Kako da kontrolišete koje aplikacije na Androidu mogu da prate vašu lokaciju

Trebalo bi da preuzmete kontrolu nad svojom privatnošću tako što ćete sprečiti Android aplikacije da vas prate ili ćete im ograničiti pristup podacima o lokaciji.

Nema sumnje da vaš uređaj zna mnogo detalja o vama, uključujući vašu lokaciju. Android je znatno povećao zaštitu privatnost u poslednjih nekoliko godina. Jedna od najvažnijih promena je i ta što sada imate mogućnost da aplikacijama ograničite pristup vašim osetljivim podacima. U najnovijim verzijama Android okruženja, aplikacije moraju da traže dozvolu pre nego što pristupe određenim vrstama ličnih podataka, kao što je vaša lokacija. Te dodatne dozvole znače da imate moć da odredite koje aplikacije mogu, a koje ne mogu da vas prate. Hajde da pogledamo alate koje možete da koristite da biste kontrolisali kako aplikacije mogu da prate vašu lokaciju na Android pametnom telefonu.

Kako podesiti dozvole za pristup podacima o lokaciji na Androidu

Ako aplikacija na Androidu zahteva vašu lokaciju, možete da izaberete nekoliko različitih opcija.

Prvo, možete u potpunosti da odbijete aplikaciji pristup podacima o lokaciji tako što ćete izabrati Don’t allow. Druga opcija je Allow all the time, što znači da aplikacija može da pristupi vašim podacima o lokaciji i da ih koristi kad god smatra da joj to odgovara, čak i u pozadini, danju ili noću.

Treće, možete aplikaciji da ograničite pristup tako što će moći da pristupi podacima o vašoj lokaciji samo onda dok je otvorena, odnosno dok je koristite. To ćete postići tako što ćete koristiti opciju Allow only while using the app.

Na kraju, ako želite da izbegnete trajno podešavanje dozvole aplikaciji za pristupanje lokaciji, dostupna je opcija Ask every time. Ta opcija vam omogućava da svaki put kada otvorite aplikaciju, a ona zahteva pristup lokaciji, mora ponovo da zatraži dozvolu.

Ipak, iako imate četiri različite opcije koje možete da izaberete, neće ih vam svaka aplikacija prikazati na stranici za upravljanje dozvolama za pristup lokaciji.

Kako da izaberete preciznu i približnu lokaciju (Precise and Approximate Location)

Kad aplikaciji date dozvolu za pristup lokaciji, možete da izaberete da li ćete joj dozvoliti da vidi vašu tačnu lokaciju ili približnu lokaciju. Približna lokacija znači da aplikacija može da odredi da se vaš uređaj nalazi negde na površini od oko 3 kvadratna kilometra. S druge strane, ako ste izabrali preciznu lokaciju, aplikacija može tačno da odredi gde se nalazite.

Zbog različitih modela Android uređaja i verzija softvera, uputstva u ovom članku se možda neće u potpunosti odnositi na vaš uređaj. U tom slučaju, precizna uputstva uvek možete da potražite na mreži.

Ako želite da podesite da aplikacija treba da zna vašu tačnu lokaciju (ili ne treba), sledite naredna uputstva:

1. Otvorite aplikaciju Settings na uređaju i idite na Location.

2. Na sledećoj stranici dodirnite App location permissions da biste videli sve aplikacije koje mogu da zahtevaju i koriste podatke o vašoj lokaciji.

3. Izaberite bilo koju aplikaciju sa liste da biste videli kakvu dozvolu ima za pristup podacima o lokaciji (Location permission).

4. Ako je pristup lokaciji onemogućen (podešen na Don’t allow), izaberite neku od preostale tri alternative da biste promenili vrstu dozvole. U suprotnom, idite na sledeći korak.

5. Zatim uključite opciju Use precise location da biste omogućili ili onemogućili postavku u zavisnosti od vaših potreba.

Neke aplikacije vam mogu omogućiti da birate između dve opcije preko Androidovog iskačućeg prozora za izbor dozvola kada ih otvorite prvi put, tako da nećete morati da istražujete po aplikaciji Settings.

U svakom slučaju, kada određujete dozvole za pristup podacima o lokaciji, približna lokacija može da izgleda privlačnije, ali ne bi trebalo da je koristite za svaku aplikaciju. Preciznu lokaciju bi trebalo da isključite samo za aplikacije kojima to nije potrebno, kao što su aplikacije za vremensku prognozu ili one koje samo treba da znaju u kom se regionu nalazite.

U suprotnom, preciznu lokaciju omogućite za aplikacije koje moraju da znaju vašu lokaciju. Takve aplikacije uključuju one koje zavise od podataka o lokaciji da bi ispravno funkcionisale, kao što su aplikacije za navigaciju, deljenje vožnje i dostavu hrane.

Ako se nekad pojave problemi sa preciznošću lokacije u drugim aplikacijama zbog nekih promena, omogućavanje precizne lokacije može da pomogne da se poboljša tačnost GPS lokacije.

Kako da vidite koje aplikacije imaju dozvole za pristup podacima o lokaciji

Dodeljivanje dozvola aplikacijama na Androidu je lako, a ponekad to možete da uradite bez mnogo razmišljanja, tako da možete brzo da uđete u aplikaciju. Android vam omogućava da vidite koje aplikacije mogu da pristupe vašoj lokaciji na jednom mestu u aplikaciji Settings. Evo kako:

1. Otvorite Settings > Location.

2. Izaberite App location permissions.

Android će vas odvesti na stranicu na kojoj možete da vidite sve aplikacije koje mogu da pristupe vašoj lokaciji. Stranica takođe klasifikuje aplikacije na osnovu izabrane opcije dozvole. Poslednji odeljak uključuje listu aplikacija koje nemaju pristup lokaciji.

Kako da proverite koje su aplikacije nedavno zahtevale pristup podacima o lokaciji

Pored toga što vidite aplikacije sa dozvolom za pristup podacima o lokaciji, Android vas takođe obaveštava kada aplikacija pristupi vašoj lokaciji i drugim važnim dozvolama za pametni telefon. To možete da vidite koristeći Androidovu funkciju Android’s Privacy Dashboard:

1. Otvorite Settings > Security & privacy.

2. Dodirnite Privacy i izaberite Privacy Dashboard iz padajućeg menija.

3. Na sledećoj stranici izaberite Location da biste otišli na stranicu Location usage.

Na sledećoj stranici videćete 24-časovnu vremensku liniju koja pokazuje koje su aplikacije nedavno pristupile podacima o lokaciji i kada su to tačno uradile. Android podrazumevano neće prikazati sistemske aplikacije i usluge koje su koristile podatke o lokaciji. Možete da ih uključite u vremensku liniju tako što ćete dodirnuti meni sa tri tačke u gornjem desnom uglu i izabrati Show system. Ako ne možete da pronađete funkciju Privacy Dashboard na Android uređaju, možete istražiti alternativne Android aplikacije za upravljanje dozvolama, koje pokušavaju da ponude slično iskustvo.

Kako da aplikaciji dozvolite pristup podacima o lokaciji samo kada je koristite

Neke aplikacije moraju da koriste podatke o lokaciji da bi funkcionisale. Za takve vrste aplikacija, jedini način da zadržite kontrolu je da im dozvolite da pristupe podacima o lokaciji samo kada ih koristite, ali ne stalno.

1. Otvorite aplikaciju Settings i idite na Location > App location permissions.

2. Izaberite aplikaciju koja vam je potrebna.

3. Konačno, izaberite Allow only while using the app.

Kako da sprečite aplikaciju da koristi podatke o lokaciji vašeg telefona

Da biste onemogućili aplikaciji da pristupa vašoj lokaciji i koristi je, potrebno je nekoliko koraka. Da biste ograničili aplikaciji pristup podacima o lokaciji u pozadini, pratite sledeće korake:

1. Otvorite Settings i idite na Location > App location permissions.

2. Izaberite aplikaciju kojoj želite da sprečite pristup podacima o lokaciji.

3. Na sledećoj stranici dodirnite Don’t allow.

Ako ponovo otvorite aplikaciju i želite da koristite funkciju koja zahteva pristup lokaciji, ona će automatski tražiti dozvolu.

Brzo i lako upravljajte dozvolama za pristup podacima o lokaciji na Androidu

Upravljanje dozvolama za pristup podacima o lokaciji na Androidu ne mora da bude komplikovano. Pomoću uputstava koja smo vam dali možete da vidite koje aplikacije imaju dozvolu za pristup podacima o lokaciji, proverite one koje su nedavno pristupile vašim podacima o lokaciji, ograničite aplikacije tako da koriste podatke o lokaciji samo dok ih koristite, pa čak i da sprečite aplikacije da pristupaju lokaciji. Na taj način ćete bolje zaštititi svoju privatnost.