MIT otkriva nosivi uređaj za slabovide

Pošto se pri stvaranju mnogih inovativnih nosivih uređaja, izuzetno malo pažnje posvećuje traženjima rešenja za invalide, novi uređaj naučnika sa Tehnološkog instituta u Masačusetsu izazvao je posebno interesovanje, iako je tek u fazi prototipa. Tim naučnika iz laboratorije za softversko inženjerstvo i virtuelnu stvarnost na Institutu napravili su nosivi sistem koji slabovidima olakšava snalaženje u prostoru kojim se kreću. Sistem se sastoji od 3D kamere, ploče koja se elektronski osvežava da bi se na Brajevom pismu pojavili simboli za slovo „s“ koje bi označavalo stolicu или „f“ koje bi označavalo fotelju i pojasa koji bi sve brže vibrirao dok se korisnik približava nekoj prepreci.

U eksperimentu, korisnik uređaja je locirao stolicu i fotelju bez štapa, izbegao ogradu koja odvaja radove na ulici i bez greške uspeo da se kreće kroz lavirint. Korišćenje štapa, u tom slučaju, može samo dodatno da pomogne. U stvaranju takvog uređaja, naučnici su posebno vodili računa da njegovim korišćenjem ne naruše funkcionisanje ostalih čula pacijenata. Zbog toga nisu dodavali zvučne elemente или neki deo koji bi nosili na glavi или koji bi im vibrirao oko vrata. Otkrili su da se jedini deo tela koji se najmanje koristi za sva ostala čula nalazi oko trbušne duplje. Iako je sistem tek u razvoju i nije dostupan za komercijalnu upotrebu, tim se trudi da napravi verziju koja bi mogla da se koristi napolju. Koristila bi stereo kamere i veći popis objekata, što bi slabovidima omogućavalo mnogo lakše kretanje užurbanim gradskim ulicama.

4385-xa-mit-xa-otkriva-nosivi-uredaj-za-slabovide