Spomenuti projekat pokušava da potpuno promeni naše korišćenje veštačke inteligencije.
Ključne tačke
Google Gemini (Blizanci) je predstojeći projekat koji se bavi veštačkom inteligencijom i cilj mu je da bude konkurentan aplikaciji ChatGPT kompanije OpenAI,. Ne treba ni naglašavati da je kompanija okupila svoje najbolje stručnjake.
Gemini je veliki jezički model (large language model – LLM) koji kombinuje jezičke sposobnosti GPT-4 i snage AlphaGo sistema.
Kompanija je pokrenula projekat da bi unapredila svoje proizvode namenjene preduzećima, uputila izazov kompaniji Microsoft i potencijalno unapredila razvoj medicinske nauke. Datum pojavljivanja Geminija i konačne sposobnosti aplikacije još nisu poznati.
Kompanija Google uvek sprema neka iznenađenja. Sada se posvetila projektu veštačke inteligencije. I dok je aplikacija Gemini AI još u razvojnom procesu, očekivanja su velika s obzirom na to da projekat namerava da se takmiči sa aplikacijom ChatGPT kompanije OpenAI. Da li je Google Gemini konkurent ChatGPT-u? Ako je tačno ono što se nezvanično govori, taj ogroman projekat će okupiti najbolje stručnjake kompanije.
Upoznaćemo vas sa nekolicinom zanimljivih činjenica u vezi sa aplikacijom Google Gemini.
Šta je Google Gemini?
ChatGPT je iz temelja izmenio čitavu tehnološku industriju svojim najsavremenijim mogućnostima i „urođenom“ sposobnošću da se poigrava i manipuliše tekstom. Svesni smo velike popularnosti ChatGPT-a, koju će možda ugroziti najnoviji projekat veštačke inteligencije Gemini kompanije Google.
Kakva je struktura projekta Gemini? Izvršni direktor ogranka DeepMind Demis Hasabis je rekao u jednom intervjuu:
Na jednom višem nivou, Gemini možete da zamislite kao kombinaciju nekih prednosti AlphaGo sistema sa neverovatnim jezičkim mogućnostima velikih modela.
Model Google Gemini AI je veliki jezički model (LLM) koji besprekorno radi sa tekstom. Njegova snaga podseca na GPT-4, veliki jezički model koji podržava aplikaciju ChatGPT. Ako možete da se setite, program veštačke inteligencije AlphaGo je, 2016. godine, pobedio svetskog šampiona u društvenoj igri Go.
U aprilu 2023. godine, kompanija Google je uspostavila Google Brain, grupu stručnjaka za istraživanje veštačke inteligencije, kreatore programa AlphaGo i DeepMind, da bi kreirali Google DeepMind. Celokupna konceptualizacija i razvoj Google Geminija odvija se pod nadzorom ogranka DeepMind.
In April 2023, Google brought together Google Brain, its native deep learning artificial intelligence
Google i DeepMind su ranije pokušali da stvore dostojnog konkurenta ChatGPT chatbotu, a Google Bard se takmičio sa ChatGPT-om. Međutim, uz snažnu saradnju te dve kompanije, Google se nada da će stvoriti Gemini kako bi konačno pobedio konkurenciju.
Zašto se pokreće projekat Gemini?
Obrazloženje je sasvim jednostavno. Google želi da poboljša funkcionalnosti za proizvode namenjene preduzećima, kao što su Google dokumenti i slajdovi, i da omogući Google Bardu da se uhvati u koštac sa konkurencijom i učini ga pogodnijim za resurse.
Pored toga, programeri moraju da plate kompaniji da bi pristupili aplikaciji Gemini AI preko odeljenja za iznajmljivanje servera Google Cloud. Taj potez će predstavljati direktan izazov kompaniji Microsoft i integraciji veštačke inteligencije u proizvode iz paketa Office 365.
Pored toga, s obzirom da bi Gemini potencijalno mogao da se pokrene u jesen 2023. godine, možda će čak doći do naprednog razvoja u oblasti medicinske nauke, jer bi medicinski AI chatbotovi i roboti mogli da koriste Gemini.
Kako će Gemini funkcionisati? Objašnjenje strukture
Google ima obimnu bazu znanja i bogatu bazu aplikacija zasnovanu na podacima, koja će biti primarni resurs za obuku za aplikaciju Gemini AI. Dodajte tome temeljno razumevanje zasnovano na iskustvu i izuzetne stručnjake u kompaniji i uspeh verovatno neće izostati.
Gemini koristi novu arhitekturu za spajanje multimodalnog kodera i dekodera. Posao prvog je da konvertuje različite tipove podataka u uobičajeni jezik, koji drugi razumeju i po njemu postupaju. Dekoder dalje generiše izlaze u različitim modalitetima, što bi moglo da bude presudno za najnoviji Google izum.
Od projekta Gemini se mogu očekivati i novine s obzirom na to da njegovo funkcionisanje ne zavisi samo od podataka koje je dobio tokom obuke. Aplikacija će moći da se razvija tokom svog rada bez potrebe da se oslanja na originalne podatke na kojima se obučavala.
Gemini protiv ChatGPT-a: Oštra konkurencija
Da li će se ChatGPT i Google Gemini posvađati kada se ova druga aplikacija pokrene? Kompanija Google namerava da uguši konkurenciju čim predstavi svoju najnoviju aplikaciju.
Navešćemo vam šta se trenutno zna o projektu Gemini i kakvi su njegovi odnosi sa postojećom konkurencijom, ChatGPT-om.
GPT-4 je veliki jezički model sa između 1 triliona i 1,7 biliona parametara. Piše eseje, prevodi jezike i brzo odgovara na pitanja. Ipak, ChatGPT ima određena ograničenja.
S druge strane, kada bude objavljen, Gemini će biti multimodalna obaveštajna mreža koja je dovoljno sposobna da se nosi sa različitim zadacima, zahtevima zasnovanim na podacima, slikama, zvukom, video-zapisima, 3D modelima, pa čak i grafikonima. Pošto je Gemini kulminacija mrežnih modela, može da obrađuje više zahteva istovremeno bez bilo kakvih ograničenja.
Još nam nije poznat tačan datum objavljivanja projekta Gemini. Ipak, prema nekim pričama koje kruže u vezi sa tim, očekuje se da će biti dostupan između septembra i decembra 2023. godine.
Da li će se projekat Google Gemini AI takmičiti sa projektom kompanije OpenAI?
Sasvim je sigurno da će se dve aplikacije boriti da dobiju što veći broj korisnika, naravno, čim se Gemini pojavi na tržištu. Jasno nam je da je OpenAI ChatGPT privukao sasvim dovoljno pažnje. Možda će Gemini AI biti zanimljiv kao novina zajedno sa novim pogledima na veštačku inteligenciju i poboljšanim mogućnostima.
Dakle, da li je Google Gemini konkurent ChatGPT-u? To ćemo tek videti kad se Gemini pojavi i kad konačno saznamo kakvim sposobnostima raspolaže.