NASA vas moli da koristite pametne telefone tokom aprilskog pomračenja Sunca

Ako preuzmete besplatnu aplikaciju SunSketcher, ona će koristiti kameru vašeg telefona da bi snimila događaj, a tako ćete agenciji pomoći da još bolje prouči eliptičnost Sunca.

Ovogodišnje totalno pomračenje Sunca koje će se dogoditi 8. aprila videće se sa skoro celog kontinenta Severne Amerike. Zbog toga je NASA odlučila da pokrene projekat kojeg je nazvala Eclipse Soundscapes Project. Projekat bi trebalo da obuhvati zvučne, vizuelne i pisane snimke svega što se odigrava tokom pomračenja. Dakle, osim osluškivanja prirode, agenciji biste mogli da pomognete i tako što ćete angažovati kameru svog mobilnog telefona. Agencija poziva svakog da učestvuje u projektu od samog početka procesa do njegovog završetka, a sve uz pomoć aplikacije SunSketcher koja je samo prvi korak u istoimenom programu. Program će prikupiti podatke od istraživača dobrovoljaca da bi agencija dobila bolji uvid u oblik naše zvezde. Da biste učestvovali u programu, potrebno je samo da preuzmete besplatnu aplikaciju koju je NASA napravila, a aplikacija koristi kameru pametnog telefona zajedno sa GPS koordinatama za snimanje pomračenja.

Zbog čega je NASA pokrenula ceo program?

Na svim slikama, crtežima i ostalim prikazima Sunca, ono ima sasvim običan sferni oblik. Naravno, isto to zaključujemo kad danju bacimo pogled na njega. Međutim, to nije sasvim tačno, jer naša zvezda, u stvari, ima oblik elipse. S obzirom na to da se Sunce okreće oko svoje ose, centrifugalna sila će stvoriti dovoljno inercije da ga malo izravna u nepravilniji, eliptični oblik. Unutar Sunčevog sistema, Zemlja, Jupiter i Saturn takođe poseduju tu karakteristiku, ali Sunce ima neke jedinstvene osobine koje utiču na specifičan proces tokom kojeg dobija eliptični oblik.

Prema istraživanjima agencije, eliptičnost Sunca „zavisi od unutrašnje strukture rotacije, za koju znamo da zavisi, iz kretanja sunčevih pega, od geografske širine“. Astronomi takođe misle da tokovi gasa koji prate sunčevu magnetnu aktivnost i konvekcija mogu da stvore „prolazna izobličenja na manjem nivou“. Predstojeće potpuno pomračenje Sunca pružiće astronomima priliku da sve to bolje razumeju. Da biste im u tome pomogli, NASA savetuje da iskoristite Mesec.

Prirodni satelit Zemlje može da posluži kao vredan istraživački partner u merenju eliptičnosti Sunca. Takvu sposobnost je stekao zahvaljujući pojavi poznatoj kao „Bejlijeve perle“, koje predstavljaju sićušne bleskove svetlosti tokom pomračenja koji se javljaju dok Sunčeva svetlost prolazi preko Mesečeve neravne površine pokrivene kraterima, brdima i dolinama. Pošto su satelitski snimci pomogli da se naprave izuzetno detaljna mapiranja lunarne topografije, stručnjaci mogu da uporede Bejlijeve perle sa karakteristikama Meseca dok prolazi ispred Sunca.

Ti bleskovi će varirati u zavisnosti od toga gde se posmatrač nalazi na putanji totaliteta, odnosno, u uskom pojasu duž kojeg je pomračenje vidljivo. Međutim, ako bismo mogli da prikupimo podatke od ogromnog broja posmatrača na različitim mestima, mogli bismo bolje da razumemo varijacije površine Sunca zbog njegove neznatne promene oblika. Potencijalno postoje milioni pojedinačnih lokacija na tom uskom pojasu koji će se formirati 8. aprila.

„Uz vašu pomoć, nadamo se da ćemo stvoriti ogromnu jednosatnu bazu podataka zapažanja, više nego što bismo ikada mogli sami da napravimo“, kaže NASA.

Sve što volonteri treba da urade je da podignu telefone kako bi snimili veliki događaj i pustili aplikaciju SunSketcher da uradi sve ostalo. Kada se sakupe svi ti video snimci, NASA kaže da se veličina i oblik solarnog diska mogu izračunati sa preciznošću od nekoliko kilometara, što je „tačnost koja je mnogo bolja nego što je trenutna“. Pouzdane i detaljne informacije o promeni oblika Sunca snimljene pomoću aplikacije SunSketcher mogu da se koriste i da bi se proučavalo kako solarna gravitacija utiče na kretanje planeta, kao i za testiranje različitih gravitacionih teorija.

Treba napomenuti da ćete, ako se prijavite kao zvanični volonter programa SunSketcher, morati da podnesete žrtvu. Naime, sve video-zapise i fotografije koje napravite nećete moći da sačuvate za sebe, ali to je verovatno mala cena koju ćete platiti da biste pomogli u sprovođenju vrednih naučnih istraživanja.