Kompanije ranjive zbog nedostatka IT stručnjaka

Stručnjacima za IT bezbednost potrebno bolje obrazovanje posle krađe ličnih podataka i napada zlonamernog softvera Wannacry na informacioni sistem zdravstvenog osiguranja Velike Britanije. Stručnjacima za IT bezbednost potrebno je bolje obrazovanje i bolje osmišljeni planovi za njihovo usavršavanje posle školovanja jer mnoge kompanije trpe nedostatak takvih kadrova i zbog toga su izložene napadima hakera. Prema nedavnom istraživanju koje su sprovele agencije za zapošljavanje, 81% očekuje povećanje u potražnji stručnjaka koji se bavi digitalnom bezbednošću, ali samo njih 16% očekuje da će potražnja biti zadovoljena.
„Potražnja je ogromna“, kaže Tim Holman generalni direktor konsultantske firme za sajber-bezbednost 2-Sec. „ Troškovi rešavanja sajber-problema neminovno će se povećavati, premije osiguranja takođe, kao i cena čišćenja sistema.“ Veliki broj izuzetno profesionalno sprovedenih sajber-napada u 2017. godini povećao je potražnju za stručnjacima. U martu, kompanija za mobilnu telefoniju Three pretrpela je ozbiljan napad i upad u sistem koji je ugrozio podatke 200.000 korisnika. U aprilu, napadnuta je kompanija Wonga koja se bavi pozajmljivanjem novca uz velike kamate, i tada su ukradeni podaci 250.000 klijenata uključujući i njihove bankovne podatke, brojeve telefona i imejl adrese. Međutim, napad zlonamernog softvera na informacioni sistem zdravstvenog osiguranja Velike Britanije u maju pokazao je da sajber-bezbednost nije problem samo u poslovnim preduzećima. Ove godine prijavljen je napad i na treću organizaciju zdravstvenog osiguranja.
Nedostatak obučenih stručnjaka koji bi mogli da se uhvate u koštac sa sajber-kriminalom treba hitno i brzo rešavati. Već izvesno vreme se izražava zabrinutost zbog nedostatka IT stručnjaka koji će biti naročito izražen u budućnosti. Traži se zajednička strategija vlade i poslovnih firmi koje će kadrove pronalaziti u obrazovnim institucijama, među pripravnicima i različitim društvenim grupama. Trebalo bi zaposliti više žena, pripadnika nacionalnih manjina i prekvalifikovati starije zaposlene koji bi mogli da popune radna mesta.

Kompanija BT, koja već pet godina uspešno sprovodi plan za obučavanje IT stručnjaka za sajber-bezbednost, odlučila je da kadrove potraži van okvira svršenih studenata računarstva. Rob Patridžit iz odeljka BT Security kompanije kaže da su u početku prikupljali ljude koji su se bavili informacionim tehnologijama i usavršavali njihova znanja, ali da su, u međuvremenu, promenili kriterijume na osnovu kojih angažuju ljude. Tako su se okrenuli grupama ljudi sa određenim neurološkim specifičnostima. Poznato je, recimo, da su ljudi sa Aspergerovim sindromom odlični u sajber-oblasti, ali njihove komunikacione veštine ponekad znaju da ih izdaju. Zbog toga su promenili proces angažovanja i obavljanja razgovora pri zapošljavanju, a to znači da bi privreda trebalo da se osvrne na potencijalne sposobnosti ljudi pri njihovom angažovanju.

4715-kompanije-ranjive-zbog-nedostatka-it-strucnjaka