Kako kompanija Monsanto koristi veštačku inteligenciju da bi zaštitila useve

Monsanto, vodeća kompanija u proizvodnji genetski modifikovane hrane, objavila je da je sklopila partnerstvo sa kompanijom Atomwise, koja će kontroverznoj kompaniji pružiti stručna saznanja iz oblasti veštačke inteligencije da bi se otkrili molekuli koji će brže zaštititi useve. Atomwise koristi algoritme dubokog učenja da otkrila molekule koji bi mogli da imaju željene efekte, umesto da se bavi pojedinačnim molekulima koji bi doveli do očekivanih rezultata. Iako je program skorijeg datuma, već je stekao partnere na Univerzitetu Stanford i na univerzitetu u San Dijegu. Prema tvrđenju kompanije Monsanto, da bi se stvorila tipična zaštita za useve potrebno je 11 godina i 250 miliona dolara. Atomwise bi mogla da smanji troškove i uštedi vreme, a istovremeno poveća verovatnoću pronalaženja nekoliko različitih metoda zaštite useva od bolesti i štetočina, što je veoma važno pošto se zemljoradnici širom sveta svake godine susreću sa tim problemima. Veštačka inteligencija se koristi na razne načine, recimo u medicinske svrhe, da bi se ubrzao proces utvrđivanja bolesti. Kompanije koje se bave informacionim tehnologijama veruju da primena dubokog učenja i velike količine podataka može značajno da skrati vremenski period koji je potreban da bi se pronašao lek za bolest i istovremeno spreči nekontrolisano širenje nekih drugih bolesti, kao što su ebola i sida.

4418-kako-kompanija-xa-monsanto-xa-koristi-vestacku-inteligenciju-da-bi-zastitila-useve