Savezne i državne vlade i neki univerziteti zabranili su TikTok. Pogledaćemo zajedno trenutni status aplikacije.
Sjedinjene Države već nekoliko godina imaju veoma komplikovane odnose sa TikTokom i njegovom matičnom kompanijom ByteDance sa sedištem u Pekingu.
Bivši predsednik Donald Tramp je, 2020. godine, predložio da ByteDance proda delove svoje kompanije kompaniji Microsoft. Ako bi američka kompanija kontrolisala TikTok, pretpostavlja se da Sjedinjene Države i druge zemlje ne bi bile toliko zabrinute za bezbednost aplikacije.
Krajem prošle godine, američki Kongres je odobrio predlog za zabranu TikToka na svim uređajima koji su u vlasništvu savezne vlade. U martu ove godine, Bela kuća predsednika Džoa Bajdena naredila je svim zaposlenima u saveznim organima da uklone aplikaciju sa svojih uređaja u roku od 30 dana. Dan kasnije, Evropski parlament je naredio članovima sve tri svoje institucije da izbrišu aplikaciju sa vladinih uređaja – i pozvao članove da je izbrišu i sa svojih ličnih uređaja. Više od polovine američkih država takođe je zabranilo ili delimično zabranilo TikTok na uređajima u državnom vlasništvu. U nekim državama, guverneri su željni da predlože zabranu aplikacije širom zemlje. Neki javni univerziteti koje finansira država takođe su zabranili korišćenje aplikacije na univerzitetskim mrežama.
Montana je prva američka država koja je zabranila TikTok na svim ličnim uređajima, pod pretnjom da će ozbiljno kazniti kompanije Apple i Google ako aplikacija TikTok bude dostupna za preuzimanje u njihovim prodavnicama aplikacija.
Evo zašto se te zabrane primenjuju.
Koje zemlje su zabranile TikTok na uređajima u državnom vlasništvu?
Navešćemo zemlje koje su zabranile TikTok, jer veruju da aplikacija predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost. Postoje i druge zemlje koje su zabranile aplikaciju pre nekoliko godina, ali kao razlog za zabranu navode zaštitu građana od gledanja neprikladnog sadržaja.
Tajvan.
SAD i više od polovine vlada njenih država.
Kanada i njene provincije.
Organi upravljanja Evropske unije.
Belgija.
Danska.
Novi Zeland.
Ujedinjeno Kraljevstvo.
Australija.
Koje američke države su zabranile TikTok?
Za sada, Montana je jedina američka država koja je potpisala zakon koji je zabranio TikTok na svim ličnim uređajima u državi. Pored toga, mnogi javni univerziteti i univerzitetski sistemi u Sjedinjenim Državama zabranili su TikTok na bežičnim mrežama u kampusu i uređajima u vlasništvu univerziteta.
Država Njujork je prva država koja je zabranila TikTok na državnim uređajima 2020. godine, navodi se u internom dopisu.
Guverner Floride Ron DeSantis potpisao je zakon prema kojem će biti zabranjeno da se ličnim uređajima pristupi TikToku preko bežičnih mreža javnih škola K-12.
Nije sasvim jasno da li se neke države spremaju da slede primer Montane i zabrane TikTok na svakom ličnom uređaju u svojoj državi.
Zašto neke vlade zabranjuju TikTok?
Svaka vladina organizacija koja je zabranila korišćenje TikToka na uređajima u svom vlasništvu navela je zabrinutost za bezbednost. Primarna briga svake zemlje je da kineska vlada može da naredi kompaniji ByteDance da preda podatke koje prikuplja o svojim korisnicima. Zapadne vlade su nepokolebljive u stavu da bi, ako bi kineska vlada mogla da pristupi korisničkim podacima, bezbednost bila ozbiljno ugrožena.
U politici privatnosti aplikacije TikTok, navodi se da kada kreirate nalog, otpremite sadržaj ili na bilo koji način stupite u interakciju sa platformom, TikTok može da prikuplja i prikupljaće sledeće:
Informacije o bilo kojem nalogu i o profilu (ime, godine, korisničko ime, broj telefona, sliku profila, adresu e-pošte i lozinku).
Svaki sadržaj kojeg je generisao korisnik, a koji je učitan u aplikaciju (audio-snimak, fotografije, komentari i video-snimci).
Direktne poruke.
Sve informacije koje se koriste za kupovinu nečega putem aplikacije (brojeve kartica, imena, informacije iz aplikacija za plaćanje trećih strana, adrese za obračun i adrese za isporuku).
Vaše kontakte.
Vašu IP adresu, vremensku zonu, ID-ove uređaja, tip mreže i model vašeg uređaja.
Vašu približnu lokaciju i, uz vašu dozvolu, vašu preciznu lokaciju.
Prema studiji iz projekta upravljanja internetom Instituta za tehnologiju Džordžije, prikupljanje podataka koje obavlja aplikacija TikTok je u skladu sa normama koje važe u poslovanju društvenih mreža. Međutim, moguće veze TikToka sa kineskom vladom izazivaju zabrinutost.
Iako TikTok koristi uobičajene tehnike prikupljanja podataka, postoji zabrinutost da, ako prikupljeni podaci o američkim korisnicima padnu u pogrešne ruke, postoji sasvim dovoljno informacija da se prouči njihov digitalni otisak.
Vlada Sjedinjenih Država takođe može i ima pristup korisničkim podacima tehnoloških kompanija sa sedištem u zemlji kao što su Google, Meta, Microsoft i Apple. Međutim, američke tehnološke kompanije mogu da odbiju vladine zahteve za pristup korisničkim podacima. Da bi poslovale u Kini, kineske tehnološke kompanije moraju uvek da predaju podatke vladi kada se to od njih traži.
Neke vlade su zabrinute zbog geopolitičkih posledica ako kineska vlada pristupi tolikom broju korisničkih podataka sa Zapada. Zabrana korišćenja aplikacije na uređajima u vlasništvu savezne vlade se primenjuje posebno zbog onih vladinih zvaničnika koji imaju dozvolu za pristup osetljivim i poverljivim informacijama, jer sasvim slučajno mogu da otkriju i svoje lične podatke.
Zašto postoji zakon koji zabranjuje TikTok?
Da bi se efikasno zabranio TikTok u Sjedinjenim Državama, predsedniku Bajdenu će biti potrebni zakonodavci da bi prepravili pravni okvir oko zabrane inostranih tehnoloških aplikacija i softvera. Kada je bivši predsednik Tramp pokušao da zabrani TikTok krajem 2020. godine, više saveznih sudija je reklo da je nezakonito koristio svoja zakonska ovlašćenja.
Da bi se izbegle pravne blokade koje bi mogli da nametnu savezni sudovi, Dom i Senat Sjedinjenih Država će morati da donesu Zakon o ograničenjima i Zakon o podacima.
Šta se dogodilo tokom svedočenja generalnog direktora TikToka?
Bajdenova administracija poziva kineske vlasnike TikToka da se odreknu svog udela u aplikaciji. U suprotnom, aplikacija će biti zabranjena u Sjedinjenim Državama. Ranije ove godine, tokom svog svedočenja pred Kongresom, izvršni direktor TikToka Šou Zi Ču rekao je da ni odricanje od udela ne bi u potpunosti umirilo zabrinutost za nacionalnu bezbednost.
Posle Čuovog svedočenja, više članova Kongresa podržalo je dva dvostranačka zakona koji bi predsedniku dali pravno odobrenje da zabrani TikTok u Sjedinjenim Državama.
Međutim Ču je i posle toga pokušao da ubedi američke zakonodavce da TikTok ne predstavlja rizik za nacionalnu bezbednost. TikTok je uložio 1,5 milijardi dolara u projekat Teksas, inicijativu za stvaranje komiteta sa sedištem u Sjedinjenim Državama sastavljenog od članova koje je odobrila vlada Sjedinjenih Država za nadgledanje, skladištenje i praćenje podataka korisnika TikToka u toj zemlji.
Projekat Teksas bi preselio sve podatke korisnika TikTok u Americi na američko tlo, što bi obezbedilo da podaci nikada ne stupe u kontakt sa kineskim serverima. Inicijativa bi takođe angažovala Oracle, kompaniju sa sedištem u SAD, za nadgledanje podataka američkih korisnika TikToka. Ipak, za mnoge zakonodavce i političke stručnjake, takvo korporativno restrukturiranje nije dovoljno da bi promenili mišljenje.
Prema tužbi za nezakoniti prekid poslovanja koju je podneo bivši izvršni direktor kompanije ByteDance, Jintao „Rodžer Ju, kineska vlada može i ima pristup korisničkim podacima TikToka. Ju navodi da uprkos tome što projekat Teksas premešta podatke američkih korisnika u Sjedinjene Američke Države, kineska vlada će nastaviti da im pristupa preko backdoor portala.
Juove tvrdnje u tužbi nisu potkrepljene internim dopisima ili porukama, ali će zakonodavcima dati više razloga da budu oprezni.
Šta TikTok ima da kaže o zabranama?
Posle svake vladine zabrane, TikTok je tvrdio da su neosnovane, nepravedne i primenjene bez dokaza da aplikacija predstavlja bezbednosni rizik.
TikTok tvrdi da kineska vlada ne može i da nije pristupila podacima o američkim korisnicima koje prikuplja TikTok. Ranije ove godine, izvršni direktor TikToka Šou Zi Ču svedočio je pred Kongresom i predložio kompromis koji bi odvratio vladu da zabrani TikTok u Sjedinjenim Državama.
Kompromis se zove projekat Teksas, i on bi preneo sve podatke američkih korisnika sa TikTok servera u kompaniju Oracle. Oracle ima ugovore sa američkom vladom i pruža joj usluge računarstva u oblaku.
U teoriji, projekat Teksas bi ugušio zabrinutost vladinih zvaničnika u pogledu bezbednosti pošto je Oracle kompanija sa sedištem u Sjedinjenim Državama i tesno povezana sa vladom.
Međutim, nema mnogo informacija o napretku projekta Teksas, a u jednom časopisu se navodi da je inicijativa u zastoju već nekoliko meseci.