ?, što predstavlja izuzetno kompleksno pitanje koje stari algoritam uopšte nije mogao da razume.
Još jedan primer koji BERT može da razume je i maths practice books for adults (knjige iz matematike za odrasle) najverovatnije znači da korisnik traži knjige iz matematike koje odrasli mogu da koriste, a sve zbog toga što BERT sad razume reč for, odnosno „za“. Naravno, stručnjaci u Guglu kažu da nisu ni blizu rešavanju problema obrade prirodnih jezika, ali da su, svakako, napravili dobar korak napred. Isto tako, kažu da je rad na novom algoritmu i dalje u toku jer je u nekim slučajevima dao lošije rezultate nego prethodni.
Adaptacije u Guglovom algoritmu povremeno dovode do povećanja saobraćaja ka spoljnim veb stranicama, što ima i pozitivne i negativne uticaje na poslovanje. Saobraćaj koji Gugl šalje ka veb stranicama koje nisu na engleskom jeziku trebalo bi da bude smanjen zbog najnovijih promena. Unapređeno razumevanje jezika trebalo bi da odgovori na više pitanja na tim jezicima sa odsečcima teksta na vrhu rezultata pretrage. Stručnjaci kažu da BERT neće značajnije uticati na saobraćaj koji prenosi Gugl, ali predviđa da će korisnici od sada postavljati mnogo komplikovanija pitanja.