Kompanija Microsoft je ukinula zahteve za kompatibilnost koji su, više od dve godine, onemogućavali nekim računarima da nadograde operativni sistem na Windows 11.
Trebalo bi da vas napomenemo sledeće:
- Više od dve godine, kompanija Microsoft je održavala kriterijume za kompatibilnost za određene sisteme i tako im onemogućila da se nadograde na Windows 11.
- Problem je vezan za Intel Smart Sount tehnologiju kada radi na Intel Core procesorima 11. generacije i operativnom sistemu Windows 11.
- Novi upravljački programi rešavaju problem i omogućavaju kompaniji Microsoft da prokrči put za nadogradnju na Windows 11 za one računare kojima to nije bilo dozvoljeno pre više od dve godine.
Dakle, konačno ćete moći da nadogradite operativni sistem svog računara na Windows 11, pod uslovom da se nalazite u grupi korisnika koji imaju određenu centralnu procesorsku jedinicu (CPU). Ako ste pomislili da se kompanija sažalila zbog mnogobrojnih korisnika i promenila minimalne zahteve za instaliranje novog operativnog sistema, prevarili ste se. Naime, kompanija je konačno uspela da ispravi grešku zbog koje mnogi sistemi navodno nisu bili kompatibilni, odnosno, takvi sistemi su mogli da naiđu na probleme. Pošto je greška otklonjena, uskraćivanje kompatibilnosti više nije na snazi.
Ubrzo nakon što se Windows 11 pojavio 2021. godine, kompanije Microsoft i Intel su otkrile probleme sa kompatibilnošću u tehnologiji Intel Smart Sound (Intel Smart Sound Technology – Intel SST) na procesorima 11. generacije sa jezgrom koji pokreću Windows 11. Kompanija Microsoft je odmah uskratila kompatibilnost takvim sistemima i sprečila određene računare da se nadograde na Windows 11. Sada, više od dve godine kasnije, kompanija je rešila problem i omogućila nekim računarima da pokrenu operativni sistem Windows 11.
Kompanija Microsoft objašnjava kako da nadogradite na Windows 11 pošto ste ažurirali upravljačke programe Windows Smart Sound Technology:
„Kada ste obavili ažuriranje na kompatibilnu verziju upravljačkih programa Intel Smart Sound Technology, trebalo bi da budete u mogućnosti da izvršite nadogradnju na Windows 11. Imajte na umu da ako nema drugih zaštitnih mera koje utiču na vaš uređaj, može da prođe do 48 sati pre nego što vam se ponudi nadogradnja na Windows 11. Preporučujemo da ne pokušavate ručno da nadogradite pomoću dugmeta Update now ili alatke Media Creation dok ne izvršite neophodna ažuriranja upravljačkih programa.“
Ne zaboravite napomenu kompanije da može da prođe i dva dana pre nego što vaš računar vidi opciju za nadogradnju na Windows 11 pošto ste ažurirali Intel SST upravljačke programe uređaja.
Operativnom sistemu Windows 10 ističe vreme trajanja
Podrška za Windows 10 završava se u oktobru 2025. godine. Kompanija Microsoft ohrabruje i podstiče korisnike da nadograde sisteme na Windows 11, ali tu mogućnost nemaju svi. Strogi minimalni zahtevi operativnog sistema Windows 11 sprečavaju neke relativno nove računare da se ažuriraju na najnoviji operativni sistem kompanije.
Nedavno je kompanija Microsoft otkrila koliko bi komercijalne kupce koštalo da nastave da dobijaju bezbednosna ažuriranja za Windows 10 posle ukidanja podrške. Cene počinju od 61 dolar po uređaju tokom prve godine, ali nakon toga vrtoglavu rastu. Da bi dobili bezbednosna ažuriranja za drugu godinu, poslovne kompanije treba da izdvoje 122 dolara po uređaju, a zatim 244 dolara po uređaju za treću godinu. Kompanija će navesti i koliko će pojedinci morati da izdvoje da bi nastavili da dobijaju bezbednosna ažuriranja za Windows 10, ali ne očekuje se da će cena bila niska.
Kompanija je uvek otvoreno isticala kada će obustaviti podršku za Windows 10. Problem za mnoge je to što njihovi računari ne mogu da se nadograde na noviji operativni sistem. Ipak, to nije sprečilo Microsoft da, na opšte iznenađenje korisnika, počne da prikazuje oglase preko celog ekrana za Windows 11 na Windows 10 računarima koji ne mogu da se nadograde.
Oglas zahvaljuje korisnicima na njihovoj odanosti, upozorava na prestanak podrške za Windows 10 i podstiče ljude da se pripreme za prelazak na Windows 11. Naravno, za neke ljude prelazak na Windows 11 zahteva kupovinu novog računara i, najverovatnije, nove Windows licence. Samo da vas podsetimo, proizvođači originalne opreme (OEM) plaćaju kompaniji Microsoft za licence za Windows i taj trošak je ugrađen u cenu novog računara.