Platforma TikTok sve bliža suočavanju sa zabranom u Sjedinjenim Državama

Novi zakon stavlja pred TikTok dve mogućnosti: potpunu zabranu u Sjedinjenim Državama ili prodaju.

Društvena mreža TikTok se sada suočava sa veoma realnom pretnjom da bude zabranjena u Sjedinjenim Državama pošto je predsednik Bajden potpisao novi zakon. Postoji i druga mogućnost, a to je da je kompanija ByteDance, koja je vlasnik aplikacije, proda nekom u SAD.

Predlog zakona, koji kompaniji daje rok od devet meseci da se oslobodi aplikacije ili da bude zabranjena u Sjedinjenim Državama, prošao je u Senatu u utorak 23. aprila, a predsednik Bajden ga je potpisao 24. aprila.

Zbog čega se sve to dešava? Američka vlada, uključujući sadašnju Bajdenovu administraciju, već nekoliko godina istražuje platformu TikTok i njen odnos sa matičnom kompanijom sa sedištem u Kini. Glavna optužba je da TikTok prikuplja i čuva podatke američkih korisnika, što je aplikacija oduvek negirala.

Kompanija je dala izjavu kao odgovor na zabranu. Zakon naziva neustavnim i u posebnom TikTok video-snimku hrabro obećava: „Ne brinite, ostaćemo sa vama“.

Sve to znači da će platforma TikTok verovatno pokrenuti dugotrajnu bitku, koju će možda voditi godinama, kako zakon bude napredovao i prolazio kroz određeni rok za podnošenje žalbe. Šta sve to znači za stotine miliona globalnih korisnika TikToka, a posebno za 150 miliona koji žive u Sjedinjenim Državama?

Zbog čega je pokrenut proces zabrane TikToka?

Glavna optužba iza potencijalne zabrane TikToka u Sjedinjenim Državama je da aplikacija predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost. Takav argument je čudan, jer svi dobro znamo da većina TikTok video-snimaka predstavlja samo uputstva za zabavne video-igre ili isečke iz televizijskih emisija?

Međutim, sadržaj ne predstavlja problem, već je problem u tome šta bi aplikacija TikTok navodno mogla da radi sa osnovnim podacima koje prikuplja, a to su vaše reakcije na video-sadržaje i komentari, kao i podaci o tome gde se nalazite u svetu i sa kim komunicirate.

Na primer, u februaru je direktor Federalnog istražnog biroa Kristofer Rej izrazio „ekstremnu” zabrinutost zbog toga što bi Kina mogla da iskoristi podatke prikupljene od korisnika TikToka u Americi kao oružje za narušavanje bezbednosti.

Takva strepnja proizilazi iz činjenice da je TikTok u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, a kineski zakon dozvoljava državnoj vladi da prisili bilo koju kompaniju da preda podatke koje čuva na svojim serverima.

Još jedna optužba koju je izneo Rej bila je da bi kineska vlada mogla da unapredi funkcionisanje TikToka tako što bi mu dala mogućnost da „kontroliše algoritam koji daje preporuke“. Na taj način, platforma bi imala ogroman potencijalni uticaj s obzirom na to da se najveći broj ljudi okreće TikTok i YouTube platformama da bi došli do vesti.

Iako trenutno nema čvrstih dokaza da platforma preduzima bilo šta od navedenog, ipak prikuplja mnogo korisničkih podataka, baš kao i Facebook i Instragram. Prošle godine, četiri zaposlena su takođe otpuštena iz TikTokove matične kompanije ByteDance zbog navodnog prikupljanja korisničkih podataka američkih novinara.

Koje podatke o vama prikuplja TikTok?

  • Kontakte (ako date dozvolu).
  • Sadržaj koji snimite kamerom i mikrofonom (dok kreirate video-sadržaj).
  • Adresu e-pošte i/ili broj telefona.
  • Približnu lokaciju.
  • IP adresu
  • Sadržaj iz ostave.
  • Uzorke korišćenja tastature u aplikaciji.
  • Druge mobilne aplikacije koje koristite.
  • ID oglasa (ako date dozvolu).
  • Tip uređaja i rezoluciju ekrana.
  • Neke veb-stranice koje posećujete izvan aplikacije.
  • Datum rođenja.
  • Šta gledate.
  • Naloge koje pratite.
  • Privatne poruke.

Iz navedenog, sasvim je jasno zbog čega američka vlada smatra da platforma TikTok predstavlja ogroman rizik po državnu bezbednost i zato nastoji da primora kompaniju ByteDance da proda aplikaciju ili će je zabraniti u Sjedinjenim Državama.

Međutim, TikTok se neće predati bez borbe. Izvršni direktor platforme je 22. marta 2023. godine, tvrdio da aplikacija „nikada nije delila podatke o američkim korisnicima“ i da ima „odgovornost da zaštiti“ 150 miliona korisnika u Sjedinjenim Državama“. Kompanija je 24. aprila ove godine, reagovala na donošenje novog zakona izjavljujući da je uložila milijarde dolara da bi zaštitila podatke korisnika u Sjedinjenim Državama i onemogućila spoljne uticaje i manipulacije na platformi.

Šta će se dalje događati

Iako je potpis predsednika Bajdena najveći korak ka zabrani TikTok aplikacije, do završetka celog postupka proći će još neko vreme.

Prema zakonskoj proceduri, kompanija ByteDance ima rok od 270 dana da proda deo aplikacije koja se koristi u Sjedinjenim Državama. To znači da je konačni rok 20. januar, iako bi potencijalno mogao da bude produžen, u zavisnosti od toga ko će tada biti predsednik Sjedinjenih Država.

Međutim, rukovodioci platforme TikTok su već izjavili da će se protiv zakona boriti na sudovima. U saopštenju od 24. aprila navodi se da će „ova zabrana uništiti sedam miliona preduzeća i ućutkati 170 miliona Amerikanaca“.

U izjavi dodaju da će uz borbu za osporavanje te neustavne zabrane, nastaviti da ulažu i unose inovacije u TikTok da bi obezbedili da platforma ostane prostor u kojem će Amerikanci, bez obzira na poreklo i obrazovanje, moći bezbedno da podele svoja iskustva, zabave se i pronađu nadahnuće“.

Još 2020. godine, poslednji put kada je TikTok zabranjen u američkim prodavnicama kompanija Apple i Google, sudija u Vašingtonu je ukinuo zabranu aplikaciji, jer je izjavio da nalog za zabranu verovatno nije u skladu sa zakonom.

To bi moglo da se ponovi, ili bi kompanija ByteDance mogla direktno da ospori zabranu pozivajući se na „neustavni“ aspekt zakona koji je upravo potpisao predsednik Bajden. U svakom slučaju, mogli bismo da prisustvujemo pravnim nadmudrivanjima popriličan niz godina, a ne samo spomenutih 270 dana, što znači da verni korisnici aplikacije ne moraju da brinu da će uskoro ostati bez nje.

Kako bi funkcionisala zabrana TikTok aplikacije?

U stvari, već smo videli kako bi se najverovatnije u praksi sprovodila zabrana TikTok aplikacije. Još u septembru 2020. godine, Ministarstvo trgovine SAD izdalo je zabranu kojom je kompanijama Apple i Google naloženo da uklone TikTok i WeChat iz svojih prodavnica aplikacija u Sjedinjenim Državama.

Tu zabranu je na kraju blokirao savezni sudija da bi je predsednik Bajden ukinuo prošle godine, ali ceo događaj nam daje nagoveštaj šta bi moglo da se dogodi ako vlasnici TikToka odbiju da se odreknu svojih udela u aplikaciji.

Ako američki korisnici ne mogu da preuzmu TikTok iz prodavnica aplikacija za iOS ili Android, bili bi uskraćeni za buduća ažuriranja. Posle izvesnog vremena, to bi verovatno dovelo do toga da aplikacija više ne radi na njihovim pametnim telefonima.

Takođe je moguće da američka vlada spreči pristup TikToku preko identifikacije IP adrese korisnika da bi mogla tako da blokira pristup veb-verziji aplikacije. Još nije poznato da li je i to u planu, ali svakako postoje postupci da se takva zabrana zaobiđe.

Da li postoji način da se zaobiđe potencijalna zabrana TikTok aplikacije?

Iako bi uklanjanje TikToka iz prodavnica kompanija Apple i Google bilo glavna prepreka za korišćenje aplikacije u Sjedinjenim Državama, postoje načini da se to zaobiđe.

Prvo na šta svi pomislimo je korišćenje neke od boljih mobilnih virtuelnih privatnih mreža da bi ste promenili lokaciju, bar u očima vašeg dobavljača interneta. Iako biste za tu uslugu morali da izdvojite određenu svotu novca na mesečnom nivou, metoda bi mogla da funkcioniše ako izaberete server koji se nalazi u zemlji u kojoj TikTok aplikacija nije zabranjena.

Ipak, postoji mogućnost da ni pri korišćenju najboljih virtuelnih mreža nećete moći da zaobiđete zabranu TikToka u Sjedinjenim Državama.

TikTok kaže da prikuplja informacije o vašoj približnoj o lokaciji na osnovu informacija o uređaju ili mreži, kao što su SIM kartica i IP adresa. U teoriji, to znači da bi vaš uređaj i dalje mogao da koristi te grube podatke o lokaciji, zbog čega bi moglo da vam bude uskraćeno korišćenje usluge.

Ako se tako nešto dogodi, najbolje čemu biste mogli da se nadate je da se pojave neke aplikacije slične TikToku, što se i dogodilo u Indiji, kada je, 2020. godine, platforma zabranjena.