Vaš telefon vas krišom snima. Kako da sprečite da vas Google prisluškuje

Da li vas Google neprestano prisluškuje preko telefona? Navešćemo vam nekoliko činjenica koje potkrepljuju pozitivan odgovor i nekoliko uputstava koja će vam pomoći da sprečite Google da vas prisluškuje.

Da li vas telefon uvek prisluškuje? Da li Google beleži sve što kažete? Ako to jeste tako, šta možete da preduzmete povodom toga?

Danas, kada svaki uređaj ima mikrofon i kada ga prave kompanije koje svoju zaradu ostvaruju tako što prate sve što radite, ta pitanja su sasvim opravdana. Hajde da pogledamo činjenice koje potkrepljuju mišljenje da nas Google snima i postupke koji će nam pomoći da sprečimo telefon da nas prisluškuje.

Da li Google uvek prisluškuje Android telefone?

Pre nego što nastavimo, trebalo bi da objasnimo šta tačno Google beleži sa vašeg Android uređaja. Kasnije ćemo se ukratko pozabaviti i postupcima koji će sprečiti Google da prisluškuje iPhone, ali prvenstveno ćemo govoriti o Android telefonima.

Ako imate omogućeno određeno podešavanje na Android telefonu, kad izgovorite „OK Google“ ili „Hej Google“, Google će poslušati naredbu. Pre nego što izgovorite tu frazu za pokretanje, vaš telefon sluša ključne reči, ali ne snima sve što kažete i niti to šalje na Google.

Baš kao i kod asistenta Echo kompanije Amazon, nema potrebe da brinete da uređaj neprestano snima i skladišti sve što čuje, jer bi to dovelo do gomilanja ogromne količine beskorisnih podataka. Naše istraživanje se bavilo isključivo prisluškivanjem koje bi bilo od koristi za prikazivanje vama relevantnih oglasa.

Čak i ako niste omogućili frazu „OK Google“ za pokretanje, i dalje možete da koristite glasovne komande (koje Google takođe snima). Dodirom na ikonu mikrofona na traci za pretragu ili pokretanjem Google asistenta na drugi način, u oba slučaja će se od vas tražiti glasovna komanda.

Google prvenstveno snima glasovne komande koje izgovarate svom telefonu. Ako kažete „OK Google, koliko godina ima Džek Blek?“, Google će zadržati snimak vašeg pitanja i nekoliko sekundi zvučnog zapisa koji mu je prethodio.

Kako da preslušam svoje Google snimke?

Google vam pruža portal za pregled svih vaših interakcija sa njegovim uslugama. To obuhvata glasovne snimke vaših interakcija sa Google pomoćnikom. To možete da vidite na svom telefonu preko Google kategorije u aplikaciji Settings, ali malo je jednostavnije na vebu:

1. Idite na stranicu My Activity na Google-u. Tu je prikupljeno sve, od YouTube video-snimaka koje ste gledali do aplikacija koje ste otvorili na Android telefonu.

2. Primenite filter da biste prikazali samo glasovne snimke tako što ćete kliknuti na Filter by date & product na vrhu liste, ispod trake za pretragu.

3. Pomerite se nadole i izaberite okvire za potvrdu Assistant i Voice and Audio (ako je moguće) da biste prikazali sve aktivnosti koje su snimane. Ako želite, možete da podesite vremenski okvir, kao što je Last 30 days, koristeći odeljak Filter by date na vrhu.

4. Kliknite na Apply.

Videćete vremensku liniju svih snimaka koje Google ima o vašoj glasovnoj aktivnosti, počevši od najnovijih. Ikona mikrofona se pojavljuje za unose koji uključuju snimak.

Kliknite na Details ispod unosa da vidite kada se to dogodilo, a zatim izaberite View recording da biste ga preslušali. Da biste izbrisali snimak, kliknite na dugme X desno od stavke.

Kako da sprečite Google da vas prisluškuje na Androidu

Možete da onemogućite Google da snima glas pomoću određenog prekidača u podešavanjima za Android. Ako želite, možete da preduzmete još nešto posle toga. Daćemo vam nekoliko uputstava koja se odnose na standardni Android. Postupak može malo da se razlikuje u zavisnosti od uređaja.

Isključite „OK Google“ na telefonu

Prvi korak je da isključite „OK Google“ detekciju na Android telefonu, što možete da uradite tako što ćete obaviti sledeće:

1. Otvorite Settings na telefonu i unesite kategoriju Google.

2. Izaberite Settings for Google apps > Search, Assistant, & Voice.

3. Pritisnite Voice na stranici koja se pojavljuje.

4. Videćete unos Voice Match. Dodirnite ga.

5. Onemogućite klizač Hey Google da biste onemogućili detekciju fraze „OK Google“.

Kada to uradite, Google pomoćnik neće reagovati na „OK Google“ na Android telefonu. Zbog toga telefon više neće neprestano tražiti tu ključnu reč.

Isključite „OK Google“ u aplikacijama Google mape i Android Auto

Ako ne želite da vas Google prisluškuje dok koristite Google mape i/ili Android Auto, moraćete posebno da onemogućite Google pomoćniku da prepozna glas za te aplikacije. Oba metoda vas vode do istog menija.

Da biste onemogućili „Hej Google“ za Android Auto, otvorite aplikaciju Android Auto. U odeljku General dodirnite unos za otkrivanje „Hej Google“. Da biste ga onemogućili iz Google mapa, otvorite Maps i dodirnite svoju sliku profila u gornjem desnom uglu. Izaberite Settings > Navigation Settings > Google Assistant settings > „Hey Google“ detection.

I u jednom i u drugom slučaju, na stranici koja se pojavljuje onemogućite klizač While driving da biste isključili detekciju Google pomoćnika u aplikacijama Google mape i Android Auto. Takođe, možete da izaberete Delete voice model da biste izbrisali glasovni profil koji je Google vezao za vaš nalog.

Imajte na umu da je hands-free pristup bezbedniji način za puštanje muzike i dobijanje uputstava tokom vožnje, tako da biste mogli da omogućite „Hej Google“ kada ste u automobilu.

Isključite pristup mikrofonu za aplikaciju Google

Ako želite da idete korak dalje, možete da odbijete dozvolu aplikaciji Google da pristupi vašem mikrofonu tako što ćete pratiti sledeće korake:

1. Otvorite Settings na telefonu i izaberite Apps & notifications (od verzije Android 12, izaberite Apps).

2. Dodirnite See all X apps da biste dobili potpunu listu svega što ste instalirali.

3. Pomerite se nadole do Google i izaberite ga.

4. Dodirnite Permissions i izaberite opciju Microphone.

5. Izaberite Deny (ili Don’t allow, u zavisnosti od vašeg telefona) za ovu dozvolu. Moraćete da prihvatite izjavu da neki delovi vašeg uređaja možda neće raditi kako je predviđeno, što je normalno.

Kako da potpuno onemogućite Google pomoćnika na Androidu

Ako želite, možete potpuno da onemogućite Google pomoćnika. Evo kako:

1. Otvorite Settings na telefonu i unesite Google kategoriju.

2. Izaberite Settings for Google apps > Search, Assistant, & Voice.

3. Dodirnite Google Assistant.

4. Pomerite se nadole da biste pronašli General na dugoj listi opcija i dodirnite tu opciju.

5. Isključite klizač Google Assistant da biste ga onemogućili. Moraćete da potvrdite svoj izbor pre nego što to uradite.

Kako da sprečite Google da vas prisluškuje ako imate iPhone

Ako koristite iPhone ili iPad, prisustvo Google-a, naravno, nije toliko rasprostranjeno. U okruženjima iOS/iPadOS, Google pomoćnik je posebna aplikacija. Ne može da sluša ključnu reč „Hej Google“ osim ako nemate otvorenu aplikaciju, tako da ne morate da brinete da će vas neprestano prisluškivati. Ako ste zabrinuti da vas Google pomoćnik sluša na iPhone-u, jednostavno uklonite aplikaciju.

U međuvremenu, možete da isključite i detekciju „OK Google“ u glavnoj Google aplikaciji za iPhone. Otvorite aplikaciju Google, dodirnite sliku svog profila u gornjem desnom uglu i izaberite Settings. Izaberite Voice and Assistant, a zatim onemogućite klizač fraze „OK Google“ da biste sprečili da aplikacija pokreće pretragu pomoću vašeg glasa. Ako želite da idete korak dalje, možete da odbijete dozvole za mikrofon za aplikaciju Google (i aplikaciju Google pomoćnik, ako je niste deinstalirali). Da biste to uradili, otvorite Settings na iPhone-u i idite na Privacy & Security > Microphone. Onemogućite klizač za Google i/ili Google pomoćnik i oni uopšte neće moći da pristupe vašem mikrofonu.

Kako da isključite Google Voice istoriju

Isključivanje „OK Google“ ili Google pomoćnika na telefonu ne čini ništa za druge uređaje koje možda posedujete, kao što su tablet ili Google Nest uređaj. Pored toga, Google i dalje može da čuva glasovne podatke ako pretražujete glasom u Chrome-u.

Da biste pauzirali istoriju glasa za ceo Google nalog, pratite sledeće korake:

Posetite Google-ovu stranicu Activity Controls i prijavite se na svoj nalog ako je potrebno.

Kliknite na odeljak Web & App Activity iznad liste stavki.

Poništite izbor u okviru za potvrdu Include voice and audio activity da biste sprečili Google da poveže vašu glasovnu aktivnost sa vašim nalogom.

To će onemogućiti Google da čuva audio-snimke glasovnih funkcija na vašem nalogu, što vam je i cilj kada želite da Google prestane da vas prisluškuje.

Kada to uradite, trebalo bi da izbrišete i prethodne snimke koje je Google sačuvao. Možete ili da izbrišete sve svoje prethodne aktivnosti na Google-u ili samo svoje glasovne interakcije. Da biste izbrisali sve prethodne aktivnosti povezane sa vašim Google nalogom, uradite sledeće:

1. Vratite se na stranicu My Activity na Google-u.

2. Kliknite na Delete activity by sa leve strane.

3. Izaberite All time da biste izbrisali sve ili Custom range da biste definisali određeni vremenski period. Kliknite na Delete da biste izbrisali sve što ste izabrali.

Ako želite da izbrišete samo glasovnu aktivnost, prvo kliknite na Filter by date & product, a zatim izaberite Voice and Audio zajedno sa svim drugim vrstama aktivnosti koje želite da izbrišete. Kada primenite te filtere, kliknite na Delete da biste izbrisali samo njih.

Automatski izbrišite Google istoriju posle određenog vremena

Google vam omogućava da automatski izbrišete svoju aktivnost nakon što prođe određeno vreme. To smanjuje količinu informacija koje kompanija čuva o vama, a da to ne morate stalno da radite ručno.

Na istoj stranici My Activity na Google-u ponovo kliknite na Web & App Activity. Pri dnu okvira kliknite na Choose an auto-delete option. Tu možete da izaberete da automatski izbrišete svoju Google aktivnost posle tri meseca, 18 meseci, 36 meseci ili nikada. Taj postupak nije neophodno da obavite ako ste isključili snimanje glasa, kao što je gore objašnjeno. Ako ste ostavili omogućeno snimanje glasa, imajte na umu da će automatsko brisanje ukloniti sve aktivnosti na vebu, a ne samo glasovne snimke.

Šta Google radi sa glasovnim podacima?

Važno je napomenuti da pored Google-a, samo vi možete da pristupite glasovnim podacima uskladištenim na vašem Google nalogu. To je, naravno, tako osim ako je napadač provalio u Google ili ako je neko provalio u vaš nalog. Da biste se zaštitili od ovog drugog, možete da zaštitite svoju Google aktivnost.

Kompanija tvrdi da koristi vašu glasovnu aktivnost da vam pomogne da se bolje snađete u svim njenim proizvodima, na sledeće načine:

 Uči zvuk vašeg glasa.

 Shvata kako izgovarate reči i fraze.

 Prepoznaje da je to vaš glas kada kažete „OK Google“.

 Poboljšava proces prepoznavanja govora u svim Google proizvodima koji koriste vaš glas.

Sve je to korisno, ali jedna od najvećih svetskih korporacija koja vodi evidenciju o onome šta kažete je ipak zabrinjavajuća. Algoritam bi lako mogao da analizira te informacije da bi shvatio šta vas zanima na osnovu onoga što kažete, da napravi lažnu verziju vašeg glasa uz pomoć veštačke inteligencije ili da preduzme druge zlonamerne radnje.

Koristite Google pomoćnika bez upotrebe glasa

Ako ne isključite pomoćnika u potpunosti, i dalje možete da iskoristite njegove prednosti čak i bez upotrebe glasa.

Pošto otvorite Google pomoćnika, dodirnite ikonu tastature u donjem desnom uglu, što će vam omogućiti da unesete komandu za Google pomoćnika. Reagovaće isto kao da ste komandu izgovorili.

To i nije baš zgodno, ali to je cena zaštite privatnosti. Naravno, korišćenjem Google pomoćnika, Google i dalje može da vidi šta vas zanima i da vas prati. Ako biste radije da to izbegnete, isprobajte DuckDuckGo za Android.

Da li me telefon prisluškuje? Preuzmite kontrolu

Pokazali smo vam šta Google sluša na Android telefonu, kako da izbrišete podatke iz istorije glasa i metode za zaustavljanje snimanja. Možda ćete imati neprijatnosti ako onemogućite te funkcije, ali isplati se, pošto znate da Google ne može da beleži sve što kažete.

Sasvim je sigurno da i vaš računar ima mikrofon. Ne zaboravite da i to može da predstavlja rizik po privatnost.