Baterija vašeg laptopa bi trebalo da traje dugo, ali postoji nekoliko postupaka koji će joj produžiti vek trajanja.
Najvažnije ukratko
- Da bi baterija vašeg prenosivog računara trajala što duže, nemojte je redovno puniti preko noći, koristite originalni punjač i punite je u dobro provetrenom prostoru.
- Nemojte da punite bateriju do maksimuma i nemojte koristiti računar kada je baterija skoro na izdisaju. Pokušajte da održavate nivo punjenja baterije između 20 i 80 procenata.
- Ne koristite laptop dok se baterija puni. Ako morate da ga koristite, prestanite sa radom ako laptop počne preterano da se zagreva.
Većini današnjih laptopova rad omogućavaju litijum-jonske baterije ili Li-ion. Iako te baterije mogu da izdrže maksimalno punjenje kada su nove, one postepeno gube kapacitet tokom vremena. Pravilna briga o njima je ključna za očuvanje njihove sposobnosti da zadrže maksimum napunjenosti što je duže moguće. Zbog toga ćemo vam dati nekoliko saveta koji će vam pomoći da produžite njihov radni vek.
1. Nemojte da punite bateriju tokom noći
Iako mnogi smatraju da je povremeno punjenje baterije prenosivog računara tokom noći bezbedno, trebalo bi to da uradite samo ako koristite punjač sa funkcijom automatskog isključivanja koji prestaje da puni bateriju kada ona dostigne puni kapacitet. Pri korišćenju punjača koji nema tu funkciju, on neprekidno snabdeva bateriju energijom, što potencijalno može da je oslabi i skrati joj životni vek.
Redovno punjenje baterije tokom noći, čak i kad imate originalni punjač koji ima funkciju automatskog isključivanja, može da ubrza smanjenje kapaciteta baterije. Dakle, ne bi trebalo da vam to postane navika. Takođe, ne zaboravite da punjač može da se pregreje i zapali. Dakle, ako vam nije neophodno, najbolje je da izbegavate punjenje baterije laptopa tokom noći.
2. Punite bateriju prenosivog računara u dobro provetrenom okruženju
Punjenje baterije laptopa stvara toplotu, a ako se to obavlja u slabo provetrenom i zagrejanom okruženju, ta toplota može da se akumulira, što dovodi do pregrevanja baterije. To pregrevanje može negativno da utiče na životni vek baterije. Da biste to sprečili, punite bateriju na otvorenom prostoru sa dovoljnim protokom vazduha da se toplota ne bi akumulirala. Možete da postavite računar i na postolje ili da ga lagano nagnete.
Pored rizika od pregrevanja tokom punjenja, i razni drugi činioci mogu da doprinesu pregrevanju baterije i njenom potencijalnom oštećenju, kao što je ostavljanje laptopa u vrelom automobilu tokom letnjeg popodneva, izlaganje direktnoj sunčevoj svetlosti ili pokretanje intenzivnih procesa koji dovode do zagrevanja računara. Nemojte da pokušavate da na brzinu ohladite laptop, jer i to može da skratiti životni vek baterije.
3. Održavajte nivo punjenja između 20 i 80 procenata
Punjenje baterije laptopa do njenog maksimalnog kapaciteta je uobičajeno da biste duže mogli da radite. Takođe, mnogi od nas nastavljaju da koriste laptop čak i kada nivo baterije padne ispod 10 procenata ili dok se laptop potpuno ne isključi. Moramo da napomenemo da punjenje baterije laptopa do maksimalnog kapaciteta i korišćenje računara kada je nivo baterije nizak može takođe da joj skrati životni vek.
Većina proizvođača savetuje korisnike da održavaju nivo baterije između 20 i 80 procenata da bi se održalo njeno optimalno stanje. Dakle, trebalo bi da isključite punjač kada nivo baterije dostigne 80 procenata i ponovo ga priključite kada padne na 20 procenata. Osim ako treba nešto odmah da završite na računaru, na primer tokom dugih letova ili sastanaka, trebalo bi da izbegavate da punite bateriju do 100 procenata.
Ako nemate mogućnost da pratite nivo punjena baterije, možete automatski da ograničite punjenje tako da se zaustavi na 80 procenata.
4. Podesite nivo punjenja na 80 procenata
Mnogi moderni prenosivi računari su opremljeni funkcijom pametnog punjenja, koja, kada je aktivirana, sprečava da se proces punjenja nastavi kada baterija dostigne nivo od 80 procenata. U zavisnosti od proizvođača, ta funkcija se naziva „pametno punjenje“ ili „optimizovano punjenje“ (engl. smart charging ili optimized charging).
Proces uključivanja te funkcije zavisi od uređaja koji imate. Ako imate Surface laptop, možete da podesite prag pomoću aplikacije Surface. Za Lenovo laptop računare koristite prateću aplikaciju Lenovo Vantage, za Asus laptopove, koristite aplikaciju MyAsus, a za MSI laptop računare koristite softver MSI Dragon Center da biste podesili prag punjenja.
Ako laptop nema namensku aplikaciju, kao većina Dell laptopova, možda ćete morati da omogućite podešavanja praga punjenja direktno iz BIOS-a.
5. Koristite samo originalne i odgovarajuće punjače
Snaga adaptera za punjenje treba da odgovara zahtevima baterije laptopa. Ako uzmete punjač male snage, baterija možda neće dobiti dovoljno struje, punjenje će biti sporije, što utiče na vek trajanja baterije. To može da dovede do pregrevanja punjača male snage, što može da ošteti bateriju laptopa.
Takođe, korišćenje punjača nezavisnih proizvođača koje ne raspolažu određenim funkcijama, kao što je mehanizam za automatsko isključivanje koji zaustavlja punjenje baterije kad dostigne određeni nivo, može biti nepovoljno. Dakle, koristite samo originalni punjač. Ako se punjač koji ste dobili uz laptop pokvari, zamenite ga originalnim.
6. Smanjite upotrebu laptopa prilikom punjenja
Korišćenje laptopa dok je priključen na struju se obično smatra bezbednim, jer crpi struju iz adaptera naizmenične struje i koristi višak energije za punjenje baterije. Međutim, mnogi korisnici zanemaruju da intenzivna upotreba laptopa može dovesti do njegovog pregrevanja. Ta prekomerna toplota može da utiče na životni vek baterije. Zbog toga, ako vam je laptop vruć, trebalo bi da izbegavate da ga koristite dok je uključen. Takođe, nemojte da držite laptop uključen kada obavljate opsežne zadatke koji opterećuju hardver i stvaraju više toplote. Ako vaš uređaj ima bateriju koju možete da izvadite, ne bi bilo loše da to i uradite dok je laptop povezan na utičnicu za naizmeničnu struju, jer tako možete da produžite vek baterije.
Napomena: Iako nema ubedljivih dokaza da neprekidno uključivanje i isključivanje punjača utiče na bateriju laptopa, trebalo bi to da izbegavate da biste održali zdravlje baterije.
7. Smanjite potrošnju baterije na prenosivom računaru
Svaka baterija ima ograničen broj ciklusa punjenja pre nego što joj opadne učinak i kapacitet da zadrži punjenje. Zbog toga, ako često dopunjavate bateriju, pre ćete dostići prag maksimalnog ciklusa punjenja. Da biste to izbegli, koristite optimalna podešavanja laptopa tako da troši minimalnu energiju baterije.
Da biste produžili vek trajanja baterije, kao i trajanje jednog punjenja, podesite nizak nivo osvetljenosti, isključite pozadinske aplikacije, aktivirajte režim uštede baterije, izbegavajte nepotrebno pokretanje intenzivnih programa, držite laptop u hladnom okruženju i češće koristite avionski režim.
8. Nemojte da ostavljajte laptop uključen sve vreme
Verovatno ostavljate laptop uključen čak i kada je baterija potpuno napunjena da biste mogli da završite sve što je potrebno ako dođe do nestanka struje. Iako je korisno da vam baterija bude maksimalno napunjena, to može da bude i prilično štetno. Microsoft savetuje da ne održavate nivo punjenja na 100 procenata u svakom trenutku i preporučuje korišćenje funkcije pametnog punjenja.
Najbolje bi bilo da napunite bateriju laptopa do preporučenog nivoa, isključite ga iz struje, završite posao i stavite na punjenje kada nivo baterije padne na 20 procenata.
Saveti koje smo vam dali su vrlo važni da bi baterija laptopa pravilno funkcionisala tokom dužeg vremenskog perioda. Ako ih se pridržavate, poboljšaćete njenu izdržljivost i produžiti joj životni vek. Ako primetite značajno smanjenje trajanja baterije posle jednog punjenja, to ukazuje na potencijalni gubitak kapaciteta. Tada bi trebalo odmah da je zamenite.